Alavereye gelmeyin

Malum bölgemiz fındık bölgesi mevsim de para mevsimi olunca son iki üç haftadır en fazla konuşulan mevzuu fındık fiyatını nereye kadar yükseleceği oldu. Ve şu anda da bundan bir iki ay sonra ne olabileceği konuşuluyor. Öyle ki hemen herkesin gözü kulağı fındık tüccarlarında. Geçtiğimiz hafta içi bir ara 12 TL’nin üzerine çıksa da o düzeyde fazla tutunamadı ve sonra tekrar 10,80 – 11.50 düzeylerine döndü. Ben bu yazıyı yazmadan önce aldığım son ve en yüksek fiyat bilgisi ise 11.40 TL idi. Tabi gün içindeki dalgalanmalara baktığımız zaman siz bu yazıyı okuduğunuzda ne kadar olur orasını kestirmek biraz güç, ancak şu an itibari ile görünen o ki bir iki ay sonrasında 17-18 TL düzeyini görebilecek bir imaj veriyor. Konuyu fındıktan açmışken üreticimizi önemli bir hususta uyarmak istiyorum. Farkında mısınız bilmiyorum ama şu günlerde fındıkçı üzerinde ciddi bir algı operasyonu yapılıyor ve fındıkçı bir an önce malını teslim etmesi için pres altına alınıyor. Ancak bu yıl üretici daha tutarlı ve malını saklıyor. Tabi herkes için geçerli değil, fındığını saklayacak yeri olmayan vatandaş gidip teslim oluyor. Ziraat Odası’nın depo çalışması ise üreticiden talep görse de şu an için depo açmaya yetecek düzeyde değil. Ziraat Odası’nın yaptığı depo projesini ciddiye almanın herkesin yararına olacağını tekrardan vurgulamak istiyorum.

Öte yandan geçtiğimiz hafta içi sağlam dediğimiz bir kaynaktan ciddi bir duyum aldık. Öyle ki önümüzdeki Ekim ayı içerisinde fındık üzerinde büyük bir fiyat oyunu planlanıyor. Aldığımız duyuma göre Ekim ayının 15 inden sonra fındık fiyatında suni bir dalgalanma yapılacak ve ardından fiyat yine suni olarak düşüşe geçecekmiş. Burada telaffuz edilen rakam ise 14 ile 14.50 arası. Yani fındık bir iki gün içinde 14 TL düzeyine çekilecek ve önce üreticide fiyat daha da yükselir beklentisi yaratılacak. Sonra da tekrar düşüşe geçecek ve bu kez de üreticide ‘Eyvah en yüksek fiyat buydu ve düşüşe geçti. Bir an önce teslim etmeliyim’ korkusu yaratılacak. Tabi bu arada mübarek Kurban Bayramı’nda oynanacak oyunu hesaba katmıyoruz. Bu yazdığımız bizim şu günlerde aldığımız bir duyum. Ama duyumda olsa altında ciddi derece bir gerçeklik payı var. Kesinlikle bu filmlere inanmayın. Elinizde fındığınız varsa dişinizi sıkabildiğiniz kadar sıkın. Açık konuşuyorum şayet oyuna gelmez de 3 ay daha sabredebilirsek Aralık ayında fındık fiyatının 16 TL’yi geçmesi işten bile değil.

Son haftalarda sürekli gündemde tuttuğumuz şu üniversite mevzusu da dokunmadan geçemeyeceğim konular arasında. Dernek yönetiminde aldığım görevden ötürü yapılan mahalle ziyaretlerine bizzat katılıyorum. Ve gördüklerim beni gerçekten ümitlendiriyor. Kaymakam Ahmet Odabaş, Başkan Ahmet Acar, Müftü Ahmet Halıcı dernek yönetiminden kıymetli büyüklerim öyle bir mücadele veriyor ki takdire şayan. Buna karşılık vatandaşın ilgini de yazmadan geçemeyeceğim. Öyle ki gittiğimiz hiçbir kapıdan elimiz boş dönmüyoruz. Galiba Kocaali bu kez üniversite meselesini kökünden halletmeye niyetlendi. Aman nazar değmesin diyelim. Alınanlar alındı inşallah bundan sonra verilen taahhütlerde bir terslik olmazda bu işin altından alnımızın akıyla çıkarız. Daha önce doğalgaz projesi için bizim gurur meselemiz oldu demiştim. Eğer yeterli sayıyı tutturamazsak ilçenin karizması dibe vuracak ele güne rezil olacağız demiştim, sayıyı tutturduk ve doğalgazı hak eden bir ilçe olduk. Aynı şeyi yüksekokul içinde söylemek istiyorum. Evet, bu iş de Kocaali için artık bir itibar meselesi haline geldi. Eğer yeterli meblağı toplayıp inşaatı bu yıl Sakarya Üniversitesi’ne devredebilirsek gerçekten büyük bir iş başarmış olacağız. Eğer gerçekten sahip çıkarsak gerekli parayı bu bir iki ay içinde toplarız. Önümüzdeki yıl okulumuz hizmete girer. Bizde yıllardır çektiğimiz cefanın sefasını süreriz.    

YORUM EKLE