Dikkat eksikliği ve Getap programı

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir?

            Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu çocuklarda kendisini çok fazla hareketlilik, dikkatte problemler yaşama ve istekleri erteleyememe belirtileriyle gösteren bir bozukluktur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar ulaşabilecekleri kapasitelerinin daha altında başarı ve çaba gösterirler. Bu çocuklarda gün içinde dalgınlık, unutkanlık gibi davranışlara da oldukça fazla rastlanır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısının konulabilmesi için, en az belirtilerinM6 aydan beri devam ediyor olması gerekir. Ayrıca çocuklar belirtileri hem okullarında hem de evlerinde göstermelidir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun Bazı İşaretleri

  • Oyun sırasında veya ders ortamında dikkatini odaklamakta zorlanma görülmesi.
  • Odaklandığı dikkati kısa sürede kolayca dağılır.
  • Başladığı işi bitirememe durumu görülür.
  • Gün içindeki etkinliklerde unutkanlık gözlenir.
  • Eşyaları kaybetme durumları sık yaşanır.
  • Oturduğu yerde durmada güçlük yaşar devamlı hareket halinde olur. Aşırı hareketlilik durumu fark edilecek düzeydedir.
  •  Sakin bir şekilde oyun oynamakta güçlük yaşar.

Ailelere Evde Yapılabilecek Bazı Öneriler:

Dikkat eksikliği bulunan çocuklarda el ve göz koordinasyonunun geliştirilmesi için çalışmalar yapmak faydalıdır. Bu çalışmalara örnek olarak; çocuğun kendi kendine kıyafetlerini giymesi, oyun hamuru ile şekiller verme uygulamaları, parmak boya yapma, boya kalemleri ile resim yapmak gösterilebilir.

Bu çocuklara şekil-zemin algılarına yönelik uygulamalarda yapılır. Şekil- zemin algısı daha detaylı görebilme becerisidir. Daha detaylı görebilmek dikkati bir odakta daha uzun süre toplamayı gerektirir. Dikkati toplama çalışmalarına basit örnek olarak aileler; çocukla iki resim arasında olan farkları bulma, puzzle yapma, çeşitli yaş düzeylerine uygun zekâ oyunları oynama gibi uygulamalarda bulunabilir.

Hiperaktivite olan çocuklarda ise çocuk motive edilmedi, çocuğa anlatılan kurallarda tutarlı, devamlı ve istikrarlı olunmalıdır. Çocuklara anlatılan bilgilerde görsel, işitsel ve duyusal uyaranlardan faydalanılmalıdır. Fiziksek cezalardan özellikle de şiddetten mutlak surette uzak durulmalıdır.

Dikkat eksikliği ve bilişsel gelişim programı getap son derece fayda sağlamaktadır.

GETAP (Gelişim Takip Programı Nedir?

Son zamanlarda TUBITAK projesi olarak kendisini kanıtlayan ve faydalarıyla oldukça popüler bir program olan; GETAP®, beynimizin zihin fonksiyonları olan ve zekâyı oluşturan Dikkat, Konsantrasyon, Hafıza, Mantık-Muhakeme ve İşlem Hızını geliştirmek, güçlendirmek ve korumak için GETAP® ARGE çalışanları tarafından bilimsel yöntemlerle hazırlanmış bir gelişim ve takip programıdır. Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk olan GETAP®’ın içeriğinde zekânın tüm alt bileşen ve becerileri için özel olarak tasarlanmış binlerce zihin egzersizi bulunmaktadır. Etkinliği ve güvenirliliği çeşitli testlerle kanıtlanan GETAP®, birçok kurum ve kuruluş tarafından da desteklenmektedir

 GETAP Programının Faydaları Nelerdir?

  Konsantrasyonda, görsel-işitsel dikkatte, kısa ve uzun süreli hafızada, mantık-muhakemede, aritmetikte, görsel-hareketsel-mekansal koordinasyonda, çalışma hızında, psikomotor hızda, el-göz koordinasyonunda, okuma ve anlamada ve genel zekâ düzeyinde artış sağlar. Bunun yanında GETAP programı; sürükleyicidir, başarılı olma duygusunu pekiştirir. Kendine güveni özellikle akademik özgüveni artırır. Okula yeni başlayan ve başlayacak çocuklar için bilişsel düzeyi hazırlar. Okulu ve çalışma sevgisini artırır. Kâğıt, kalem ders ve öğrenme olumlu hale gelir. Televizyon ve teknolojik araçların yol açtığı problemlerin azalmasına yardımcı olur. Duygu ve öfke kontrolü artar.


Psikolog
Mert PIRILDAR
Puzzle Psikoloji Sakarya Danışmanlık Merkezi
Cumhuriyet Mah. Menekşe Sok. No:25
0264 282 37 73

YORUM EKLE