Bir Meclis Üyesinin Günlüğü 15- 29 Temmuz 2019

EMANETE FINDIK VERMEYİNİZ

Benim asıl mesleğim ticaret yapmaktır. 24 yıl boyunca genel müdürlük yaptım. Her zaman ortaklarım oldu. Uzun bir zaman 18 ortaklı bir şirketin Genel Müdürü (CEO) oldum. “Dog eat dog” derler İngilizler iş dünyasını tarif etmek için. Köpeğin Köpeği yediği bir dünyadır. Oyuncular bunu bilir ve buna göre tedbir alırlar.

Fakat bir iş adamı ile bir köylü arasında ki ticaret bu kuralların uygulandığı ama ticaretin yarısı olan köylü vatandaşın kurallardan haberi olmadığı bir dünyadır.

Bu konuyu yazmak istediğimi paylaştım birkaç kişiyle, yazmama gerek olmadığını, sistemin böyle çalıştığını söyleyenler oldu. Her işe burnumu sokmamamın gerektiğini anlattılar. Haklılar belki ama ne yapayım benim huyum bu. Haksızlığa, hırsızlığa tahammül edemiyorum.

Yıllardır takip ediyorum. Fındıktan geçimini sağlayan çiftçiler hep bir acele içindeler. Hemen toplasınlar, kurutmadan çuvallasınlar, gün batmadan tüccara çuvalları yollasınlar. Tüccara daha önceden borcu varsa, o silinir. Borçsuz olmanın huzuru duyulur. İhtiyaçlar için biraz para alınır ve geriye kalan birkaç ton fındık parası emanete bırakılır. Yani, benim fındığım senin deponda dursun, ben depo ile uğraşmayayım, kira ödemeyeyim, kimse çalmasın. Üç ay sonra gelir, o günün fındık fiyatından bir ton fındık parası daha alırım. Senin depoların büyük, masrafın yok, benim fındığımın bekçisi ol, kuru tut, fındık fiyatı yükseldikçe ben kar edeyim, sen depo masraflarını öde, helalleşelim.

Buna inanan o kadar çok köylü var ki. Parasının tamamını alıp bankaya yatırsa %20 kâr payı kazanması garanti, 100 bin TL 120 bin olacak. Ama saf çiftçi, 20 TL olan fındık fiyatının 24 TL olmasını ve daha fazlaya çıkmasını hayal eder ve bazen tüccarın iflasından dolayı tüm parasını kaybeder. Dünyada milli piyango bileti alanların sayısı, devlet tahvili alanlardan kat kat fazladır.

Düzgün ticaret yapan tüccarlar, emanete fındık almaktan korkarlar, almak istemezler. Kendi depoları olmadığı için, bu tonlarca fındığı başkasına emanet etmek zorundadırlar, yani sizin adınıza kendileri riske girerler. Bu yazımdan dolayı aleyhime konuşanların kimler olacağını artık siz tahmin edin.

Şu an Türkiye’de ki mali krizden dolayı herkesin durumu vahim. Bu Fındık tüccarlarını da içine alıyor. Çok zor durumda olan bir sürü fındık tüccarı emanet fındıklarla durumlarını düzeltme planları yapıyorlar. Yani sizin fındığınızı satıp borçlarını ödeyecekler. Siz para istemek için geldiğinizde Allah kerim.

Onları bu duruma siz düşürmediniz ve onları bu bataktan kurtarmak sizin işiniz değil. Siz finans kurumu değilsiniz. O fındık geliri sizin çoluk çocuğunuzun ekmeği, aşı. Kaç komşunuz mağdur oldu böyle durumlarda. Ne zaman öğreneceksiniz.

Biliyorum, bu hatayı yapacak olan garibanlar bu yazıyı okuyanlar olmayacak. Ben görevimi yapıyorum, okuyanlarda görevini yapsınlar, okumayanları uyarsınlar. Fındık emanete verilmez, altın emanete verilmez, para emanete verilmez. Hele hele 2019 yılında hiç verilmez.

ÜNİVERSİTE VE SON DURUM

Bu hafta içinde sanırım büyüklerimiz, liderlerimiz gerekli açıklamaları yapacaklardır. Ben teşekkür edeceklerimin listesini önümüzde ki hafta yapacağım.

HALK EĞİTİM MERKEZİ

Eylül ayında hizmete hazır olacağını söylüyor Hasan Ali kardeşimiz. Yeni atanan Halk Eğitim Okulları Müdürü ile henüz görüşemedik. Zaten bizim vereceğimiz kurslar ilk okullar gibi Eylül’de başlamak zorunda değil. İhtiyacımız olan meslekleri, iş bulma ihtimali büyük ustaları yetiştirmek istiyoruz. Bu konu beni en az Üniversite kadar sevindiriyor.

KOCAALİ İLK ORTA LİSE EĞİTİMİ

Mecliste ilk iş başı yaptığımız günden beri bir Eğitim Komisyonu kurmak için arkadaşlarımla uğraş verdik. Artık bu konuda çoğunluğu elinde bulunduran partiden ümidi kesmiş bulunuyoruz. Biz dört arkadaş, okul aile birlikleri, sivil toplum örgütleri toplanıp bu kötü gidişe bir son vereceğiz. Yeni ve azimli bir Milli Eğitim Müdürü için İl Milli Eğitim Müdürüne ve Ali İhsan Yavuz Beye rica da bulunduk. Şu anda Sakarya’da eğitimde son sıradayız. Bu bir utanç meselesidir. Beni Kocaali’de en çok ilgilendiren konu çocuklarımızdır. İlk, orta ve lise eğitimi en önemli eğitimdir. Biz bu ülkenin en iyi eğitimini verebilecek kapasiteye ve maddi duruma sahibiz. Gerekirse öğretmenlerden kira almayacağız, gerekirse iyi öğretmenleri transfer etmek için yalvaracağız. Bu ilçenin ticari gelişmesi için Üniversite iyi olacaktır, ama bu ilçenin geleceği için çocuklarımızın eğitimi şarttır.

KANADAYA GİDİYORUM

Montreal beni bekliyor. Çocuklarımı, arkadaşlarımı özledim. Bu arada son bir yıl bana çok pahalıya mal oldu. Biraz para kazanmam gerekiyor. Kanada’da ki yatırımları gözden geçirip, birkaç şey satmak zorundayım gibi görünüyor. Kocaali de Meclis Üyesi olmak ucuz değilmiş.

BİR KAZIK DAHA YEDİM

 Kocaali’ye geldiğim 2012 yılından bugüne birçok gence iş kurması için yardım ettim. Yüzde seksen oranında kazık attılar bana. Bu son kazık biraz fazla büyük, 570 bin lira. İşin acı tarafı evime, iş yerime, annemin evine haciz ihtarları gönderilmesi. Hiç haberim olmayan bir krediden, ne zaman, kime, ne için verildiğini bilmediğim bir parayı benden istiyor banka. Rezil herifler verirken, benim adımı kullanırken bana sormayı düşünmemişler ama para ödenmeyince bana noterden ihtar gönderiyorlar. Avukatlarım bu konuyu detaylarıyla öğrenince sizlerle paylaşacağım.

YORUMLAR
Osman tarım
Osman tarım - 4 ay Önce

Asla yalnız yürümeyeceksin...

Dursunali Tunca
Dursunali Tunca - 4 ay Önce

Ben Ticari hayatinizla ve size kazikatmaya calisanlari konusmuycam..Sadece onyazinizda kocaalimizin bir cibanbadi gibi findik olayinda size hakvermek istiyorum .yazinizi bastan sona okudum bende ditorumki sakin ha sakin tuccara findiginizi birakmayin ..insAllah bu yazinizi okuduktan sonra okuyanlar okumuyan cifcilerimizi uyarir tuccara brakmaz finduguni.. herzaman sizinle fikirlerinizi onemsiyen arkadasinizim.. tsklr takipteyim.

Şahin Berber
Şahin Berber - 4 ay Önce

Bu samimi bir o kadar da kritik yazıyı paylaşmanız harkulade, sizin gibi olaylara bir çok pencereden bakan ve analiz edebilen umarım Kocaali'ye nice hizmetleri olan meclis üyeleri,idari amirler, eğitimciler, ve başkan ve siyasiler olur.

Mesut Karabaş
Mesut Karabaş - 4 ay Önce

Sevgili Turan abi inşAllah düşüncelerinin ve emeğinin karşılığını herzaman alırsın nederler bilirsin doğru söyleyeni 9kapıdan kovarlar Allah herzaman yolunu açık etsin abi.

Yusuf Topaloğlu
Yusuf Topaloğlu - 4 ay Önce

Hem avukatın hem kardeşin olarak her zaman her konuda her yerde yanında olduğumu bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Çünkü sen, kolay kolay bulunamayacak bir değersin. Sadece memleketimiz Kocaali için değil, tüm ülke için. Selam ve saygılarımla sevgili Abim Turan KALFA