FLAŞ HABER
Sakarya’da Yem Bezelyesi Sonuç Verdi
banner45
Yem bezelyesi vejetasyon periyodunun kısa olması, protein oranının yüksek olması, dekara veriminin de yetiştiriciliği yapılan diğer tek yıllık baklagil yem bitkilerine göre yüksek olması, ikinci ürün ekilişine imkân tanıması, daha az suya ihtiyaç duyması, karışık ekime imkân tanıması ve yatmaya karşı direnç nedeniyle hayvan besleme açısından avantajlı bir üründür.

“Yem Bezelyesinin Protein’i Yüksek”
Sakarya Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakan Candemir, yaptığı konuşmada yaklaşık 2-3 yıldan beri yem bezelye ekimini Sakarya’da denedik. İlk olarak kendi çiftliğimde denedim ve daha sonra üyelerimize de tavsiye ettik ve bu yılda üyelerimize bin hektar yem bezelyesi ektirdik.

Yem bezelyesi süt inekciliğinde çok faydalı bir bitki olduğunu belirten Candemir, bizim süt inekciliğinde mısır silajı kullandığımız için enerjiyi mısır silajından karşılayabiliyoruz. Ama protein açığımız oluyor, protein acığınıda genelde sanayi yemleriyle karşılamak zorundasınız. Bizde sanayi yemi pahalı olduğu için buna alternatif olarak ve maliyetleri düşürmek içinde yem bezelyesini denedik.

Bununda proteinin yüksek olduğu için süt inekciliğinde çok iyi verim sağlamaktadır.
Başkan Candemir, “Yem bitkileri yetiştiriciliğin hayvancılığın olmazsa olmazlarından olduğunu, hayvan beslenmesinde önemli bir yere sahip olan kaba yem fiyatlarındaki son yıllardaki artış alternatif ürünlerin yetiştirilmesini zorunlu hale getirdiğini, 3 yıl evvel deneme ekişi yaptığımız bu üründen olumlu sonuç aldık. Bunun neticesinde bin dekar alanda ekilişini gerçekleştirildiğini” ifade etti.Mehmet KARAKAŞ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Kilosu 17 Lira
Kocaali bölgesindeki sorumlu olduğu orman alanlarında gençleştirme ve sıklık bakım çalışmalarını...

Haberi Oku