Bir Yerde Toplamak lazım

Kocaali’de bazı çarpık yerleşimlerin olduğunu hepimiz adımız gibi biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de malum, şehir içi ve köy minibüslerimizin terminal olarak kullandıkları noktalar. Özellikle son iki aydır bununla ilgili vatandaş tepkisine sıkça rastladığım için yazma ihtiyacı duydum. Minibüs duraklarının aralarında mesafe olması zaman zaman insanları gerçekten de mağdur ediyor. Sizlerin de başına gelmiştir mutlaka, aynısını yaşamışsınızdır ama ben yine de bir iki hafta önce gördüğüm olayı paylaşmak istiyorum.

İki hafta önce Çarşamba günüydü ve ben her zamanki gibi abone servisindeydim. Hürriyet İlköğretim Okulu civarındayken Adapazarı’ndan bir minibüs geldi ve her zamanki yerinde yolcularını indirdi. Yolcular arasında şöyle orta yaşlı bir bayan dikkatimi çekti. İyi giyimli bir bayan, belli ki misafir. Ve her kime geldiyse eli boş gelmemiş. Yalnız olmasına rağmen yanında bavul denilecek büyüklükte üç adet çantası var. Yanından geçerken ‘pardon’ dedi bakar mısınız? ‘Buyurun’ dedim. ‘Kirazlı köyüne gideceğim ben yakınlarım gelip oradan alacaklar. Acaba Kirazlı’ya minibüsler nereden kalkıyor?’. Tarif ettim ‘Şu yolu takip edin yaklaşık 700-800 metre kadar yukarıda yolun solunda göreceksiniz’ dedim. Ben öyle söyleyince kadın derin bir ‘eyvah’ çekti içinden, ‘elimde çantalarım var nasıl da gideceğim oraya kadar’. Bunu duydum ama yapabileceğim hiç bir şey yoktu. Çaresiz döndüm arkamı gittim.

Sonuç olarak durakların birbirinden uzak oluşu dışarıdan gelen vatandaşımızın önemli bir bölümünü oldukça etkiliyor. Ve özellikle yaz ve fındık sezonunda vatandaş bu konudan sıkça şikayet ediyor. Bu konuda sadece minibüsçülerden şikayet gelmiyor nedense. Onu da ayrıca merak ediyorum ya neyse. Sonuç itibari ile Kocaali’deki minibüs duraklarının yeri ve birbirlerine olan mesafenin uzaklığı oldukça yanlış. Bunun bir an önce düzeltilmesi ve minibüslerin aynı terminalde birleştirilmesi gerekiyor. Bu sayede ilçe içinden mahallelere ve köylere olan aktarmalı ulaşımın sorun olmaktan çıkacağına inanıyorum. Ayrıca mevcut durak yerlerinin yine durak olarak kalması indi bindi için olanak sağlayacak ve merkeze yakın her noktada minibüs ve yolcu hareketliliğinin önünü açacaktır. Kocaali Belediyesi’nin bununla ilgili herhangi bir çalışması var mı yok mu şimdilik bilmiyorum. Ancak yerel seçimler öncesi iyi bir düzenleme yapılır ve sistem tüm kooperatifler tarafından kabullenilirse Kocaali için güzel bir ulaşım mekanizması hayata geçirilmiş olur. Zira yerel seçimlerin ardından büyükşehir belediyesinin ilçe içi ulaşım konusunda da hissedilir bir etkisi olacak gibi görünüyor. Açıkçası bu mesele büyükşehir belediyesinin himayesinde şekillenecek olursa ortaya daha farklı problemler çıkabilecek gibi görünüyor.   
YORUM EKLE