Gençlerimiz İçin Canlı Yayın Başlattık 

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze bağlı Sakarya Gençlik Merkezinde Bilgisayarı ve internet erişimi olmayan gençlerimiz için Eğitim Bilişim Ağı (EBA) canlı ders sınıfımızı hazırladık. 

Gençlerimiz İçin Canlı Yayın Başlattık 

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy ; “2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılının Pandemi süreci nedeniyle uzaktan eğitime ağırlık vermesi nedeniyle, bizler de Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, evlerinde interneti olmayan veya internet sıkıntısı çeken öğrencilerimizi düşünerek, EBA canlı ders sınıfımızı hazırladık. EBA canlı yayınları için tüm sağlık, güvenlik ve her türlü önlemlerini aldık. Gençlerimiz hem merkezlerimizde derslerini yapacaklar, hem de kurslarımıza , atölyelerimize ve diğer etkinliklerimize katılabileceklerdir” dedi. 
Detaylı bilgi için Sakarya Gençlik Merkezlerimize gelebilir veya bizi arayabilirsiniz. Adres :  Serdivan Belediyesi arkası Cadde 54 karşısı Tel: 0264 211 04 54

Hedefimizde Gençler, Merkezimizde Hizmet Var 
Soran, araştıran, üreten bir gençlik, bu merkezlerimizde yetişiyor. İlimizde Sakarya, Serdivan, Hendek, Kaynarca, Kocaali ve Pamukova’da olmak üzere 6 Gençlik Merkezimiz bulunmaktadır. 
Tüm Gençlik Merkezlerimizde Has Oda ve Kitap Kafe bulunurken, Sakarya Gençlik Merkezindeki Deneyap Atölyesinde ise gençlerimiz geleceğe yön veren teknolojiler için örnek projeler yapmaktadır. Has Odalarda sevgiye dokunan sohbetlerde buluşup, kitap kafelerde Allah’ın ilk emri olan “Oku”yu hep beraber uygulayıp, milli ve manevi duygularla devletimize ve milletimize çok fayda sağlayacak yeni nesillere kılavuzluk yapıyoruz.
Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Yaşayan Stat Projesi kapsamına Yeni Sakarya Stadyumuna yapılan Adapazarı Gençlik Merkezi ve Erenler Gençlik Merkezlerini de kısa sürede açarak, gençlerimizin hizmetine sunacağız. 
Gençlik Merkezlerimizde Milletine sevdalı, hür düşünebilen, milli ve manevi değerlerine bağlı gençlik yetişmesini hedefliyoruz. 
Gençlerimiz için Serbest zamanlarında ilgi, ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler düzenleniyor,  Bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlayabilecekleri, zararlı alışkanlıklardan korunabilecekleri zemini hazırlıyoruz. 
Eğitim ve istihdamlarına yönelik kurs,seminer ve girişimcilik programları düzenleyerek,  Akranlarıyla kaynaşmalarını, sevgi, saygı hoşgörü, nezaket gibi değerleri benimsemelerini sağlamayı ve Ailenin kutsallığını, anne, baba ve diğer aile büyüklerine karşı sevgi ve saygı bilincini edinmelerini temin etmek amaçlıyoruz. 
Farklılıklarımız zenginliğimizdir anlayışını benimseyerek milli birlik ve beraberliğimize katkıda bulunmalarını sağlayıp, karar alma ve uygulama süreçleriyle ilgili bilgilendirilmelerine ve bu süreçlere etkin şekilde katılımlarına imkan oluşturarak, Bilgi ve iletişim teknolojilerine erişimlerini kolaylaştırmak için devletimizin tüm imkanları gençlerimizin hizmete sunuyoruz. 

Kurslar, Atölyeler ve Etkinlikler
Gençlik Merkezlerimizde, gençlerin her zaman kendilerini geliştireceğini, sanatsal, kültürel ve spor faaliyetleri yaptığı , gençlerimizin ikinci adresidir.  
Gençlik Merkezi atölyelerimizde Gençlerimiz robotik kodlama, akıl ve zeka oyunları, karikatür eğitimi, diksiyon eğitimleri, el sanatları ile uğraşmak isteyenler için ebru kusru, karakalem, hat, kaligrafi, ve filografi eğitimleri , dil atölyesinde de İngilizce, Almanca, işaret dili ve Osmanlıca dili eğitimleri verilmektedir.
Atölyeler dışında ise gençlerimiz masa tenisi, voleybol, badminton oynayıp, kitap kafemizde çay içip kitap okuyup arkadaşları ve liderlerle sohbet etme imkanına sahipler.
Merkezim Her yerde projesi kapsamında ise merkezimize gelemeyen gençlerimiz için okullarına gidip gönüllü gençlerimiz ile matrak, dart, okçuluk, halat çekme ve akıl zeka oyunları oynuyoruz. Eğer dezavantajlı bir okul ise okulda önceden belirlediğimiz alanları renklendirme yapıp, gönüllü gençlerimiz ile farkındalık yaratmaya çalışıyoruz.
Kitap okuma halkalarımız ise merkezimizin temin ettiği kitapları, en az 5 kişi en fazla 10 kişi olarak okuyup ayda bir sefer merkezimizde kritiğini gerçekleştiriyoruz. Sabah namazı etkinliğimiz ise her ayın son pazar günü belirlenen bir camide sabah namazını birlikte kılıyoruz.

SAKARYA GENÇLİK MERKEZLERİ
Sakarya Gençlik Merkezlerinde 16.856’sı bayan olmak üzere  30.336 üye bulunmaktadır. 

GENÇLİK MERKEZİ 
12-29 Yaş Aralığındaki Gençlerimizin Serbest Zamanlarını Aktif ve Verimli Bir Şekilde Değerlendirilmesini Sağlayan, Bu Alanda Sosyal, Kültürel ve Sportif Etkinlik ve Çalışmalar ile Gençlerin Uyuşturucu ve Madde Bağımlılığına Yönelmelerini Önleyici Faaliyetler Düzenleyen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne Bağlı Birimdir. 

AKADEMİ VE EĞİTİM ÇALIŞMALARI
Gençlik Merkezlerimizde bu yıl Değerler Atölyesi, Dini Bilimler Atölyesi, İnovasyon Atölyesi (Kod Adı 2023), Ebru, Gitar, İngilizce, Hat, Karakalem, Tenis, Tiyatro, Doğa Yürüyüşleri, Doğaya Sür (Bisiklet Turları), Almanca, Hızlı Okuma, Kitap Okuma, Speaking Cafe, Türkçe, Osmanlıca, Ney, Diksiyon, İşaret Dili, Sosyal Sorumluluk, Hafıza Teknikleri, Zeka Oyunları, Yaz Akademisi, Keman ve Kaligrafi dallarında Akademi ve Eğitim Çalışmaları düzenleniyor. 
 

ETKİNLİK VE PROJELER 
15 Temmuz Demokrasi Şehitlerini Anma Etkinlikleri,  Kitap Okuma Halkaları , Gençlerin İyilik Ağacı, Merkezim Her Yerde,  Sosyal Uyum ve Gençlik Katılım Projesi,  Gençler Sabah Namazında Buluşuyor,  Çaya Geliyoruz,  Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşü,  Gençlik Kampları, Sahne Sırası Sende (Türk Müziği Yarışması),  Hayallerini Sahneye Taşı (Tiyatro Yarışması) ,  Bir Şiir Bir Nefes (Şiir Okuma Yarışması) ,  Mektup Yarışması,  Kim Bilir (Bilgi Yarışması) ,  Medeniyetimizin Keşfi Kudüs,  Sanal Hayatta Kaybettiğimiz Gerçekler,  Hayata Değer Kat,  Okul Temsilcileri Buluşmaları,  Gençlik Haftasına Gönderilen Temsili Genç,  Yaz Akademisi Programı,  AFAD Eğitim Programları,  Uyuşturucu ile Mücadele Eğitimi,  Görme Engellilere Eğitim Desteği,  Kan Ver Umut Ol (Kızılay ile Ortaklaşa),  KYK Yurtlarında Yapılan Sportif Turnuvalar,  Ramazan Etkinlikleri,  Cahit Zarifoğlu Anısına Bir Şiir , Bir Nefes Kampı Çanakkale,  Doğaya Sür Bisiklet Turları,  Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Yurt Dışı Ödül Programı (Kültür ve Sanat Yarışmaları Türkiye Birinciliği) ,  Biz Anadoluyuz, Damla Projesi , Genç Kaşifler Treni

