Çileye dönüşmesin

Malum artık mevsim yazdan çıkmaya başladı, yavaş yavaş sonbahar havasını almaya başladık. Hal böyle olunca geçtiğimiz hafta hatırı sayılır miktarda yağış da aldık. Yağış alması elbette güzel ancak işin öteki tarafından kısa süre öncesine kadar fark etmediğimiz bir çileyi hatırladık. Hatırlar mısınız bundan bir iki yıl önce ilçe merkezindeki bütün ara sokaklar bozuk her yer çamur çorak içindeydi. Az bir yağmur yağsa sokağa çıkanlar isyan etmeden evlerine dönemiyordu. Mesela pazar yeri civarı, Rıza Samrıoğlu Caddesi, Atakan Sokak, Bahçem Düğün Salonu civarı, Hızar Mahallesi’nin ara sokakları v.s. yağmurlu havalarda buralarda yürümek gerçekten de oldukça zor olurdu. Şimdilerde de bu saydığımız bölgelerde kısmen aynı çile yaşanmaya başladı.

Malum ilçenin yıllardır yapılacak diye hayalini kurduğu kanalizasyon projesi olanca hızı ile devam ediyor. Vatandaş ta durumdan gayet memnun görünüyor. Ancak geçtiğimiz haftaki yağışların ardından biraz şikayet aldık. Sebebi ise kanalizasyon hattı geçen sokakların gelişi güzel kapatılması. Örneğin geçtiğimiz hafta içi Rıza Samrıoğlu Caddesi’nin bir bölümü ve bağlı ara sokaklara kanalizasyon ana hattı döşendi. Ancak sökülen yerler yumuşak malzeme ile kapatılınca, yağmurdan sonra eskiden yaşadığımız görüntüler tekrardan canlanıverdi. Hatta ara sokakların birinde çamur o kadar çökmüş ki yolun orta yerindeki çukura bir araç saplanmış. Ben geçtiğim sırada araç çevreden gelen vatandaşların dayanması ile yerinden çıkarıldı. Hal böyle olunca vatandaşın da sinirleri bir miktar gerildi. Hiç kimse yapılan kanalizasyon işinden şikayetçi değil. Ancak çalışma yapılan yerlerin bir an önce ve daha dayanıklı malzeme ile kapatılması konusunda ciddi bir ısrar var. Zira önümüz sonbahar ve artık daha ıslak bir sezon geçireceğiz. Çileye dönüşmezse iyi olur.

Bir diğer husus ise tamamen öğrencilerimiz ile alakalı. Malum geçtiğimiz hafta okullar açıldı, her taraf cıcıl cıvıl. Özellikle de Hürriyet İlkokulu daha bir renkli bu günlerde. Renkli olduğu kadar da sorunlu. İlçenin merkezinde olması sebebiyle çabuk ulaşılıyor. Mesel daha okulun ilk haftasında şikayetler gelmeye başladı. Belirli saatlerde okul bahçesine girip alkol alanların arlığı beni ve oradaki yüzlerce öğrenci velisini ciddi şekilde rahatsız ediyor. Bu birinci konu. Bir diğer mevzu ise okul tuvaletlerinin sivil vatandaşlar tarafından da kullanılıyor olması. Öyle ki okul yönetimi bu konuda çaresiz gibi. Zira her dakika her yeri kollayabilecek bir durumda değiller. Dolayısı ile hürriyet ilkokulunun bahçesi deyimi yerinde ise yolgeçen hanı gibi. Okul yönetimi elbette gereken tedbiri alacak. Ancak bir yerde yetersiz kalacağı belli. Burada da emniyetin devreye girmesi şart.

YORUM EKLE