Kalifiye Meslek, Garanti Gelecek

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) olarak, Türk sanayisinde nitelikli çalışan sorununu çözmeye binaen dernek bünyesinde kurduğumuz SAMATO Kariyer Merkezi faaliyetleri kapsamında

Kalifiye Meslek, Garanti Gelecek

“Kalifiye Meslek – Garanti Gelecek” temalı bir sosyal sorumluluk projesi geliştirdik. Çünkü büyüyen, ihracat yapan ve katma değerli üretim ile imalatını genişleten firmaların her zaman nitelikli işgücüne ihtiyacı vardır. Bu nitelikli işgücü için de ülke olarak genç bir nüfusa sahip olmamız bu potansiyeli kullanmamız için iyi bir fırsat.

Sanayinin ihtiyaç duyduğu kaynak ustası, CNC tezgâh ve torna-freze operatörü gibi mesleklerin gereksinimi olan pratik zekâ ve el becerisine hâiz gençlerimizi SAMATO Kariyer Merkezi olarak özel eğitimlere tâbi tutuyor ve SAMİB üyesi firmalara yerleştiriyoruz.

AVM Sosyal Sorumluluk projemiz bağlamında gençlere ulaşmanın yanı sıra ebeveynler arasında da meslekî değerin farkındalığını oluşturmayı planlıyoruz. Hafta sonları yaklaşık 30-35 bin ziyaretçi potansiyeline yönelik olarak Serdivan AVM yönetimi ile anlaştık. Burada açacağımız bir stant ile buraya gelen aileler ve yanındaki çocukları ile bire bir temasa geçmeyi kararlaştırdık.  26-27 Mart 2022’de açılacak bu standımızda aileler ve gençler ile görüşülürken karşılarında kaynak operatörü, elektrik/elektronik teknisyeni, torna-freze operatörü mesleklerini anımsatan kıyafetler ve ilgili meslek dallarında kullanılan araçlar ile temsilcilerimiz olacak. Görüşme yapılırken aileler ve çocukları meslek gruplarının çalışma ve ilgili alanlarını afiş ve diğer araçlar ile de görecekler. Hedefimiz bu mesleklerin hayatın vazgeçilmez birer parçasını olduğunu ve meslek sahiplerinin ne kadar değerli ve önemli işler yaptıklarını göstermek ve meslekî beceri potansiyeline sahip bireyleri bu mesleklere yönlendirmektir.
Bu çalışma Türkiye’de ilk oluyor, biz sanayimizin durmadan çalışmasını istiyoruz işgücü açığı olmasın istiyoruz.  Kaldı ki şu anda sanayimizde çalışanların yaş ortalaması bayağı yüksek bunu genç yaşa çekmek mecburiyetindeyiz. 

 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER