FLAŞ HABER
Terziler:”Zor Şartlar Altında Mesleğimizi Sürdürüyoruz"
banner45
Terzilik değil, tamircilik Yapıyoruz
Günden güne eriyen bu mesleğin Karasu’daki zanaatkârların, geçmişteki o popüler günlerini arıyor.

Gelişen teknoloji nedeniyle terzilik mesleği de yok olma tehlikesi yaşıyor. Eski yıllarda herkes tarafından ilgi gören terziliğin mesleğinin günümüzde değer kaybetmesinin sebebi teknolojinin gelişmesi ve mesleğin sadece kumaş tamiri yapar konuma gelmesi olarak açıklanıyor.
Terziliğin kutsal bir iş olduğunun altını çizen 44 yıldır terzilik yapan Kemal Topçu, mesleğin yeteri kadar ilgi görmediğini söyledi.

Topçu, sözlerine şöyle devam etti, Karasu’da eskiden sadece terzilik yapan birçok arkadaşımız vardı. Şu an ise sayıları üçü beşi geçmeyen terzi vardır. Maalesef birçok sorun gibi elaman da yetişmiyor. Şu an bu mesleği mevcutlar yürütmekte bu da şunun göstergesi, mevcutlar bitince bu meslek bitecek.
44 yıllık terzi olan ve Karasu’da terzilik mesleğini sürdüren Topçu, sipariş elbisenin tamamen bittiğini vurgulayarak,” Eskiden dükkânımız dikilecek kumaşla dolu olurdu. Takım elbise diktirecek adeta sıraya girerdi. Özellikle bayram öncesi işlerimiz oldukça yoğun olurdu. Ama konfeksiyon ve hazır giyimin hızlı ilerlemesi sonucunda daha önceden el üstünde tutulan terziler, şimdi ne müşteri bulabiliyor, ne de çalıştıracak insan. Sadece yaptığımız sökük dikip, paça kıvırarak ve pantolon daraltıp bollaştırarak geçirmek” diye konuştu.
Mesleklerinin terzilik olduğunu zor koşullarda da olsa bu mesleği devam ettirmeye kararlı olduğunu kaydeden terzi Kemal Topçu, terzilik mesleği bundan sonra sadece paça kıvırma,beden daraltma gibi işlere dönecek,zaten bu da terzilik değil diye sitem etti.Mehmet KARAKAŞ
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Yaralı Yavru Karaca’ya Belediye Başkanı...
Sakarya Karasu İlçesi Resuller Köyünde Huri Çukur isimli vatandaşın bahçede tırpan yaparken bulduğu...

Haberi Oku