Eğitimde Yeni Ufuklar: SAÜ'den Hedef Bazlı Eğitim Vurgusu

Sakarya Üniversitesinde yeni ve revize edilen özgün eğitim modellerini ele almak üzere bir toplantı gerçekleştirildi.

Eğitimde Yeni Ufuklar: SAÜ'den Hedef Bazlı Eğitim Vurgusu

Rektör ve yardımcıları, dekanlar ve yardımcıları ile bölüm başkanları ve yardımcılarının katıldığı toplantıda sektörel entegrasyon ve hedef bazlı eğitim modelleri ele alındı.
Hedef bazlı eğitim modelleri 
Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan toplantının açılışında yaptığı konuşmada, SAÜ'de öğrencilere kaliteli bir eğitim vadedildiğini dile getirerek, “Eğitim üniversitelerin diğer fonksiyonlarının gerisinde kalmamalı. Yapmamız gereken hangi bölüme gelirse gelsin her öğrencimizin bölüm kazanımlarını elde etmesini sağlamaktır. Kaliteli standart eğitimi her öğrencimize sunmak zorundayız. Ancak bu yeterli değildir. Mezunlarımızın piyasada avantajlı olmaları için hedef bazlı eğitime geçmemiz gerekir. Farklı hedeflere yönelen öğrencilere yardımcı olmamız veya henüz hedef belirlememiş öğrencilerimizin bunu gerçekleştirmelerine destek olmamız gerekir” dedi.
“Sektör derslerini başlattık”
Bu amaçla sektörel entegrasyonu amaçlayan +1, UMDE ve işyeri fakültede modellerine ilave olarak sektör derslerini başlattıklarını vurgulayan Rektör Savaşan, “Hedef bazlı eğitim modellerine ağırlık vermemiz gerekir. Girişimcilik ve Proje Yönetimi derslerini 3. sınıfa çektik ve bu dersleri bölümlere özel hale getirerek oluşacak faydayı artırmaya çalıştık. Şimdi yandal programlarını artırmayı, bölüm seçmeli derslerini ilgi alanı oluşturacak şekilde organize etmeyi ve Ar-Ge Uyumu Projesini başlatmayı gündemimize aldık. Mayıs'ta yapacağımız ders planı revizyonuyla 2020-2021 akademik yılına hazırlığımızı tamamlayacağız” şeklinde konuştu.
 Ar-Ge Uyumunu Artırma Projesi 
Toplantıda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut Ar-Ge Uyumunu Artırma Projesi ile ilgili bilgi verdi. SAÜ'yü ilk üçte kazanan öğrenciler ile referans ve başarıya göre birinci ve ikinci sınıfta seçilen öğrencilerin projelerle irtibatlandırılacağını belirten Prof. Dr. Akbulut, “Öğrenciler haftada en az altı saat laboratuvarlarda olacak ve projelerde görev alacaklar. Sektöre ve akademiye Ar-Ge uyumu yüksek mezunlar kazandıracağız” dedi.  Sadece SAÜ'de uygulanacak olan bu modelle, üniversite olarak eğitimde yenilikçi ve öncü olmayı sürdürdüklerini dile getiren Prof. Dr. Akbulut, bu modelin de SAÜ'nün diğer modelleri gibi diğer üniversitelere ilham vereceğine inandığını ifade etti.


Toplantıda Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İmdat Taymaz, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu, Makine Mühendisliği, İşletme, Türk Dili ve Edebiyatı ve Matematik bölümleri için yandal ve ilgi alanı örnek çalışmalarını sundular. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç'un yönerge hazırlıkları ve modellerin amaçlarına ilişkin değerlendirmeleri ile devam eden toplantıda, birim ve bölüm yöneticileri örnekler üzerinden görüşlerini ve önerilerini paylaştılar.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER