İl Millî Eğitim Müdürü Savaşçı’dan Çevre Dostu Okula Ziyaret 

İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Çevre Dostu Uygulamaların sürdürüldüğü Sait Faik Abasıyanık Ortaokulunu ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

İl Millî Eğitim Müdürü Savaşçı’dan Çevre Dostu Okula Ziyaret 

Okulda yürütülen çalışmaları inceleyen Müdür Savaşçı, soğuk kompost yapımı ve güneş enerjisi elektrik panelinin kurulum aşamalarını yerinde gördü. Kompostlu gıda atıklarını, öğrencilerle birlikte sebze yataklarına döktü.

Tüm insanların ortak hayat alanı olan çevreyi korumanın önemli olduğunu söyleyen İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı “Bizler de bu anlamda sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda Valiliğimiz himayesinde Çevre Dostu Okul Uygulamalarını Sakarya'mızda hızlı bir şekilde yaygınlaştıracağız.” dedi.

Projede neler yapıldı?

Sait Faik Abasıyanık Ortaokulunda proje kapsamında atık yönetimi, kompost uygulamaları, alternatif enerji kullanımları, açık hava sınıflarının oluşturulması, hayvan sevgisini içselleştirme, doğada oyun alanları oluşturma, permakültür faaliyetlerini gerçekleştirme ve sağlıklı beslenme vb. birçok alanda etkinlikler yapıldı.

Yağmur suyu depolama sistemi, sebze yatakları, şifalı bitkiler, güneş enerjisi elektrik paneli ile sıfır atık anlayışını benimseyerek oluşturulan perma kültür bahçesinde sürdürülebilir yaşam alanları kuruldu. Küçük yaşlardan itibaren israfın önüne geçilmesi, çevresel risklerin azaltılması, çevre koruma bilincinin geliştirilmesi amacıyla “Çevre Dostu Okul” olma yolunda çalışmalarını sürdürmektedirler.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER