Hızlı okuma pratik yapılarak öğrenilebilir

Altınküre Okulları Fen ve Anadolu Lisesi tarafından ‘Hızlı Okuma Teknikleri’ isimli bir etkinlik düzen-lendi. Altınküre Okulları konferans salonunda gerçekleştirilen seminere Eğitimci Yazar Bahri Yağmur konuşmacı olarak katıldı.

Hızlı okuma pratik yapılarak öğrenilebilir

Sınavlarda Zaman Kazanabilirsiniz

Lise öğrencilerinin yoğun bir şekilde katılım gösterdiği etkinlikte, hızlı okuma teknikleri ve  konuşma alıştırmaları gibi pek çok konu hakkında bilgi veren Bahri Yağmur,’’ Hayatın her alanında olduğu gibi okuma hızınızı bazı çalışmalar ve egzersizlerle geliştirmeniz mümkündür. Herkes mevcut okuma hızından daha hızlı okuyarak, zamandan kazanabilir. Katılacağınız hızlı okuma etkinlikleriyle bunu nasıl yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Mesela hızlı okuma tekniklerini öğrenen öğrencilerin sınavlar-da daha başarılı olduğunu gördük. Yapılan sınavlarda 35-40 dakika zaman kazanarak daha başarılı bir sonuç elde edildi.  Bu başarıya ulaşabilmeniz için ilk önce inanmalısınız daha sonra yapacağınız pratiklerle düzenli bir duruma getirerek istediğiniz sonucu elde edeceksiniz’’dedi.

En Doğrusu Kolay Metinlerle Başlamak

Altınküre Lisesi öğrencilerine hızlı okuma teknikleri hakkında ipucu veren Yağmur,’’ Başlangıç için her zaman kolay metinleri seçmeniz gerekiyor. Hızlı okumaya başladığınızda zorlayıcı kitaplar seç-meyin. Roman veya seyahat yazısı gibi hızlı okuyabileceğiniz metinleri seçin. Bu metinleri seçerken keyif aldıklarınız olsun. Okuduğunuz her şeyde hızlı okumayı kullanamayabilirsiniz. Bu zamanla otu-racak ve yapılan uygulamalarla pekişecek bir konudur. Hızlı okumanın öğrenilebilen bir beceri oldu-ğunu unutmayın. Sadece bir okuyucu haline gelmek önemli nokta değildir. Aynı zamanda daha etkili bir okuyucu haline de gelmelisiniz. Doğru bir şekilde uygulandığında ve özenle çalışıldığında, hızlı okuma toplam verimliliğinizi önemli ölçüde arttırır, zaman kazanmanızı sağlar ve diğer alanlarda etkili bir şekilde çalışmanıza izin verir’’ diye konuştu.


Etkinlik, öğrencilerle yapılan soru-cevap kısmının ardından Matematik Öğretmeni Büşra Sümer tara-fından  konuşmacı Bahri Yağmur’a hediye takdim edilmesiyle sona erdi.

Altınküre Okulları Basın Ofisi 

Bahadır Ulukaya 

Kocaali Haber

SIRADAKİ HABER