Bir meclis üyesinin günlüğü

1 Nisan 2019 Pazartesi seçimlerden sonraki ilk gün. Henüz seçim sonuçları kesinleşmemiş olmasına rağmen  Cumhur İttifakı 11 meclis üyesi,  Millet İttifakı 4 meclis üyesi kazanmış görünüyordu. Ben Millet İttifakı’ndan 3. sıradan meclise girmeyi garantilemiş gibiydim.

Benim için 1 Nisan birinci iş günü oldu. Hasan Ali Kulaç, Resul Namaz, Uçar Zemin Mühendislikten iki arkadaş ile Kocaali Sahili’nde buluştuk. İskele yapabileceğimiz bölgeyi gözden geçirdik ve en uygun yeri seçerek burada zemin etüdü yapılmasına karar verdik. Daha sonra Uçar Zemin’e kontratın yarısı olan 7500 TL’yi gönderdim. 8 Nisan’da çalışmalara başlayacaklar. İskele için gerekli izinler geçen yıllarda Belediye Meclisi’nde bulunan Resul Namaz,   Meclis arkadaşları ve Başkan Ahmet Acar tarafından yapılan çalışmalar sonucunda kabul görmüş, izinler alınmıştı. Bu projenin Turan Kalfa ve Kocaali Belediyesi’nin ortak projesi olarak kısa zamanda bitirileceğini ümit ediyorum.

Bir aya yakın bir zamandır eşim Sibel’in dışında hiç kimseyle paylaşmadığım üniversite ile ilgili planımı önce Hasan Ali Kulaç ve Resul Namaz ile sahilde buluşunca dillendirdim. Gizli tutulması şartıyla… İki saat sonra üniversiteyi kurmak ile görevlendirilen derneğin başkanı Sayın Engin Aşçı Bey ve Cevat Yıldız ile buluştuğumuzda bu konudan haberdar olduklarını görünce şaşırmadım desem yalan olur. Kocaali’de tahminlerin çok üzerinde bir dedikodu mekanizması ve yanlış bilgi dağıtma, gerçekleri saptırmada uzman çok üyeli bir sistem var.

Bu işe ilk adımımı attığım günden beri benim adıma çıkan dedikodular, fantezi romanlarında bile eşine rastlanmayacak türden, traji-komik ve neredeyse tamamen uydurma ve yalan.

Söz verdiğim gibi, bugünden sonra Kocaali dürüst ve şeffaf bir insan nasıl olunur, doğrunun tek bir versiyonunun olduğunu ve bunu söylemenin hiçbir zaman ve hiçbir yerde yanlış olmadığını öğrenecek. Ömrüm kısa kesilmezse.

“Her doğru her yerde söylenmez” diye bir Atasözü varmış. Son 40 günde en az 500 kez duydum. Ben henüz buna inanmıyorum. İnanmakta istemiyorum. Bunun gerçekleri saklamak, yalanlara özür olarak kullanmak için söylendiğine inanıyorum.

Önümüzdeki beş yıl benimle konuşurken, bana bir şey anlatırken, bana bir yalan söylerken lütfen dikkat edin. Bir hafta sonra adınızı da kullanarak anlattıklarınızı gazetede binlerce kişi gibi sizde okuyabilirsiniz. Kızını iğfal eden bir adamın adını saklayamam,  kız kardeşine sarkıntılık yapan, evli, çocuklu adamı şikayet ederlerse, haber yapmaktan, savcılığa şikayet etmekten geri durmam.

Sigara içen mekanları, arkadaşımın yeri de olsa 184’ü arayarak şikayet edeceğimi bilesiniz. Bana lütfen, kanunsuz bir işte yardımcı olmam için gelmeyin, cezanızı sildirmek için uğramayın.

Size Belediye tarafından bir haksızlık yapılmışsa, bir sahtekarlığa şahit olduysanız, bir rüşvet olayını biliyorsanız, bir yanlışı düzeltmek istiyorsanız bana gelin,  yanınızdayım. Zor durumda iseniz, bir avukata ihtiyacınız varsa size yardımcı olurum. Genç veya yaşlı iseniz, sizi eziyor ve korkutuyorlarsa mutlaka beni bulun.

Kocaali yakında üniversitesine kavuşacak. Ümidimiz 2020-2021 eğitim sezonunda ilk öğrencilerimizin gelmesi. 19 yıldır bu konuda emeği geçen, yardım gönderen, harçlığını veren, zamanını ve parasını harcayan herkese binlerce teşekkür ederim. Kocaali’nin geleceğini temelinden değiştirecek bu projenin kahramanlarını asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Kocaali’nin sokakları bilmediğimiz isimlerden değil, içimizdeki kahramanlardan olsun diye kampanya başlatacağım. Üniversite konusu çok uzun ve detaylı olduğu için onu başka bir yazımda anlatacağım.

