Imar Iptali için Dilekçe Yeterli değil

Kocaalili avukatlar Murat Çelik ve Orhun Hekimci geçtiğimiz Pazartesi günü Kocaali’ye gelerek geçtiğimiz Nisan ayı başlarında 723 itiraz dilekçesi ile askı süreci dolan ve inceleme süreci devam eden 1/1000’lik Revizyon Uygulama İmar Planı ile ilgili olarak dilekçe veren vatandaşlarla görüştü.

Imar Iptali için Dilekçe Yeterli değil

Kocaalili avukatlar Murat Çelik ve Orhun Hekimci geçtiğimiz Pazartesi günü Kocaali’ye gelerek geçtiğimiz Nisan ayı başlarında 723 itiraz dilekçesi ile askı süreci dolan ve inceleme süreci devam eden 1/1000’lik Revizyon Uygulama İmar Planı ile ilgili olarak dilekçe veren vatandaşlarla görüştü.

Ridvan KARA
Ridvan KARA
10 Mayıs 2017 Çarşamba 19:54
1491 Okunma
Imar Iptali için Dilekçe Yeterli değil

Konu ile ilgili açıklama yapan Orhun Hekimci planın Kocaali’de bir çok mağduriyete nedne olduğunu ileri sürerken Murat Çelik ise verilen itiraz dilekçelerinin yeterli olmadığını söyledi.

Mağduriyet oluştu
Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan ve askı süresi geçtiğimiz Nisan ayının ilk haftasında dolan ve bu sürede toplam 723 adet itiraz dilekçesi alarak teslim edilen, Kocaali İlçe Merkezi 1/1000 Revizyon Uygulama İmar Planı ile ilgili Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması devam ediyor. Öte yandan vatandaşın da çalışmanın neticesi ile ilgili beklentisi sürüyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü ilçeye gelen Kocaalili Avukatlar Murat Çelik ve Orhun Hekimci plana itiraz dilekçesi veren bazı vatandaşlarla görüştü. Konu ile ilgili görüştüğümüz Avukat Orhun Hekimci Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan revizyon imar planının Kocaali’de bir çok mağduriyet oluşturduğunu söyledi.  Hekimci açıklamasında “3194 sayılı İmar Kanunu’nun 8/B maddesi uyarınca imar planları belediye meclisince onaylanarak yürürlüğe girer. Bu planlar onay tarihinden itibaren, belediye başkanlığınca tespit edilen ilan yerlerinde ve ilgili idarelerin internet sayfalarında bir ay süre ile eş zamanlı olarak ilan edilir. Bu bir aylık süre içerisinde planlara itiraz edilebilir. Belediye başkanlığınca belediye meclisine gönderilen itirazlar ve planları, belediye meclisi on beş gün içinde inceleyerek kesin karara bağlar. Yapılan planla ilgili askı süresi 6 Nisan tarihinde sona erdi bu planla ilgili yaklaşık 750 kişi itiraz başvurusunda bulunmasına rağmen şuanda hiçbir itiraz sahibine cevap verilmedi. Kısacası Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan revizyon imar planı Kocaali’de birçok mağduriyet oluşturdu” dedi.

Yeterli değil
Avukat Murat Çelik ise askı süresinden itibaren geçecek olan 60 günlük süre içerisinde plana dava açılmaması halinde mağduriyetlerin daha büyük boyutlara ulaşabileceğini ileri sürdü. Murat Çelik açıklamasında “Bu konu ile ilgili olarak Kocaali’de bir çok vatandaşımızla görüştük. Her ne kadar Büyükşehir Belediyesi mağduriyetlerin giderileceği konusunu sözlü olarak ifade etse de şimdiye kadar herhangi bir somut adım atılmamış. Ve bunun nereye kadar süreceği beli değil. Askı tarihinin bitimi olan 6 nisan tarihinden itibaren 60 gün içinde bu plana dava açılması gerekiyor aksi takdirde büyük mağduriyetler oluşabilir. Dava açılmadığı takdirde vatandaşların kaderi Büyükşehir Belediyesi’ne bırakılıyor. İtiraz sahipleri belediyenin planı değiştirmemesi ve dava tarihinin son günü olan 6 hazirana kadar dava açmamaları halinde, telafisi güç zararlar oluşacağı ve vatandaşların idarenin keyfi uygulamalarıyla karşı karşıya kalacağı konusunda vatandaşımızı uyarmak durumundayız. Sonuç olarak dilekçe vermiş olmak sorunun çözümü için yeterli olmuyor” ifadelerine yer verdi.

Erman CİNASOĞLU

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.