Uçan Yumurta ile Sakarya’yı temsil ettiler

TAİ ve TUBİTAK işbirliği ile düzenlenen “İHA İnsansız Hava Aracı Yarışması”na Flying EGG (Uçan Yumurta) projesi ile katılan öğrencilerimiz, Sakarya ilimizi ve SAÜ’yü temsil ederek, gösterdikleri büyük başarılarından dolayı kupa sahibi oldular. 

Uçan Yumurta ile Sakarya’yı temsil ettiler

400 yarışmacı arasından
Yarışmaya; otonom uçuş yapabilme, görüntü işleme ve harita üzerinden belirlenen noktalara paraşütle yük bırakabilme kabiliyetlerine sahip Flying EGG (Uçan Yumurta) İnsansız Hava Aracı ile katılan ve tamamını kendi imkânları ile üreten SAÜ Öğrencileri İhsan Pehlivan, Arzu Gök, Sümeyye Altuntaş, Tuğçe Şahin ve Emrecan Makaraç; 400 yarışmacı arasında, büyük ilgi gördü. SAÜ Öğrencileri İhsan Pehlivan, Arzu Gök, Sümeyye Altuntaş,  Tuğçe Şahin ve Emrecan Makaraç; “Flying EGG” adlı projesi;  TAİ ve TUBİTAK yetkilileri tarafından da merakla incelenmiş, üç gün süren yarışmada katılımcıların yoğun ilgisine çekerek, büyük beğeni toplamıştır. kocaali

TAİ ve TUBİTAK’tan öğrencilere tebrik

Başarılarından dolayı SAÜ Öğrencilerini tebrik eden TAİ Genel Müdürü Temel Kotil; kendilerine kapılarının sonuna kadar açık olduğunu ve her türlü desteği vereceklerini vurguladı. TUBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Erol Arcaklıoğlu’da SAÜ öğrencilerini bizzat tebrik ederek, kendilerini en kısa zamanda görüşmeye beklediklerini söyledi. Sakarya Üniversitesi’ni ve Sakarya’yı böyle bir başarı ile taçlandıran öğrenciler; İhsan Pehlivan, Arzu Gök, Sümeyye Altuntaş, Tuğçe Şahin ve Emrecan Makaraç; başarılarını yoğun ve azimli bir çalışmaya borçlu olduklarını ifade etti. Öğrenciler; bu süreçte kendilerine her konuda destek olan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas a, proje hazırlık sürecinde her zaman yanlarında bulunan Danışman hocaları Prof. Dr. Mehmet Fırat’a, kendilerine her türlü teknik destek sağlayan MÜSİAD üyesi Makprom Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Döğer’e ve Teknokent Genel Müdürü Prof.Dr. Tahsin Engin e de teşekkürlerini iletti. 
 

Levent CANDAN

SIRADAKİ HABER