2B’lilere tarla kazığı

Şimdi size enteresan bir konudan bahsedeceğim. Kamuoyunda 2B diye bilinen araziler yok mu? Bu arazilerin hatırlarsınız satılması anayasal suçtu (!) Sonra bir kanun çıktı artık satın alınmaması suç. Zira yıllardan bu yana işlettiğiniz, belki satın aldığınız belki de dedenizden miras bulduğunuz araziler üzerinde işgalci damgası ile oturuyorsunuz. Devlet, şahıs mallarında 20 yılı hak kazandırıcı zaman aşımı sayarken bunu kendi mallarında uygulatmıyor. Neyse buraya kadarı zaten bilindik hikaye. Devlet daha sonra şu ya da bu şekilde bu 2B alanlarının satışına karar verdi. Bilir bilmez kişilerden kurulu heyet geldi ve 2B’lere fiyat biçti. Fiyat biçerkenki kriterlere bakın, yola uzaklık, köy-şehir merkezine uzaklık, eğim ve en önemlisi de arazide ekili olan ürün… Sonra belirlenen fiyatlar üzerinden çeşitli hesaplamalar yapıldı, ödeme programları çıkarıldı ve birçok vatandaş da başvuruda bulundu. Sonra yerlerin bedeli ödendi. Tapular geldi. Hayda!
O da ne! Tapularda alanların üstündeki ağaçlar görünmüyor. Yani tapuların üzerinde “Tarla” ibaresi var. Şimdi bu durumla ilgili düzenleme yapılır mı yoksa bu da gözden kaçan bir nokta mıdır bilinmez. Şimdilik söylenen ilk etapta alan bazlı desteklemelerin fındık göz önünde bulunarak ödeneceği şeklinde. Fakat ah benim vatandaşım! Tapuyu yolda mı buluyorsun? Bedelini ödemiyor musun? Pazardan 50 kuruşluk domates alırken sıkıyorsun, mıncıklıyorsun da koskoca arazini alırken neden ne aldığına bakmıyorsun? En azından tapuyu aldıktan sonra git Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne ve anlat durumu. Kendin için değilse de çocuğun için yapmak zorundasın bunu. Zira biri gelir yarın tarlanın üstündeki fındıkları da sana satmaya kalkar. Demedi deme…

Festivalden haberi olan var mı Karasu’da bir rivayete göre 30 yıldan bu yana yapılan Karasu Kültür Turizm ve Fındık Festivali için bu yıl da çalışmalar yapıldığını duyuyoruz. Ancak acemice yapılan organizasyonlar işlerin iyi gitmediğini gösteriyor. Spor organizasyonları sponsorlar sayesinde kurtarılabildi ancak halkın aklına festival dendi mi ünlü sanatçıların katıldığı halk konseri geliyor. Malum Karasu’da artık turizm kalmadı, kültür vardır mutlaka ama fındık konusunda da 30 yılda bir hayli geriye gittiğimiz kesin. Dolayısıyla festivalin ismi zaten önemini yitireli çok oldu. Zaten ben yıllardır bu organizasyonun adını düşünmeden sayabilene de rastlamadım. Dahası bu festival kapsamında neden kum futbolu oynanıyor? Ya da plaj voleybolunun fındıkla, turizmle ya da kültürle ne alakası var ki? Olsa olsa spor aktivitesi olur. Neyse konumuz o değil de organizatör bir arkadaş var. Sadece adını biliyoruz. Fatih. Kendisi ile 3+1 programına gittiğimizde tanıştık. Aslında gıyabında bazı düşüncelerimiz de vardı. Bunu da kendisine ilettik. Programın başlamasına az bir süre kala Karasulu birkaç isim yerinden kaldırılmak istendi ancak Fatih Bey, Enver Albayrak’ın yanındaki yerinde sessiz sedasız oturuyordu.
Biz de kendisine neden bu işi koordine etmediğini sorduk. O ise “Adam stüdyo şefi, seyirci yerleştirmesi onun işi” dedi. Oysa Karasu’dan giden 60’a yakın izleyici vardı. Yani siz ayağa kalkar ve “Karasu Ekibi programa katılmayacak” derseniz sizi istediğiniz yere alırlar. Ama siz kendinize yer eder gerisini umursamazsanız işte o zaman sistem bozulur. Yenimahalle’de yapılan konser organizasyonun fiyasko olduğunu söylediğimizde kesinlikle kabul etmeyen Fatih Bey konunun arka planını bilmediğimizi bundan dolayı yanlış yorum yaptığımızı söyledi. Oysa bana ne arka planından. Ben bakarım konsere. Başarılıysa olmuştur başarısızsa organizatör başarısızdır. Konu bu kadar. Bir başka konu da basın mensuplarının bilgilendirilmesi. Benim mail adresime karasufestivali@gmail.com adresinden mailler geliyor. İsim imza içermeyen mailleri ciddiye alıp okurlarımıza iletmiyoruz. Bu maillerinde de Fatih Bey tarafından gönderildiğini öğrendik. Bu kadar acemilik olmaz. İnsanlar karşılarında muhatap bulmak isterler. Ben bir şey soracaksam bunu karasufestivali@gmail.com adresindeki kişiye yöneltecek olsam söze nasıl başlayacağım? “Sayın Festival” diye mi? Biz bu konuşmayı yaptıktan sonra yeniden bir mail aldık. Bu mailde yazdığına göre en meşhuru “cesaretin var mı aşka” şarkısını söylemesi ile tanınan Gülay’ın (o da ben yanılmıyorsam tabi) konsere çıkacağı yazılıydı mailde. Altında tabi yine ne isim ne de imza yoktu. Sanatçılar gelirse ne ala gelmezse “basının uydurması…” Arkadaşlar Karasu Festivali’nin halk konseri Sakarya’da da beklenen bir konu. Tüm ilçe ve beldeler bu festivalin bir şov olduğunu biliyor ve beklenti oluyor. Ama yine de elimizden bir şey gelirse Karasu için yapmaya hazır olduğumuzu söyleyelim. Çünkü organizatörler gelir geçer. Biz Karasu’nun asıl sahiplerinin haklarını korumak için sonuna kadar burada kalacağız. İlgilenenlere duyrulur…