Gençlik Merkezi Adresleri
Hendek Gençlik Merkezi 
Hendek İlçesi Başpınar Mahallesi’nde bulunan binanın Hendek Gençlik Merkezi olarak Gençlerin hizmetine sunuldu.Türkiye'nin en fonksiyonel Gençlik Merkezlerinden birisi olmaya aday olan Hendek Gençlik Merkezimiz bünyesinde bulunan Yüzme Havuzu, Fitness Salonu , Pilates Salonu, Konferans Salonu, Tiyatro Salonu, Sinema Salonu, 7 Derslik, Has Oda ve Okçuluk Parkuru ile gençlerimize hizmet vermekteyiz. 

Kaynarca Gençlik Merkezi 
Kaynarca Belediye Başkanlığına ait olan Kaynarca İlçesi Konak Mahallesi Şehit Gürkan Türk Caddesi No:4 adresinde bulunan taşınmazın Gençlik Merkezi olarak kullanılması Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından uygun görüldü. Çevresinde bir çok eğitim kurumu bulanan ve konumu itibariyle ilçe sakinlerinin direkt ulaşabilecekleri Kaynarca Gençlik Merkezimiz, 6 derslik ve 1 has odası ile gençlere gerekli çalışmalar yapılıp, hizmete açılmıştır.

Kocaali Gençlik Merkezi 
Kocaali İlçe Merkezinde ve hâlihazırda Belediye Gençlik Merkezi olarak kullanılan 2 katlı taşınmazın Gençlik Merkezi olarak kullanılması Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından uygun görüldü. Sakarya’nın sosyolojik yapısı itibariyle en renkli ilçesi Kocaali İlçemize açılan Gençlik Merkezimiz, Has Oda, 2 derslik ve 2 bireysel salon ile gençlerin sosyal etkinliklerine alternatif olacak şekilde tasarlanarak vatandaşlarımıza hizmet vermektedir.

Pamukova Gençlik Merkezi
Pamukova İlçesi Pamukova Mahallesi Mehmet Akif Caddesi No:5 adresinde bulunan taşınmazın Gençlik Merkezi olarak kullanılması  Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından uygun görüldü. Pamukova'da her kesimden insana hitap edebilecek , ulaşımı rahat Pamukova Gençlik Merkezimiz, Has Oda, 9 derslik ve diğer etkinlik alanları ile gençlerimize hizmet vermektedir.

Sakarya Gençlik Merkezi
Serdivan Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde bulunan İl Müdürlüğü Eski Hizmet binası Sakarya Gençlik Merkezi olarak Gençlerimizin hizmetine açıldı. Sakarya Merkezimizde tamir ve tadil edilerek günümüz ihtiyaçlarına cevap verebilecek hale getirilen Sakarya Gençlik Merkezimiz , Has Oda, 2 Güzel Sanatlar Atölyesi , Bilgisayar Atölyesi, Eğitim Atölyesi , Toplantı Salonu , Sosyal Uyum Salonu, Kafetarya, bahçesinde Okçuluk alanı, Voleybol alanı ve bahçe Satrancı ile gençlerimize hizmet vermektedir.

Serdivan Gençlik Merkezi
Serdivan Kampüs yolu üzerinde bulunan Serdivan Gençlik Merkezi’nde bakım ve onarım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.  Sakarya’nın Üniversite İlçesi bilinen son yıllarda gelişimi ile büyük atılım sağlayan Serdivan Gençlik Merkezimiz , Has Oda, 5 Derslik , Sinema Salonu, Konferans (tiyatro)  ve Kafetarya bahçesinde ise Basketbol, Futbol ve Voleybol sahası ile gençlerimize hizmet vermektedir.

Sinan KOLCU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER