FLAŞ HABER
Emanette çok fındık var
banner45
Başkan Tunca konu ile ilgili açıklamasında “Üreticimiz biraz daha sağduyulu davransaydı fındık fiyatı bu gün 14 TL’nin üzerinde olacaktı” dedi. 

8 Bin ton emanette
Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca yapılan tüm uyarılara ve bilgilendirme çalışmalarında rağmen emanete verilen fındık miktarının beklenenden çok yüksek miktarda olduğu söyledi. Fındık fiyatının 13 TL düzeyinde bulunduğuna vurgu yapan Başkan Tunca “Şayet üreticimiz sağduyulu davranıp ihtiyacı kadar fındık satsaydı ve emanete fındık vermeseydi fiyat şu günlerde 14 TL nin üzerinde olacaktı” dedi. Başkan Tunca konu ile ilgili açıklamasında “Yaklaşık üç yıldır köy ve mahalle gezileri düzenleyerek pankart ve el broşürü çalışmaları ile çiftçilerimi emanete fındık vermemeleri ve kendi mallarına sahip çıkmaları gerektiği konusunda uyarıyor ve bilgilendiriyoruz. Geldiğimiz noktada görüyoruz ki sezon ortasında olmamıza rağmen ne yazık ki Kocaali’de şuan 8000 ton emanette fındık var”

Fırsatı kaçırıyoruz
“Kocaali ziraat odası olarak bizlerin savuculuğunu yaptığımız konu arz talep dengesini kurmaktır. Görüyoruz ki bu gün çiftçilerimizin düştüğü bu yanlışa rağmen fındık fiyatı konusunda ihracatçı ve sanayiciler ne kadar aşağıya çekmeye çalışsalar da rekoltenin 371 Bin ton olması sebebiyle fiyatlar 13 TL. civarında seyretmektedir. Üreticimiz biraz daha sağduyulu olup ihtiyacı kadarını satmış olsaydı ve emanette 8000 Ton fındık bulunmasaydı bu gün fındık fiyatı 14 TL’nin üzerine çıkmış olacaktı. 2014 yılı fındık sezonunda fındık üretiminde Sakarya’nın birinci sırada yer alması, rekoltenin bölgemizde iyi olması üreticimiz için bir fırsattı. Ne yazık ki bu fırsatı gerektiği gidi değerlendiremiyoruz. Söylenecek son söz, her zaman telaffuz edilen arz talep dengesini kurma yolunda üreticilerimiz biraz daha sağduyulu olup ihtiyaçları kadar fındık satarak emanete fındık vermemeleri konusunda uyarmaktır” ifadelerine yer verdi.Erman CİNASOĞLU
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kilosu 17 Lira
Kocaali bölgesindeki sorumlu olduğu orman alanlarında gençleştirme ve sıklık bakım çalışmalarını...

Haberi Oku