Facebook açıklamaları Mehmet İspiroğlu ve Karasu Belediyesi ile ilgili açıklamalar sosyal medyada yer aldı. Ardından da Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Başkan Adayı’nı sosyal medya üzerinden açıkladı. Bu da bu seçimin sosyal medya üzerinden geçeceği izlenimi oluşturdu. Her parti ve birey kendi yolunu çizmek durumunda. Bunun en bedava olanı elbette sosyal medya. Ancak kalıcılık konusunda sıkıntı olduğu da kesin elbette. Sizin belediye başkanlığı için açıklama yaptığınız sayfanın üstünde güzel bir söz, altında hoş bir aşk şarkısı yer alabilir. Yayınlarınız sınırlı çevrelere ulaşır. Ha bir de nerde siyaset yaptığınızı da unutmamalısınız. Karasu’nun birçok yerinde halen internet yok. Ha sadece interneti olanlar bize yeter diyorsanız da söyleyecek bir şey yok.

Not: CHP’nin aday belirleme toplantısında Sakarya Kuzey gazetesinden kimse bulunmuyordu. Zira bu anlamda bir davet kurumumuza ulaşmamıştır. Edindiğimiz bilgiler sosyal medya ve Sakarya’daki internet sitelerindendir. Konu ile ilgili CHP tarafından tatmin edici bir açıklama yapılırsa bunu da siz değerli okurlarımızla paylaşacağımızı bildiririz.

Bayramınız mübarek olsun Birçok olumsuzluk mevcut. Birçok şey kirlendi artık. En önemlisi duygular kirlendi. İçten sarılmalar azaldı. Siyasi dönemde çok daha sahte gülüşler, iftiralar ve kirlenmeler göreceğiz ne yazık ki. Bu bayram önümüzdeki en güzel iki olaydan biri belki de. Gelin bu bayram en azından birbirimize sahte olmadan sarılalım. Hiç olmazsa bu bayram duygularımızın kirliliğinden kurtulalım… Bu temennilerle tüm Sakarya Kuzey okurlarının bayramını tebrik ederim. Nice bayram günlerine ve bayram gibi günlere erişmeniz temennisi ile…

Twitter günlüğüm 2 kişi yan yana ama yalnız kalabiliyor teknoloji sayesinde. Teşekkürler Graham... Hayat bisiklet sürmek gibi. Hızlandıkça tehlikeli ama durursan düşersin... İnsanlara sövmeden önce bir düşün. O kadar gayretinden sonra adam üç kelime ile seni kudurtmasın. Misal "Ben de senin..." Bir insana verilebilecek en ağır cezalardan biri çekip gitmektir... Tokat atanın değil gidenin ardından ağlanır en çok... Bir kadın "Sorma başıma ne geldi" diye söze başlıyorsa sorup da kendini yorma nasılsa anlatacak... Müjde sevgilim şairin dediği yere vardık, "Sevdik, kavuşamadık, aşk oldu..."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Palmiye yayınları
Palmiye yayınları - 7 yıl Önce

Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
İletişim bilgilerimiz:
bilgi@palmiyeyayinlari.com
https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari
Tel: 0555 2915061-0539 3602045

Palmiye yayınları
Palmiye yayınları - 7 yıl Önce

Palmiye yayınları olarak gazeteci, yazar, şair arkadaşlarımıza bir imkân sunuyoruz. Destekli yayıncılık kapsamında yazılarınızı kitaba dönüştürebiliriz. Siz yazın biz basalım yayınlayalım. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
İletişim bilgilerimiz:
bilgi@palmiyeyayinlari.com
https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari
Tel: 0555 2915061-0539 3602045

Palmiye yayınları
Palmiye yayınları - 7 yıl Önce


Palmiye yayınları olarak yazılarınızı makalelerinizi, denemelerinizi, romanlarınızı, hikayelerinizi, öykülerinizi, şiirlerinizi ve diğer tüm dokümanlarınızı destekli yayıncılık kapsamında kitaba dönüştürelim. SİZ YAZIN BİZ BASALIM YAYINLAYALIM.
Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
İletişim bilgilerimiz:
Adres: Atatürk Cad.Gül Sok. No:13/8
GÖRÜKLE/ NİLÜFER/ BURSA
www.palmiyeyayinlari.com
bilgi@palmiyeyayinlari.com
https://www.facebook.com/palmiyeyayinlari
Tel: 0555 2915061-0539 3602045