“Çözümün parçası değilsen,sorunun bir parçasısındır”

Kocaali’nin insanları dört bir yanda yaşam mücadelesi verirken,bir yandan  ilçede sürekli olarak bir göç var.Bu insanlar neden başka yerlere gitme ihtiyacı duyuyor ? Diye kendilerine soranlar var mı acaba ? Doğup büyüğüdü yerde iş imkanı olsa , düzgün bir yaşam sürebileceği  ortam olsa , bu insanlar burada kalmazlar mı ? Çalışabileceği bir işi olsa,  akşamları ailesi ile birlikte gezebileceği, veya hafta sonu aktivitesi olarak eğlenebileceği mekan/mekanlar olsa kim gitme ihtiyacı duyar? Saat 21:00 dan sonra Kocaali’de adeta sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş gibi  bir durum söz konusu oluyor. Halkımız bu durumun tamamen farkında, esnaflarımız belli bir saatten sonra satış yapamaz durumdalar. Durumlar vahim görünüyor. İlçenin nüfusu hızla eksiliyor. 

Gençlerimizin çoğu işsiz, tüm gün  boyunca geziyorlar ve hiçbirinin ne yaptığı hakkında bir fikri yok. Belli bir zaman sonra imkan olmadığından ilçeyi terk edecekler ve uzakta bir hayat yaşayacaklar, Peki Kocaali’de hiç mi kimse çalışmıyor? Tabii çalışıyor fakat istihdam oranı çok düşük, bu yüzden çoğu vatandaşımız doğup büyüdüğü yeri terk ediyor, hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. 

Uyuşturucu yaşı gitgide  düşüyor. İlçede suç oranları artış gösterdi ve durumlar böyle giderse artacak gibi görünüyor. Bu kötü gidişata dur demeli ve bu sorunların üstesinden gelmeliyiz ciddi sorunlara neden olmadan çözüm üretmeliyiz.

YORUM EKLE