Adapazarı-Pendik Hattında Çalışmalarımız Devam Etmektedir

Ada Treni olarak bilinen Adapazarı-Pendik arasında işleyen yolcu trenleri hakkında bazı basın organlarında eksik ve yanlış bilgilendirme yapıldığı görülmüştür.

Adapazarı-Pendik Hattında Çalışmalarımız Devam Etmektedir

Habere konu olan olayla ilgili gerçekleştirilen çalışmalar, kamuoyu ile yaklaşık bir ay önce ayrıntılı olarak paylaşılmış olup gerekli bilgilerin paylaşımı sağlanmıştır. 

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) olarak alt yapı, üst yapı ve işletmecilikte vatandaşlarımıza konforlu, emniyetli, hızlı bir taşımacılık sağlamak için yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. 
Bazı gazetelerde konuyla ilgili olarak Mithatpaşa-Adapazarı ve diğer hatlar ile ilgili yaptığımız çalışmaları bilgilerinize sunarız; 

Mithatpaşa-Adapazarı arasında yol yenileme, altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. Bu güzergâhta uzun yıllar hizmet veren katener (elektrik telleri) ve direkler kullanım ömrünü tamamladığından değiştirilmeleri zaruri hale gelmiştir. Çalışmalar kapsamında 65 direk, 4 bin metre tel ile yenilenmektedir. Bu çalışmalar sebebiyle Mithatpaşa-Adapazarı arası tren seferleri yapılamamaktadır. 
Bu süreçte vatandaşların ulaşımında aksama olmaması için Adapazarı Belediyesi ile yapılan protokolle yolcuların ulaşımı otobüslerle sağlanmaktadır. 

Çalışmalarda son aşamaya gelinmiş olup Mithatpaşa-Adapazarı arasında yolcu taşımacılığının daha önce de açıklandığı gibi, Ağustos ayı sonunda başlaması planlanmaktadır. 
İstanbul(Pendik)-Mithatpaşa arasındaki tren seferinin iyileştirilmesi de yolcularımızın talepleri dikkate alınarak uygulanmaktadır. 

Pandemi sürecinde 20.03.2021 tarihinden itibaren Pendik-Mithatpaşa arası, sadece hafta içi olmak üzere karşılıklı olarak 4 çift tren işletilmiştir. Yolcu talebinin azalmasıyla seferler 15.04.2021 tarihinden itibaren karşılıklı 2 trene indirilmiştir. Ancak 01.06.2021 tarihinden itibaren seferler hafta sonları da hizmete alınmış vatandaşın talebi karşısında ilk etapta 3 çift tren, daha sonra karşılıklı 5 çift tren hizmet vermeye başlamıştır. Yolcu memnuniyeti ve emniyet önceliğimizdir. 

-Yolcularımızın konforlu ve hızlı ulaşımını sağlamak amacıyla Köseköy-Gebze arası 3. demiryolu hattı yapımı devam etmektedir. Kartepe/Büyükderbent durağında ise geçici peron yapımı tamamlanarak hizmete alınmıştır. Derince, Hereke, Körfez istasyonlarına yaptırılan geçici peronlar ile yolcularımızın trenlere ulaşımı sağlanmıştır.
 
Yolcularımızın isteği üzerine İzmit/Kırkikievler ve Körfez/Tütünçiftlik peronları hızlı tren hattı güzergâhında kalması nedeniyle Kırkikievler İstasyonunda yeni peron çalışması da kısa sürede tamamlanarak hizmete alınacaktır. 
Ada Trenleri 2 Temmuz 2021 tarihi itibariyle günde karşılıklı 5 çift olmak üzere toplam 10 sefer yapmaktadır. Bu seferler 2+1 oturma düzeninde 60 kişilik vagonlardan oluşmakta, toplam 240 kişilik oturma kapasitesi sunulmaktadır. Sefer başına ortalama yolcu sayısı 103 kişi olup, 2019 yılında 718.492 yolcu taşınmıştır.
Altyapı ve üstyapı çalışmalarımız vatandaşlarımızın talep ve ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılmaktadır.” denilmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER