Birgün Geri dönecektir.

Yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak eşyalar satıyordu.O gün hiçbir şey satamamıştı, karnı da çok açtı.Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi. Kapıyı açan güleryüzlü genç bayanı görünce utandı.Yiyecek bir şeyler yerine : Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim? diyebildi sadece.Genç bayan çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona.Çocuk sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra Çok teşekkür ederim ,borcum ne kadar?diye sordu genç bayana.

                                       ***

Genç bayan: Borcunuz yok diyerek yüzünde sıcak bir gülümsemeyle devam etti.: Annem, gösterdiğimiz şefkat ve nezaket karşılığı olarak asla bir bedel ödenmesini beklememizi öğretti bize dedi. Çocuk: O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size. dedi. Evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil , ruhsal olarak da güçlü hissediyordu. Yıllar sonra genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı.Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca hastalığıyla ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük bir kente gönderdiler. Konsültasyon yapması için çağrılan doktor ise yıllar önce o bir bardak sütü içen çocuktu. Çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı.

                                       ***

Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun yaşamını kurtarmak için elinden geleni yaptı.Uzun süren tedaviden sonra bayan sağlığına kavuştu. Doktorumuz denetlemesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koyup hasta bayanın odasına gönderdi.Kadın elleri titreyerek aldı zarfı eline.Açmaya korkuyordu.Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan yaşamı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu.Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti.

Kağıtta şunlar yazılıydı: Hastane giderlerinin tamamı bir bardak süt karşılığı ödenmiştir.

                              ***

İyilik insanların kişiliklerindeki erdemler kadar karşılık bulur. Bazı insanlar onlara öngördüğümüz krediyi öylesine karşılıksız bırakmazlar öylesine aldıklarının karşılığını verirler ki belki gerçek dostluklar böyle ortaya çıkar. Yapılan bir iyiliğin karşılığını beklemek erdemli bir davranış sayılabilir mi? İyilik yap denize at Balık bilmezse Halik bilir. Yani yaptığımız her hareketin bir gözleyeni bir değerlendireni vardır.

Esen Kalınız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet COŞKUN
Ahmet COŞKUN - 2 yıl Önce

Teşekkür ederiz Selçuk hocam. İyiliklerin çoğalması dileğiyle