Aman dikkat, furya yeniden başladı

Fazla değil bundan sadece birkaç ay önce Kocaali’de yaşadığımız ve ilçe genelinde huzursuzluk yaratan bir konuyu sizlerle paylaşmıştım. Ve sonrasında vatandaşın girdiği sıkıntıyı gündeme getirerek şiddetle uyarmıştım. Şimdilerde ise yine aynı sorun ile karşı karşıya kaldığımız için ilçe halkını uyarma ihtiyacı hissediyorum. Hatırladığınız gibi yaklaşık üç dört ay önce Kocaali’ye dışarıdan gelen ve sayılarının ne kadar olduğunu tahmin edemediğimiz bir ekip, mahalle mahalle, kapı kapı gezerek insanlara bol bol hediye dağıtmışlardı. Sonra verdikleri bu hediyelerin çekilişe tabi olduğunu söyleyip, çekilişte çıkan hediye almaları için para istemişlerdi. Bu süreçte onlara masum vatandaş hediye alacağına inanıp cebindeki üç beş kuruş parayı bu ekibe verdi. Sonradan öğrendiğimizde ise durumun ne kadar ciddi olduğunu gördük. Cebindekini veren, verdi gitti kurtuldu da aralarında senet imzalayanlar da çıktı sonradan. Aradan fazla süre geçmedi sadece birkaç gün sonra bu hediye dağıtıcılarının insanlara verdiği numaraların kullanıma kapandığını öğrendik. Sonrasında ise senet imzalayanlar adresi dahi net olmayan bir firma tarafından tek tek aranarak senetlerini ödememeleri halinde icraya verilmekle tehdit edildi, vaat edilen hediyelerin ise akıbeti halen belli değil. Bütün bunlardan sonra zar zor öğrendik dolandırıldığımızı. Hatta adamlar öyle çalışmışlar ki, Kocaali içindeki inşaat halindeki dükkanların yerlerini tespit etmişler ve orada mağaza açacaklarını söyleyerek ciddi güve kazanmışlardı. Kimse altında art niyet aramadı.

Şimdilerde ise yine sıkıntı ile karşı karşıyayız. Gözümle şahit oldum. Pazartesi günü sabah erken saatlerde evimin kapısında bazı konuşmalarla uyandım. Ses yüksek olduğu için kulak verdim. Genç bir delikanlı aynı zamanda ev sahibim olan yaşlı kadına bi yıkama ürününü bedava verdiğini söylüyor ve ürünün faydalarından bahsediyordu. Yaşlı kadında öğrenci olduğuna inandığı bu gencin azmini mücadelesini takdir etmiş olacak ki, o bedava sandığı ürünü almış. Ben durumu fark edip hemen koştum kapıya ve biraz daha yakından dinledim. Genç olayı ballandırdıkça ballandırdı. Bu arada konuşurken yaşlı kadını iyice çözdü. Ben durumun daha ileriye gideceğini fark ederek açtım kapıyı. Genç bana dönerek Kocaali Ziraat Bankası karşısında bir mağaza açacaklarını ve bir çamaşır yıkama ürününü bedava vereceğini söyledi. ‘Yok kardeşim ben almayacağım, burada da kimseye verme’ deyip gence gitmesini söyledim. Arkasından ev sahibim yaşlı kadına da el işareti yaparak almamasını söyledim. Ben kapıyı kapadıktan sonra kadın ısrarla almak istediğini söyledi ve ürünü yeniden aldı. Genç baktı ki işler sarpa sarıyor hemen asıl konuya girdi. Ve kadına bedava verdiği ürünün üzerinde numara olduğunu ve hemen oracıkta çekiliş yapacağını söyledi. O çekilişten de saat çıkarsa 48 TL, bilgisayar çıkarsa 100 TL gibi para alması gerektiğini söyledi ve yaşlı kadına ‘Elinde hiç para var mı? Hediye çıkarsa ödeme yapabilecek misin?’ diye sordu. Ben o sırada kapıya bilinçli çarparak ses çıkardım ve hala orada olduğumun işaretini verdim. Yaşlı kadın da üzerinde para olduğunu ancak yeterli olmadığını söyledi. O genç nasıl olduysa çantasını eşyalarını ve özellikle ilk başta verdiği nano yıkama ürününü kadından geri aldı ve apartmanı öyle bir terk etti ki, arkasından atlı gitse yetişemez. Bu vesile ile bir kadını bataktan kurtarmış oldum. Ancak bu sadece bir kişi ile sınırlı. O gün kaç mahalle gezdiler, kaç kapı çaldılar kaç kişiye ulaştılar bilemiyorum ama bu furya birkaç gün daha devam edecek gibi.

Ben bu konuda üzerime düşen görevi yerine getirmek ve sizleri uyarmak istiyorum. Tüm ilçe halkının bu tür kapı satışlarına karşı dikkatli olmaya davet ediyorum. Bu arada emniyet güçlerimizin de bu konuda büyük desteği olacağına inanıyorum. Şüphelendiğiniz her durumu asayiş birimlerine bildirin. Dolandırılmayın, sizlerin saflığınız, temiz kalpliliğiniz başkalarının geçim kaynağı olmasın, sonrasında gerçekten mağdur olur hakkınızı arayacak muhatap dahi bulamazsınız. Benden söylemesi.

YORUM EKLE