Arıcılar ve Çiftçiler Buluştu

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından, Arı yetiştiricilerine yönelik düzenlenen seminere, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Oskay, Yerli arıların ırklarının korunması gerektiğini söyledi.

Arıcılar ve Çiftçiler Buluştu

Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından, Arı yetiştiricilerine yönelik düzenlenen seminere, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Oskay, Yerli arıların ırklarının korunması gerektiğini söyledi.

Ridvan KARA
Ridvan KARA
23 Aralık 2015 Çarşamba 10:03
888 Okunma
Arıcılar ve Çiftçiler Buluştu
Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından, Arı yetiştiricilerine yönelik düzenlenen  seminerde, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi  Yrd. Doç. Dr. Devrim Oskay, konuşmacı olarak katıldı. Sakarya’da arı yetiştiricilerine,  Modern Arıcılık ve yönetilebilir polinasyon konulu eğitim semineri yapıldı. Sakarya Adapazarı İlçesi Orhangazi Kültür Merkezinde düzenlenen seminere, çok sayıda arı yetiştiricileri katıldı.
Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi  Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Oskay, Ülkemizde arıcıların yaşadığı bazı problemler sorunlar var.  Bu sorunlar üzerine eğitim verdik.  Sorunlara baktığımızda karşımıza ırklarımızın korunması ve ıslahı ile ilgili eğitim çalışması verildi. Hastalıkta, Ülkemizde ıslah çalışmaları çok ileri boyutta değil, kimyasal kullanımı çok fazla tarımda, bunlarında arılara çok büyük zararı var. Bu kimyasal alanda arılarımızı nasıl koruyabiliriz, arıları zehirlenmesini nasıl engelleyebiliriz, hastalıklara ve zararlara karşı direnişli bal arısı kolivlerini nasıl geliştirebiliriz bunula ilgili ve besleme üzerine yaptığımız ARGE çalışmalarını burada arıcılarla paylaşma fırsatı bulduk. 
Yrd. Doç. Dr. Devrim Oskay, Arıcılığın ve ballarının toplum için önemi, balarısı davranışı ve genetiği, ülkemizde ve bölgemizde büyük koloni kayıplarına neden olan hastalık ve zararlara karşı mücadele, ürünlerde kimyasal kalıntı bırakmadan nasıl mücadele etmeleri gerektiğini konularında dünyada uygulanan en son teknikleri anlattı. Eğitimde ayrıca arı ürünlerinden bal, polen, propolis, arı sütünün insan sağlığı için önemi ve bu ürünlerin üretiminde kalitenin arttırılması için koloni yönetim teknikleri, eğitimde ayrıca, Dünya arıcılık sektörünü olumsuz yönde etkileyen hastalıklarla kimyasal olmayan tekniklerle mücadele yolları işlendi dedi.
Sakarya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Ör, zor şartlarda üretim yapan arı yetiştiricilerin sorunlarına duyarsız kalınması nedeniyle arıcılığın, Türkiye’de bir türlü gelişemediğini de dikkat çeken Ör, Bal veriminin ve bal ormanlarının arttırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Arı ölümlerini önlemenin çiftçilerimizin duyarlı olması ve ilaçlama yapanların arıya zararlı ilaç kullanmamasıdır. Arı çiftçi dostudur. Çiftçilerimizin de arılara dost olmasını bekliyoruz. Tarım İl müdürlüğü ile iş birliği içinde bu sorunu çözmenin gayretindeyiz.
Başkan Ör, Birlik olarak arıcıların hangi konularda eksikse, o konuda hocalarımızı getiriyoruz ve bu konuda bilgi veriliyor.  Doğadaki tarım ilaçlarıyla ilgili olarak arıcılarımızın da şikâyetlerini aldık ve bu konuda hocalarımız arıcılarımızı bilgilendirdi. Bal ormanlarıyla ilgili çalışmalar anlatıldı ve Kış aylarında arıcılarımız arılarını işlerini bitirip arıları kışa soktuktan sonra bu gibi eğitici seminerleri düzenliyoruz.
Seminere katılan arıcılar ise seminerden memnun olduklarını belirtirken,  arı üretim alanlarını müşahede edilmesi, karşılıklı alış verişin sağlanması, açısından çok faydalı bulduk. Bu gibi seminerlerin sık sık yapılmasını istiyoruz. Bu konuda bilgilerimizi pekiştiriyoruz. Bilmediklerimizi öğreniyoruz ve bu seminerden çok memnunuz. Bal ormanları adına yapılan çalışmalar çok az. Avrupa ya baktığımızda daha ileri seviyede her şey, ıslah çalışmaları hakkında da hocamız güzel bilgiler verdi gerçekten bu seminer çok yararlı oldu.
Seminere,  Sakarya Orman Bölge müdürü Okan Kurşun, İstanbul, Kocaeli, Bolu  Arı yetiştiricileri Birliği başkanları, Adapazarı Fiskobirlik Başkanı Ahmet Çorbacıoğlu, Tarım İl Müdürü Yusuf Yıldırım, tarım kredi kooperatifi Bölge müdürü ve çok sayıda arı üreticisi katıldı.
Seminerin sonunda arı yetiştiricilerine çekilişler yapıldı ve çeşitli hediyeler verildi. Sakarya Orman Müdürlüğü tarafından da Arıcılara 1500 adet fide dağıtıldı.

Kadir KARAKAŞ

Son Güncelleme: 23.12.2015 10:04
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.