İlköğretim Meselesi

4+4+4 eğitim sistemi kapsamında bu yıl ilköğretim 1. Sınıfa başlayacak olan 66 aylık öğrencilerin okula alışması amacı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Uyum Programı’ Pazartesi günü başladı.

İlköğretim Meselesi
Kocaali’de zorunlu 66 ay üzeri 421, 60-66 ay arası isteğe bağlı 161 olmak üzere toplam 582 öğrenci okullu oldu.

582 minik okullu oldu
2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı’nın başlamasına birkaç gün kala 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında okul sıraları ile tanışacak olan 66 aylık minik öğrencilerin, okula alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan ‘Uyum Programı’ Pazartesi günü başladı. Bu kapsamda 66 aylık ve üzeri öğrenciler 1. Sınıfa başladı. 66 aylık ve üzeri öğrencilerin zorunlu olarak 1. Sınıfa alındığı 4+4+4 eğitim sistemi gereğince Kocaali’de uyum programına katılan öğrenci sayısının 421 olduğu açıklandı. Öte yandan, okula başlaması ailesinin tercihine bırakılan 60 – 66 ay arası öğrenci sayısının ise 161 olduğu vurgulandı. Kocaali’de bu yıl ilköğretim sıraları ile tanışan öğrenci sayısı 582’ye ulaştı.

5. sınıfı bitirenler İmam Hatip’e alınmadı
Bu yıl uygulamaya geçecek olan 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında açılan İmam Hatip Ortaokulları ise yoğun ilgi gördü. Kocaali’de ilköğretim 4. Sınıfı bitiren toplam 334 öğrenciden 82’si Kocaali İmam Hatip Ortaokulu’na kayıt yaptırdı. Dördüncü sınıfı bitiren öğrencilerin yüzde 25’i İmam Hatip’li oldu. 4+4+4 eğitim sistemi kapsamında açılan İmam Hatip Ortaokulları’na karşı ilçede giderek artan ilgi beraberinde bazı sıkıntıları da gündeme getirdi. Kocaali’de bu yıl ilköğretim 5. sınıfı bitiren ancak 4+4+4 eğitim sistemi ile ortaokul 2. Sınıfa başlayacak olan 424 öğrenciden İmam Hatip Ortaokulu’na gitmek isteyenlerin kayıtları yapılmadı. 5. Sınıf mezunu öğrencisini İmam Hatip Ortaokulu’na kayıt yaptıramayan çok sayıda öğrenci velisi sıkıntının gündeme getirilmesi için gazetemize başvurdu.

Bakanlık dikkate aldı
5. sınıf öğrencilerinin İmam Hatip Ortaokulu’na alınmaması ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz Kocaali İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Altın, 4+4+4 eğitim sistemine göre ortaokul 2. Sınıfa başlayan bu öğrencilerin, İmam Hatip müfredatında verilen temel dersleri üç yıl sonra seçmeli olarak alabileceklerini ifade etti. Ahmet Altın “Eski sisteme göre ilköğretim 5. Sınıfı bitiren öğrencilerimiz 4+4+4 sitemine göre bu yıl ortaokul 2. Sınıfa başlamış olacaklar. İmam Hatip Ortaokulları’nda ise bu yıl için 2.sınıf olmadığından eski sisteme göre 5. Sınıfı bitiren öğrencilerimizin İmam Hatip’e kayıtları alınmayacak. Bazı velilerimiz öğrencilerinin bu hali ile İmam Hatip’e alınması talebinde bulunuyor. Ancak kayıt alınırsa öğrenci bir yılını kaybetmiş oluyor. Bakanlığımız 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili çalışmasını bu durumu da dikkate alarak tamamladı. Bahse konu öğrencilerimizin, İmam Hatip müfredatında verilen derslerin birçoğunu seçmeli ders olarak 9. Sınıftan itibaren alabilmesi kararlaştırıldı” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2013, 15:22
SIRADAKİ HABER