"Doğadaki çocuk günlüklerim" Tübitak 4004 Projesi başarıyla sona erdi

Tübitak 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında kabul edilen, Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü

"Doğadaki çocuk günlüklerim" Tübitak 4004 Projesi başarıyla sona erdi

"Doğadaki Çocuk Günlüklerim" projesinin uygulama kısmı çocukların proje boyunca yaptıkları ürünleri sergiledikleri "Müzemi Oluşturuyorum" etkinliği ile Sakarya Müzesi'nde sona erdi. Müze etkinliğine Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, Özel Büro Yetkilisi Atalay Gürbüz, Şube Müdürü Hasan Büyükbaş, katılımcı öğrencilerin velileri, misafirler ilgiyle katıldı. 7 gün boyunca Sakarya'nın doğayla iç içe  ve tarihi mekânlarında gerçekleştirilen projede çocuklarla 25 farklı etkinlik yapıldı.

DOĞADAKİ ÇOCUK GÜNLÜKLERİNİ UNUTMAYACAKLAR
Doğa eğitimi, tarih, kültür, nitelikli çocuk kitaplarının bir araya geldiği projeden Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı 15 farklı okuldan seçilen 25 öğrenci yararlandı. Projeye katılan öğrenciler, proje uzmanları tarafından seçilen 10 nitelikli çocuk kitabı, günlük defteri, spor ayakkabı, sırt çantası, tişört, şapka, kırtasiye malzemeleri sahibi oldu. Her etkinlik gününün sonunda çocuklar yaşadıkları deneyimleri de onlar için özel hazırlanmış günlüklerine yazdılar.

Proje yürütücüsü Özel Büro Sosyal Kültürel Faaliyetler Koordinatörü Türkçe öğretmeni Sevda Avcı Polat, Tübitak 4004 projelerinin genellikle fen bilimleri alanında uygulandığını, çocuk edebiyatı ve doğa eğitiminin birleştirilmesi açısından Türkiye'de bir ilke imza attıklarını belirtti. Projenin özgün tarafıyla bundan sonraki süreçte başka calışmalara da ışık tutmayı hedeflediklerini belirten Sevda Avcı Polat, çocuklarla çok verimli ve keyifli geçen bir haftayı geride bıraktıklarını, çocukların okuryazarlık becerilerine katkıda bulunarak aynı zamanda onları doğa ile buluşturmanın da mutluluğu içerisinde olduklarını ifade etti. Projenin her günü farklı bir yerde farklı etkinlikler yapan katılımcı çocuklar, hem çok eğlendikleri hem de çok fazla deneyim yaşadıkları bu projeyi unutmayacaklarını söylediler.

Projenin değerlendirme , rapor kısımlarından sonra yaygınlaştırma çalışmalarının da devam edeceğini söyleyen Avcı Polat; projede çok büyük bir ekibin emeği olduğunu belirterek proje uzmanları Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Yonca Koçmar Demirci'ye, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Dr.Öğretim Üyesi Burcu Çıldır'a, Sağlık Personeli Zümral Akın'a,  ekipteki tüm öğretmen arkadaşlarına ve destekleyen kurumlarımıza emekleri için çok teşekkür ettiğini iletti.

BİLİMİN IŞIĞINDA ÇOCUKLAR MUTLU, BİZ MUTLU
Uyguladıkları tüm projelerin merkezinde çocukların mutluluğunu ve deneyim kazanmaları olduğunu belirten Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, Türkiye genelinde kabul edilen 100 projeden biri olan Tübitak 4004 "Doğadaki Çocuk Günlüklerim" projesini Adapazarı'nda uygulamanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Sakarya ve Türkiye geneli özgün bir proje uyguladıklarını, çocukların proje başında ve sonundaki gelişim farklarının olumlu yönde olmasının onları çok mutlu ettiğini söyleyen Bakırtaş; "Çocuklar Mutlu, Biz Mutlu" demekten vazgeçmeyerek onlar için çalışmaya, Tübitak projelerinin yazılmasını ve uygulanmasını desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Projeyi destekleyen kurumlara ve proje ekibine de teşekkürlerini ileten Bakırtaş, Tübitak projelerinin çoğalarak devam etmesi, öğrencilerin de bu projelerden faydalanarak bilimin ışığında geleceklerine yön vermelerini hedeflediklerini ifade etti.

Kocaali Haber

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER