FSAL’dan MUN Etkinliği

Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi öğrencilerinin organize ettiği FSALMUN’20 etkinliği bölgedeki diğer okullardan öğrencilerin de katılımıyla gerçekleştirildi.

FSAL’dan MUN Etkinliği

MUN etkinliğinin açılış seremonisine; İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Ergüven Aslan ve Naci Doyuk, Erenler İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayhan Ersoy, Uğur Okulları Kurucu Müdürü Yavuz Müftüoğlu, Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi Müdürü Melik Hayri Çetinkaya, Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi müdür yardımcıları ve öğretmenleri katılarak yaptıkları konuşmalarda öğrencilerle gurur duyduklarını dile getirdiler.
 
Figen Sakallıoğlu Anadolu Müdürü Melik Hayri Çetinkaya konferansın açılışında yaptığı konuşmada; “Okulumuz öğrencilerinin organize ettiği FSALMUN’20 Model Birleşmiş Milletler konferansına, ilimizden ve il dışından resmi ve özel ortaöğretim kurumlarından toplam 192 öğrenci katılmaktadır. Okul olarak geçen yıl eylül ayında da FSALMUN’19 konferansı düzenlemiştik. Bu önemli konferansa hazırlanmak yaklaşık 5 ay gibi planlı ve disiplinli bir çalışmayı gerektirmektedir. Bu konferansları hazırlayan ve katılan tüm ekip ve delege öğrencilerimize teşekkür ediyor, hepsini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Bu gençlerimiz Dünya’nın sorunlarını kendilerine dert etmiş ve bunların çözümü için neler yapılabilir diye çalışma yapmış gençlerdir. Hepsi başkasının derdiyle dertlenmiş, emsallerinden farklılıklarını ortaya koymuş gençlerdir. İnsanlığın derdini dert edinen gerçek insandır. Hepsinin sorumluluk sahibi ve girişimci bir ruha sahip olduğunu buradan kolaylıkla anlayabiliriz. Çünkü şairin dediği gibi ‘Ayinesi iştir kişinin, Lafa bakılmaz. Görülür hüneri, fikri eserinde.’ Bu güzide öğrencilerimizin yaptığı iş ve hünerleri ortadadır. Dünya üzerinde haksızlığa uğrayan ezilen, öldürülen, ekonomik açıdan sıkıntıya düşürülen insanların, milletlerin bu durumdan nasıl kurtarılabileceklerini dert edinerek, çözüm üretmeye çalışmaktadırlar.” dedi.
 
FSALMUN’20 etkinliğinde öğrenciler temsil ettikleri ülkeleri, karakterleri tanıttılar. Gün boyu hararetli tartışmalarla barış ortamını sağlamaya çalışan delegeler için Ramada Otel’de sosyal etkinlik düzenlendi. Stres ve yorgunluklarını atan FSALMUN’20 katılımcıları etkinliğin son gününde gündem konularını sonuca ulaştırarak direktif ve çözüm önergelerini yazdılar. Sosyal Gelişim Merkezi’nde düzenlenen kapanış seremonisinde MUN etkinliği kapsamında seçilen en iyi, onurlu ve seçkin delegelere belgeleri verildi. 
 
MUN (Model United Nations) Nedir?
Model Birleşmiş Milletler (İngilizce: Model United Nations, MUN), eğitim kurumlarının öğrenci delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler kurumlarını temsil ettikleri eğitsel bir simülasyondur. Genelde konferans, panel, çalıştay veya forum usulüyle yürütülen toplantıları içerir.
 
FSALMUN’20 NEDİR?
FSALMUN’20 Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından ikincisi düzenlenen MUN konferansıdır. 136 delege ve 66 kişilik ekip olmak toplam 192 kişilik öğrenciden oluşan bu konferansa Figen Sakallıoğlu Anadolu Lisesi ev sahipliği yapmıştır. FSALMUN’20’de Uluslararası Hukuk Komitesi, Ekonomik ve Finansal Komite, Tarihi Komite, Fantastik Komite ve Güvenlik Konseyi görev yaptı
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER