Birileri bizi gözetleyecek - gözetecek

İlçe genelinde yaşanan bazı asayiş olaylarını sizlerin de bildiği gibi elimiz yettiği kadar yazmaya çalışıyoruz. Tabi bunları yazarken de daha önceden belirlemiş olduğumuz bazı kuralları çiğnememeye de özen gösteriyoruz. Sonuç itibari ile biz doğru ve ilkeli haberciliğin yanı sıra işimizi bulunduğumuz bölgenin genel çıkarlarını gözetecek şekilde sürdürüyoruz. Biz ne kadar çizgimizi bozmasak da çevremizde bazen kötü reklam malzemesi olacak olaylar da yaşanmıyor değil. Bunların büyük bir bölümü emniyetin çabaları ile nihayete erdi. Birçok suçlu cezasını buldu. Çözüme kavuşmayanlar ise tamamen teknik imkansızlıklardan kaynaklanan nedenlerle halen sürüncemede bulunuyor. Örneğin geçtiğimiz son bir yıl içerisinde özellikle ilçe merkezinde küçük çaplı birkaç hırsızlık olayı yaşandı. Teknik takip devam etse de bunların içinde hala faili bulunmayan olaylar var. Bu durumdan ötürü hemen her birimiz rahatsızlık duyuyoruz.

Bu hafta bu konuda gerçekten sevindirici bir haber aldım. Öyle ki ilçe emniyet amirliğinin öncülüğü ve il emniyet müdürlüğünün de desteği ile bir mobese çalışması başladı. Keza ben de konu ile ilgili bir haber metni hazırlayarak elimden geldiği kadar sizlerle paylaşmaya çalıştım. Konu ile ilgili bilgiler geldikçe detaylar gün yüzüne çıktıkça da paylaşmaya devam edeceğim. Şu ana kadar öğrendiğime göre Kocaali ilçe merkezinin yaklaşık 15 farklı noktasına mobese tabir edilen yüksek çözünürlüklü kamera sistemi yerleştirilecek ve yoğun kullanılan noktalar kontrol altına alınacak. İlçeye giriş ve çıkışlar kontrol altına alınabilecek. Bu arada bazı noktalarda plaka tanıma sisteminin olması da güzel bir olay.

Bundan bir süre önce yani Karasu’da bu sistem kullanılmaya başladığında Kocaali’de de yankı uyandırmıştı. Ancak bazı kesimlerin sistemin ne olduğu nasıl çalıştığı ve neye yaradığını bilmediği için antipatisi oluşmuştu. Mesela ben bir vatandaşın ‘Benim sokağıma kamera koyulup 24 saat evime kim girdi kim çıktı onu mu izleyecekler. Bundan kime ne?’ dediğini daha dün gibi hatırlıyorum. Zaten bu yazıyı da o ön yargının kırılmasına yardımcı olmak için yazıyorum. Mobese sistemi her şeyden önce caydırıcı özelliği olan bir sistem. Bunu kesinlikle unutmamak lazım. Zira bu sistemin olduğu yerlerde hele bir de reklamı ve tanıtımı iyi yapılırsa suç oranını yüzde 40 ile yüzde 80 oranında azalma gösterdiği tescilli belgeli. Ayrıca uygun yerlere yerleştirildiğinde uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu satışına da önemli ölçüde düşürdüğü de bilinen bir gerçek. Bunlar gibi birçok örneği daha yine burada sıralayabiliriz. Ve bu sistemin kapsadığı alan ne kadar geniş olursa ilçedeki turistik yapılanma da o ölçüde artış gösterir. Sonuç itibari ile Kocaali gelişmişlik anlamında çevremizdeki birçok ilçe ile boy ölçüşemeyecek durumda olsa bile son birkaç yılda atılan adımlar gelecek için oldukça iyi sinyaller veriyor. Ve bu mobese mevzusu da Kocaali için geç kalınmış bir adım olsa da cidden iyiye bir işaret. Bu proje için kimin emeği geçti ise tebrik gerçekten etmek lazım.    

YORUM EKLE