Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nden Sakarya’ya Örnek Proje:

Sezai Karakoç Yazarlık Mektebi TYB Sakarya Şubesi ile ortaklaşa gerçekleştirilecek

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi’nden Sakarya’ya Örnek Proje:

Sakarya’nın güzide liselerinden Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi, örnek olacak bir yazarlık mektebi projesine daha imza atıyor. 

Okuldaki yirmi beş yetenekli lise öğrencisinin katılacağı yazarlık mektebi on beş hafta süreyle her Çarşamba ders bitiminde gerçekleşecek.

Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesiyle yapılan protokol çerçevesinde gerçekleşecek Sezai Karakoç Yazarlık Mektebi’nde, şubeye üye şair ve yazarlar ücretsiz olarak gençlere yazarlık eğitimi verecekler. Akademisyenler Dr. Mehmet Özdemir ve Dr. Serhat Demirel, şair Kadir Korkut, Öykü yazarı Arzu Özdemir, Roman yazarı M. Furkan Özren, Portre yazarı Fahri Tuna ve Masal yazarı Tülay Sayan’ın eğitim vereceği projenin bitim tarihi olan 1 Haziranda, katılan öğrencilerin eserlerinden bir kitap yayımlanacak ve görkemli bir edebiyat gecesi düzenlenecek.

Okul Müdürü Hayri Çetinkaya, ‘Sakarya’da bir ilke daha imza atmanın onurunu yaşıyoruz. Yazarlık mektebimizin adına da yakında kaybettiğimiz bilge şair Sezai Karakoç’un adını verdik. Edebiyat öğretmenlerimizle yaptığımız titiz bir çalışmayla okulumuzda yazma yeteneği olan yirmi beş öğrencimizi tespit ettik. TYB Sakarya Şubesiyle yaptığımız sözleşme çerçevesinde on beş hafta onlara yazarlık dersi vereceğiz. Bu tür çalışmalarla, inanıyoruz ki, Sakarya’mızdan yeni Sait Faik’ler, yeni Ayfer Tunç’lar, yeni Selahaddin Şimşek’ler yetişecek. Bu çalışmada hiçbir ücret istemeden gönüllü olarak bizimle işbirliği yapan TYB Sakarya Şubesi üyelerine ve şube başkanı yazar Fahri Tuna’ya, fedakârca çalışan okulumuzun Türk dili ve edebiyat öğretmeni İsmail Tekdal’a çok teşekkür ediyorum. Bu anlamlı çalışmaya katılacak gençlerimize de edebiyat hayatlarında başarılar diliyorum’ dedi.

Gençlerin yazma yeteneklerini geliştirecekleri Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi Sezai Karakoç Yazarlık Mektebi’nin 9 Şubat 2022 tarihinde başlayıp 1 Haziran 2022 tarihinde sona ereceği öğrenildi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER