3 Okulumuzda Harezmi Eğitim Modeli Uygulanıyor.

Harezmi Eğitim Modeli, 58 ilden başvurusu geçerli 263 okul arasına girmeyi başaran Akyazı Fatih İlkokulu, Erenler Ortaokulu ve Karapürçek Atatürk İlkokulunda uygulanıyor.

3 Okulumuzda Harezmi Eğitim Modeli Uygulanıyor.

Harezmî Eğitim Modeli, çocukların teknolojiyi kullanarak nasıl üretebileceklerini keşfetmelerinin yanında; güvenli, etik ve ahlaki değerleri özümseyerek, bilimsel araştırma yöntemleri ile belirlediği süreci, öğretmenleri ile değerlendirip güncelleyen bir eğitim modeli olarak dikkat çekiyor.
 
Modelin zemininde beş ana başlık bulunduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş; “Bilgisayar Bilimi öğretiminin Sosyal Bilim dalı ile bütünleştirilen, Bilgi İşlemsel Düşünme becerisinin hayata adapte edildiği, Programlama ve Öğretim araçlarının etkin kullanıldığı, disiplinler arası yaklaşımı yeniden yorumlayarak farklı disiplinlerin eşdeğerde yer aldığı işbirliğini benimseyen, Robotik ve Oyun tasarımı ile eğlenerek üreten, kendini sürekli güncelleyen bu model ilimiz genelinde üç okulda model hakkında eğitim gören 13 öğretmen ve 53 öğrencimizin katılımıyla uygulanıyor.” dedi.
 
Aralık ayında başlayan Harezmi derslerinde sorun çıkaran değil sorun çözen bireyler yetiştirmenin temel amaç olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, bu eğitim modelinde her okulun problemlerini HİS (Hayatın İçinden Sorun) cümlelerine dönüştürerek çalışmalar yürüttüklerini belirtti. 
 
Harezmi Eğitim Modelinin üç ilçemizdeki üç okulumuzda seçilen öğrencilerle uygulandığını kaydeden Durmuş, bu eğitim modelinde öğrencilerin günlük, gerçek yaşam problemlerini tanımlayıp, çözmek üzere algoritma tasarlayan, adım adım bu sorunun nasıl çözüleceğini belirleyip programlamanın gücünden faydalanarak yenilikçi fikirler üretmeye çalıştıklarını dile getirdi. Durmuş Harezmi eğitiminin uygulandığı okul yöneticilerine, öğretmenlerine, öğrencilerine ve bu eğitimleri yakından izleyen Temel Eğitim Şube Müdürü Atilla Görgün’e teşekkür etti.
 
Harezmî eğitim modelini uygulayan okulları geçtiğimiz hafta ziyaret eden İl MEM Temel Eğitim Şube Müdürü Atilla Görgün,  yapılan çalışmalar ve süreç hakkında bilgi aldı. Harezmî öğretmenleri ve öğrencileri ile birlikte derslere katılan Görgün, Harezmi uygulamalarıyla ilgili görüş ve önerileri dinledi.
 
Sınıf, okul bahçesi ve değişik mekanlarda eğitim yılı sonuna kadar devam edecek Harezmi derslerinde öğrenciler ve öğretmenler kendi belirledikleri problemlerin alt problemleri üzerinde HİS hikayeleri yazıp, HİS sloganları ve afişleri hazırladıktan sonra Harezmi Uygulama Planlarını takip ederek problemlerini çözüme ulaştırmaya çalışacaklar.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER