Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı ilklere imza atmaya devam ediyor.

Yaklaşık 140 parametre için farklı analizler gerçekleştiren ve TOBB bünyesinde faaliyet göstermekte olan yaklaşık 67 Laboratuvar arasından ilk dört Laboratuvar içine girmeyi başaran Adapazarı Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı, yaptığı çalışmalarıyla ilklere imza atmaya devam ediyor.

Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı ilklere imza atmaya devam ediyor.

Yaklaşık 140 parametre için farklı analizler gerçekleştiren ve TOBB bünyesinde faaliyet göstermekte olan yaklaşık 67 Laboratuvar arasından ilk dört Laboratuvar içine girmeyi başaran Adapazarı Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı, yaptığı çalışmalarıyla ilklere imza atmaya devam ediyor.

Ridvan KARA
Ridvan KARA
12 Mart 2014 Çarşamba 20:03
1713 Okunma
Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı ilklere imza atmaya devam ediyor.
Laboratuvar hakkında bilgi veren Adapazarı Ticaret Borsası (ATB) Laboratuvar Hizmetleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç ile yaptığımız röportajımızda şu bilgilere yer verdi:

“Laboratuarın tanımını ve çalışmaları neleredir?”
M. GENÇ: “Adapazarı Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı, Adapazarı Ticaret Borsası faaliyetlerinden tamamen bağımsız olarak çalışmalarını sürdüren ATB Laboratuvar Hizmetleri Ticaret ve Sanayi A.Ş. bünyesinde kurulmuştur. T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden 07/07/2006 tarihinde Kuruluş İzin Belgesini; 04/08/2006 tarihinde de Çalışma İzin Belgesini alarak faaliyetlerine başlamıştır. Laboratuarımız, T.C. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün, “Gıda Kontrol Laboratuarlarının Görev, Yetki ve Sorumlulukları İle Çalışma Usul ve Esaslarının Belirlenmesine Dair Yönetmelik”e bağlı olarak çalışmalarını yürütmektedir.”

“Kalite politikanız ve Organizasyon şemanız nasıldır?”
M. GENÇ: “Adapazarı Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı olarak müşterilerinin analiz taleplerini, “TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar” standardına uygun olarak en kısa sürede, en doğru, en hassas şekilde kaliteli ve tarafsızlık ilkesi içerisinde karşılamak ve müşteri memnuniyetini sağlamaktır. Adapazarı Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı, ATB Laboratuvar Hizmetleri Ticaret ve Sanayi A.Ş., Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Genç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nihat Özdemir, Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çoroğlu Başkanlığında ve Laboratuvar Müdürü Hediye Özmen tarafından yönetilmektedir. Teknik işlerde 1 Gıda Mühendisi,  4 Kimyager, 1 Biyolog, 4 Gıda Teknikeri ve 1 Yardımcı Eleman olmak üzere toplam 11 personel görev yapmaktadır.” 

“Kullandığınız cihazlar hakkında bilgi verirmisiniz?”
M. GENÇ: “Laboratuarımız en yeni teknolojiye sahip cihazlar ile donatılmıştır. Deney çalışmalarını  “TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuarlarının Yeterliliği İçin Genel Şartlar” standardına bağlı olarak gerçekleştirmektedir. Bu standarda bağlı olarak Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından fındık, mısır ve yerfıstığında aflatoksin analizleri için 2007 yılında Akredite olan laboratuarımız Haziran 2011 itibari ile mikrobiyolojik gıda analizleri (Toplam Aerobik Mezofilik Bakteri Sayımı, Toplam Koliform Sayımı, Toplam Maya ve Küf Sayımı, Salmonella spp., E. coli, Staphylococcus aureus) için konusunda da akredite olmuştur.” 

“Yaptığınız analizler nelerdir?”
M. GENÇ: “Laboratuarımızda fındık, yerfıstığı, antepfıstığı, ceviz, mısır, susam, kabak çekirdeği, ayçiçeği, baharat çeşitleri ve hububatlarda aflatoksin analizleri ile et ürünleri, süt ürünleri, tahıl ürünleri, bal ve baharat çeşitlerinde, meyve ve sebzelerde, şekerli gıdalarda kimyasal analizler yapılmakta, tüm gıda ürünlerinde mikrobiyolojik analizler gerçekleştirilmektedir. Laboratuarımızda gerçekleştirilen analizlerin tamamında uluslararası geçerliliği olan metodlar kullanılmakta olup toplamda 140 farklı parametrede gıda analizi yapılmaktadır. Bu analizler Toksin, Kimyasal ve Mikrobiyolojik analizlerdir. İhtiyaca göre farklı analizler sürekli ilave edilerek analiz portföyü sürekli genişletilmektedir.” 

“Yaptığınız testler hakkında bilgi verirmisiniz? ”
M. GENÇ: “Yine laboratuarlar için son derece önemli olan ve analiz sonuçlarının uluslar arası düzeyde kontrol edilmesi amacıyla  Yeterlilik Testlerine katılım sağlamakta ve bu testlerden başarılı sonuçlar elde etmektedir. AB projesi kapsamında bu konuda yapılan çalışmalar ile ülkemizde Yeterlilik Testi Numunesi  ve Laboratuarlar arası Karşılaştırma Çalışması Numunesi sağlayıcıları oluşturulmaya çalışılmaktadır. Proje kapsamında TOBB Bünyesinde faaliyet göstermekte olan yaklaşık 67 Laboratuvar arasından laboratuarımız ilk dört Laboratuvar içine girmeyi başarmıştır . Laboratuarımız bu kapsamda Aflatoksin analizi için Yeterlilik Test sağlayıcısı olmuş ve 4 farklı testi başarı ile  düzenlemiştir. Bu testleri devam ettirmeyi  planlamaktadır. Laboratuarımız her yıl en az bir defa olmak üzere Uluslararası Yeterlilik Testlerine ve Laboratuarlar arası karşılaştırma çalışmalarına katılmaktadır. 2008-2009 Yılı içerisinde laboratuarımızın katılmıştır. Laoratuvarımızın katılım sağlamış olduğu yeterlilik çalışmaları sonucunda yalnız bir adet mikrobiyolojik analizde olumsuz sonuç ile karşılaşmıştır. Buna istinaden gerekli düzeltici faaliyetler başlatılmış ve sorun giderilmiştir. Diğer Uluslar arası ve Laboratuvarlararası karşılaştırma çalışma sonuçları çok olumludur. Özellikle 24/ 08/2009 tarihli Fındıkta aflatoksin analizi için FAPAS tarafından düzenlenen Uluslarası Yeterlilik Testi sonucu 83 laboratuar içerisinden z- skorları incelendiğinde en doğru sonucu bulan laboratuar konumundadır.

“Laboratuarda başka ne gibi çalışmalarınız vardır?”
M. GENÇ: “Ayrıca Laboratuarımız ilimizi gıda güvenliği konusunda bilinçlendirmek amacıyla müşteri talepleri doğrultusunda eğitim ve danışmanlık hizmetleri de vermektedir. Amacımız direkt insan sağlığını ilgilendiren konularda yararlı çalışmalar yapmak ve bu bilincin yaygınlaşmasını sağlamaktır. Bu vizyonla hareket eden Adapazarı Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuarı, analiz  kapsamını sürekli  geliştiren,  kaliteden  ve güvenirlikten ödün vermeden tarafsızlık ilkesi içerisinde, konusunda uzman personeli ve dünyanın kullandığı son model cihazlarla, uluslararası standartlarda kabul görmüş analiz metotları uygulanarak müşteri memnuniyetini sağlamak amacıyla çalışmalarına devam etmektedir.”

Levent CANDAN

Son Güncelleme: 12.03.2014 20:07
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.