Dr. Öğr. Üyesi Çalapkulu “Protokol, ulusal saygınlığı gösterir”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna krizini görüşmek üzere Moskova'ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u ağırladığı masanın uzunluğu damga vurdu.

Dr. Öğr. Üyesi Çalapkulu “Protokol, ulusal saygınlığı gösterir”

Bunun bir Covid-19 önlemi mi yoksa Avrupa ve Rusya'nın arasındaki mesafeyi mi sembolize ettiği sorusu gündeme geldi.

Konuyu değerlendiren İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Çalapkulu, “Masanın devasa büyüklüğü ve rengi uluslararası protokolde ev sahibi Putin’in uzlaşmaya yakın olmadığına işaret ediyor” dedi.

Hem bireylerin hem de kurumların davranışlarının, saygınlığı belirleyen protokol kuralları olduğuna değinen Dr. Öğr. Üyesi Çalapkulu, “Kamusal yaşamda devlete, kuruma ve kişiye hak ettiği ve layık olduğu önemi ve değeri gösteren protokol kurallarının amacı bireysel, kurumsal ve ulusal saygınlığı korumaktır. Bu nedenle devletler, kurumlar ve kişiler arasındaki tüm ilişkilerde protokol kuralları ulusal, kurumsal ve kişisel saygınlığı belirler” ifadelerini kullandı.

Görüşmeye ev sahibi olan Rusya Devlet Başkanı Putin’in tutum ve dış görünüşü de değerlendiren Çalapkulu, “Putin’in dış görünümü, giyimi, tutum ve davranışlarının da uluslararası protokolde toplantının içeriğini destekler nitelikte mesafeli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER