Bu yıl her şey daha farklı

Her ne kadar Türkiye genlindeki en fazla fındık rekoltesine sahip olan ilçeler sıralamasında üst sıralarda olsak ta, bundan önceki birkaç yılda umduğunu pek fazla bulamayan bir ilçe konumundayız. Gerek rekolte gerekse fiyat bağlamında oldukça sıkıntılı bir dönem yaşadık. Fındığımız bol olduğu sene Karadeniz Bölgesi’nin büyük bölümünde rekolte yüksek olduğu için para etmedi. Az olduğu yıllarda da para etse de rekolte yüzde 10 ile 30’lar arasında gezdiği için elde avuçta ne varsa işçi parasına borca harca gitti. Ancak bu yıl işler sanki biraz tersine dönmüş gibi görünüyor.

Bundan yaklaşık üç ay önce Kocaali’nin fındıktan bu yılki beklentileri ile ilgili bir yazı kaleme almış ve durumun düzelme eğiliminde olduğunu yazmıştım. Bunu yaparken de ekspertiz raporu sonuçlarını ve Ziraat Odası’nın yapmış olduğu rekolte çalışmalarını dikkate almıştık. Şimdilerde ise daldaki ürün kendini tam manasıyla gösterdiği için hem kendi gözlemlerimizi hem de üreticilerimizin gözlemlerini dayanak olarak gösterebiliyoruz. Nisan ayı ortalarında yapılan hasar tespit çalışmaları yüksek mahallelerde yüzde 10 ile 35 arası, Demiraçma, Caferiye, Kozluk, Melen, Bezirgan gibi düşük mahallelerde ise (yüzde 70’in üzerinde çıkan birkaç bahçeyi saymaz isek) ortalama yüzde 30 ile 60 arası hasar olduğunu ortaya koymuştu. Raporların bu şekilde sonuçlanması dikkatleri Mayıs ayında oluşabilecek olası hasarlara çevirdi. Ancak şükür olsun ki Mayıs ayında ilçe genelinde olağanüstü bir hava olayı yaşanmadığı için hasar oranında da büyük artış meydana gelmedi. Zaten Nisan ayında elde edilen veriler düşük arazi ve dere içi gibi bölgelerde bir miktar daha hasarı işaret ediyordu. Beklenildiği gibi Mayıs etkisi düşük alanlarda yüzde 3 ile 7 arası seviyelerde kendisini gösterdi. Bu durum genele vurulduğunda aşırı bir olumsuz etkiye neden olmadı. Sonuç itibari ile Kocaali için yapılan rekolte tahmin çalışmaları şu günlerde halen devam ediyor. Ve daha önce de söylediğimiz gibi Kocaali kazançlı çıkacağı bir döneme doğru yol almayı sürdürüyor. Çok değil önümüzdeki birkaç gün içinde resmi kurumlarımızın elde ettiği verileri rakamsal olarak sizlerle paylaşabileceğiz.

Bildiğiniz gibi Mart ayı sonunda Karadeniz Bölgesinde yaşanan don olayı ülkedeki fındık dengesini neredeyse allak bullak etti. Rekolteyi yarı yarıya düşüren bu durum aynı zamanda fiyatın da aniden yükselmesine neden oldu. İlçemizde hasarın diğer yerlere göre düşük olmasını ve fiyattaki yükselişi aynı bağlamda değerlendirirsek bu bizler için iyiyi işaret ediyor. Öte yandan bu yılki mevsimlik işçi ücretleri de yavaş netleşmeye başladı. Brüt asgari ücrete oranla işçi ücretleri 30 ile 35 TL. civarında görünüyor. Ayrıca burada komisyon kararlarında belirtilen dayı başı ve yol ücretlerinin zorunluluk olmaktan çıkarılması, duble yevmiyenin kısıtlanması gibi fındıkçıyı koruyan bazı kararların alınmış olması da hanemize artı olarak yazılıyor. Bahsettiğimiz bu mevzuular bir kenara dursun Kocaali bu yıl en büyük kazancını hasat sırasına elde edecek.

Hatırlarsınız özellikle geçtiğimiz yıl ilçede yeni bir akım başladığını yazmıştık. Öyle ki artık fındık toplama işini beden işçiliğinden çıkarıp makineleşmeye başladık. Geçtiğimiz yıl fındığı daha çok süpürme ve üfleme yöntemi ile topladık. Bu yıl ise durum biraz daha farklı. İlçede tarım aletleri satışı konusunda ciddi bir ivme olduğunu herkesçe biliyor. Öyle ki geçtiğimiz yıl ve bu yıl içerisinde Kocaalili yaklaşık 300 fındık üreticisi toplama makinesi, üfleme makinesi ve aparatları gibi toplama maliyetini düşüren ekipman sahibi oldu. Ayrıca bu yıl makine ile toplama, süpürme ve üfleme gibi yöntemlerin dışında daha farklı uygulamalar da yapılacak. Bunların en dikkat çekicisi ise tırpan uygulamasının ardından bahçe zeminine file uygulaması olacak. Yere çakılan kazıklara bağlanmak suretiyle birkaç santimetre yükseğe gergin bir şekilde monte edilen file daldan düşen fındığı topraktan yukarıda tutacak. Bu sayede fındık hem toprak etkisi ile çürümekten korunmuş, hem sel olayına karşı muhafaza edilmiş hem de fare gibi sürüngenlerden uzak tutulmuş olacak. Daldaki son fındık dökülene kadar bahçeye işçi girmeyecek. Mahsul tam olarak döküldüğünde sadece bir gün gibi kısa bir sürede yere serilen file toplanarak tüm fındık patoza hazır vaziyette harmana taşınacak. Artık zaman geçtikçe fuzuli masraflardan kurtulmaya başladık. Bu yılda fuzuli masraftan kurtulmak için en büyük adımlardan birini atacağız. Tüm bu etkenler göz önünde bulundurulduğu zaman Kocaali hem ekonomik anlamda hem de iş gücü anlamında karlı geçireceği döneme doğru hızla ilerliyor. Ümit ediyorum ki bu yıl Kocaali’nin her anlamda sıçradığı bir yıl olarak geride kalacak. 2015 ise daha ferah daha huzurlu bir yıl olacak.            

YORUM EKLE