Fatih mi, Harbiye mi?

Adabilim Anadolu Lisesi 10. Sınıf öğrencileri okumuş oldukları son kitabın kritiğini Sakarya Üniversitesi Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Özdemir ile birlikte gerçekleştirdiler.

Fatih mi, Harbiye mi?

Okuma grubu etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen kitap kritiklerinde 10. sınıf öğrencilerimiz bu ay, "Fatih-Harbiye" romanı üzerine Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı Doktora Öğretim Üyesi Mehmet Özdemir ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. Evvela okuma kültürü için öğrencilere çeşitli tavsiyelerde bulunan Özdemir, sonrasında lise seviyesi için uygun olan "eleştirel okuma" başlığı altında Fatih-Harbiye romanının olay çizgisini bizlere anlattı.

Kitabı dikkatle okuyan öğrencilerimiz, kitaptaki karakterlerin ve "apartman, parfüm, Batı musikisi" gibi kavramların nasıl bir anlam taşıdığını ifade ederken, Fatih ile Harbiye semtlerini özellikle seçen Peyami Safa'nın asıl anlatmak istediği hususların altını çizdi.
 

Hendek Eğitim Fakültesinde görev yapan Mehmet Özdemir yıllardır okuttuğu ve içerisindeki derin mesajları detaylıca izah etmeye çalıştığı Fatih-Harbiye romanında, günümüz dünyasını da açıkça düşünmeyi gerektiren, kendi toplumumuz ve batı toplumları ile aramızdaki bağlantıların ne zamandan beridir vâr olduğunu anlattı. Bunun bize ne gibi zorluklar yaşattığını ifade eden unsurları hep birlikte tartışarak, gençlerle çözüm önerileri üzerine konuştular.
Adabilim Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Samet Gürses söyleşi sonunda Mehmet Özdemir’e keyifli sohbeti ve davete icabet ettikleri için teşekkür etti.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER