Medine ŞENGÜN: Bence müzik işi doğuştan ve gönüldendir

Küçüklüğünden gelen muhteşem sesiyle keşfedilen, şimdi ise sahne aldığı mekanlarda sesi kadar, sahnedeki dans ve kendisini dinlemeye gelen davetlilerle olan diyalogu ile kısa sürede gönüllere taht kuran Karadeniz’in yeni sesi Medine ŞENGÜN duygularını Sakarya Medyası ile paylaştı.

“Öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz?..”

M. ŞENGÜN: “Aslen Trabzon Sürmeli’yim 2.5 yaşına kadar orda yaşadım 2.5 yaşından sonra babamın işinden dolayı yerleştiğimiz İstanbul’un en kalabalık ve en berbat yeri olan Avrupa yakasında yaklaşık 32 yıldır yaşamaktayım…”

“Müzikle tanışmanınız nasıl oluştu. Müziğin hayatınızdaki yeri nedir?..”

M. ŞENGÜN: “Bende müzik aşkı aslında bende küçüklüğümden beri vardı. Müzik gönül işi olarak doğuştan gelen istektir. Müzik o insanın gönlünde kalbinde muhakkak olacak; olmazsa olmazdır. Çünkü sonradan olan müzik, sadece okumaktan ibaret olur. Amaç bir müziği seslendirirken, karşındaki kişinin dinlemesine sağlamaktır. Ben zaten ilkokul yıllarımda okul korolarında olsun, 23 Nisan veya 19 Mayıs gösterilerinde olsun her zaman mikrofonu elime almış ve hocalarım tarafından keşfedilmişimdir. Okul hayatımda bu şekilde bitmiştir. Müzik camiasına gençlik yıllarımda girdim ancak o yıllar çok profesyonel anlamda olmasa da ara ara mikrofonu aldım. Arkadaşlar çevremle, düğünlerde, doğum günlerinde sarkı söylemeye başladım. Doğum günü partileri ve düğünler; benim profesyonel anlamda müziğe başlamama sebep oldu. Burada da beni keşfeden kişi hem sahne partnerim hem de değerli bir sanatçı dostum olan bu işe gönlü kadar yüreğini de veren 25 yıldır müzikle uğraşan Yasin Akgün’dür. ‘Bu işi yapacaksın’ diyerek bana gönülden inanan ve yaklaşık 2 yıldır beraber çalıştığım Yasin Akgün bey ile sahneye adapte olmak için ilk başlarda onun vokalliğini üstlendim. Daha sonrasında kendi adaptasyonumu sağlayarak kendi sahnelerimi yapmaya başladım ve bu işe çabuk adapte oldum. Buda bizi dinlemeye gelen konuklarımızın samimiyetliğinden veya işimi severek yapabilindiğimden kaynaklandı…”

“Peki albüm ve klip ilgili her hangi bir çalışmanız varmı?..”

M. ŞENGÜN: “Evet şuan ilk etapta sözü ve müziği Yasin Akgün’e ait yayınlanan “Aşkın rengi” adlı bir klipim bulunmaktadır. Bu parçayı Yasin Akgün’den sonra benim okumam da nasip oldu. Hatta benden sonra bu parçayı kişi daha okumuş okudu…”

“Sahne aldığınız söylediğiniz yerlerde; dinleyicilerinizin size bakış açısı nasıl oluşmaktadır?..”

M. ŞENGÜN: “Şimdiye kadar nerede sahne aldıysam konukların bize bakış açısı çok güzel olmuştur. Hatta bizi dinlemeye gelen bir daha gelmiştir. Ben konuklara misafir olarak değil bir aile olarak bakıyorum. Çünkü gelen konuklar bizim için hem zaman harcıyor, hem nakit harcıyorlar. Onlara o enerjiyi fazlasıyla vermek zorundayız. Sahne öncesi ne kadar olumsuzluklar yaşarsam yaşayayım, ne olursa olsun bunu kesinlikle sahneye taşımıyor ve yansıtmıyorum…”

“Sanat hayatınızda örnek aldığınız bir sanatçı varmıdır?..”

M. ŞENGÜN: “Evet örnek aldığım muhakkak var. Bayan sanatçı olarak, kendisini yarışmalardan beri takip ettiğim Zeynep Başkan hanımefendidir. Kendisinin bu zamana kadar duruşunu çizgisini bozmayan bir kişiliği var; onu gerçekten taktir ediyorum. Erkek sanatçılarımızdan da örnek aldığım büyüklerimiz var. Karadeniz kültürüne Karadeniz müziğine can vermiş başta İsmail Türüt abim olmak üzere; Karadenizin İmparatoru Mehmet Akyıldız abim, Batı Karadeniz olarak Volkan Konak’tır. Kendilerinin parçalarını okumaktan çok keyif alırım. Karadeniz müziklerini temsil eden erkek sanatçılarımız çok. Ama bayan sanatçı olarak çok eksiğimiz var. Karadeniz müziklerinde bunu kaliteli olarak çoğaltmamız gerekiyor. Evet Gizem Kara hanımefendi bu anlamda çok iyi mesela sadece Karadeniz değil genele de hitap edebiliyor…”

“Sanat hayatınızın ilerleyen zamanlarında albüm çıkarmayı düşünüyor musunuz?..”

M. ŞENGÜN: “Evet düşünüyorum ve düşünmek zorundayım. Bu işler tek parça ile olacak işler değil bizimkisi sadece o anda bir çıkıştı. Allah nasip ederse bu kış 6-7 parçalık max single albüm düşünüyorum. Dolu dolu gümbür gümbür ve içindeki 1-2 parça da slow olacak. Ve diğerleri tamamen hareketli parçalardan oluşacak…”

“Son olarak okuyuculara vereceğiniz mesajınız var mı?

M. ŞENGÜN: “Evet dediğim gibi biz 3-4 aydır Sakarya’da cafe programları yapıyoruz. Sakarya’daki dinleyicilerimizden tek ricam; lütfen bizlere de gönlünüzde bir yer açın. Bizlere destek olun biz hepinize kucak açıyoruz. Sizleri gönlümüzce ağırlamaya çalışıyoruz…”

“Festivaller düğünler konserler için sizinle nasıl irtibata geçenilirler?..

M. ŞENGÜN: “Kliplerimizde menejer irtibat numaralarımız var oradan geçebilirler…”