Salı günü, 2 Nisan’da Üniversite ziyaretimiz dışında Kocaali’nin kurucusu olarak bilinen Koca Ali’nin mezarını ziyaret ettik. Ona layık bir mezar, ona layık bir ortam yaratmak için çalışmalara başladık. İlk yer çalışmamızı da 3 Nisan Çarşamba günü yaptık. Ümit ederim yerin sahibi Akça ailesi ile bir araya gelip, uygun bir ortam bulacağız.

3 Nisan Çarşamba günü, seçim süresince gece – gündüz beraber çalıştığımız arkadaşlarla buluştuk. Hep beraber kazanan arkadaşlarımızın mazbatalarını almaya gittik. Hasan Ali Kulaç, Rıdvan Öner ve Ayhan Çetinkaya beyler, benim Millet İttifakı’ndan seçilen meclis üyesi mesai arkadaşlarım oldu. Seçilemeyen başkan adayımız Kemal Din ve diğer İl Meclis üyelerimiz ile toplandık ve önümüzdeki beş yıl ekibimizi bozmadan, Kocaali’nin geleceği için Kocaali’nin kalkınması için, seçim döneminde söz verdiğimiz projeleri, seçimi kazanan arkadaşlarımızla beraber yapmak için çalışmaya söz verdik. “Hepimiz için önemli olan Kocaali’dir, koltuk sevdası değildir” temasında birleşen ekip arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.

 Bu vesileyle buradan bir mesaj yayımlamak istiyorum: Son seçimlerde, hangi partiden olursa olsun, hangi muhtar adayıyla beraber olursa olsun, mahallesi için, komşusu için, ilçesi için aday olan, aday adayı olan tüm gönüllülere sesleniyorum. Bir koltuk, bir rütbe, bir sorumluluk kazanmamış olsanız bile, sanki kazanmış gibi çalışmaya davet ediyorum sizi. Projeleriniz varsa lütfen gelin anlatın, beraber yapalım. Yapılması gereken o kadar çok şey var ki lütfen bir ucundan da siz tutun.

Beş yıl sonra yeniden aday olmak isterseniz hem tecrübe sahibi olmuş olursunuz, hem projelerinizle halkın kalbinde yer bulursunuz. Koltuklarda oturan arkadaşlarımın da bu konularda anlayışlı olmalarını beklerim. Her şey Kocaali için.

4 Nisan Perşembe günü İstanbul’da çok önemli bir seminere katıldım. Yeni kurulacak üniversitenin ihtiyaçlarını karşılamak, konuyu daha derinden öğrenmek ve sponsor bulmaktı hedefim. Sonuçlardan çok mutluyum. Çocuklar gibi şenim, gençler gibi enerji doluyum. Kocaali bana yeniden bu çalışma hırsını, Kocaali için bir şeyler yapabilme şansını verdiği için minnettarım. Ben askerliğimi bir ay yapmıştım. Kendimi suçlu hissediyordum. Meclis üyeliğini askerliğimin devamı olarak görüyorum ve teskereye kadar buradayım.

Her hafta bu sayfalarda buluşmak üzere. İyi haftalar.

YORUMLAR
Kudret S. TANK
Kudret S. TANK - 3 ay Önce

Tebrikler niyetlerinizin ve başarılarınızın daim olması dileğiyle

Nuri Aşcı
Nuri Aşcı - 3 ay Önce

Her şey KOCAALİ için
ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN INŞALLAH

Sedat PÜNE
Sedat PÜNE - 3 ay Önce

Yapılan yada yapılacak işlerin eylem ve planların oldu bittiyle değilde şeffaf ve açık olması saygıyı hak ettiği, halkla sözde değil özde birlikte olmanın öncüsü olacağınız kanatindeyim.

Hamza solmaz solmaz cafe rest
Hamza solmaz solmaz cafe rest - 3 ay Önce

Takipteyim vede her daim yaninizdayim

mustafa sarı
mustafa sarı - 3 ay Önce

pes etmeyeceğinizi biliyordum tebrikler ve başarılar yanınızdayım

Ismail mert
Ismail mert - 3 ay Önce

Allah yardimciniz OLSUN yolunuz acik olsun INŞALLAH SELAMLAR HOCAM

Halil önder çakıroğlu
Halil önder çakıroğlu - 3 ay Önce

Kocaali için güzel adımlar atana köstek değil destek oluruz.

Olgun Tosun
Olgun Tosun - 3 ay Önce

Başarılar Turan Bey