Kocaali projesi: “Cultural Cocktail”

Kocaali Anadolu Kalkınma Vakfı İlköğretim Okulu’nun “Comenius Okul Ortaklıkları Projeleri” kapsamında değerlendirilmek üzere hazırladığı, “Cultural Cocktail” isimli proje, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edildi.

Kocaali projesi: “Cultural Cocktail”
Projenin mimarı olan Kocaali, proje kapsamında gerçekleştirilen ziyaretlerin birinci etabına ev sahipliği yaptı.

Yedi ülke, sekiz okul
Anadolu Kalkınma Vakfı İlköğretim Okulu öğretmenlerinden Belgin Kocabıyıkoğlu ve Cemile Kahvecioğlu’nun koordinatörlüğünü üstlendiği ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından kabul edilerek uygulamaya geçirilen “Cultural Cocktail” isimli projeye, Türkiye’den Kocaali AKV İlköğretim Okulu’nun yanı sıra Almanya, Letonya, Bulgaristan, Polonya ve Romanya’dan birer okul, Portekiz’ den ise iki okul olmak üzere toplam 8 okul ortaklık yapacak.

İlk ziyaret Kocaali’ye
Cultural Cocktail Projesi’ni Kocaali AKV İlköğretim Okulu ile ortak yürüten 6 ülkeden toplam 14 öğretmen ilk ziyaretlerini Türkiye’ye gerçekleştirdi. Türkiye’de ki ilk ziyaretlerini proje koordinatörü olan Kocaali’ye ve Kocaali Kaymakamlığı’na gerçekleştiren 14 öğretmen, Kocaali Kaymakamı Necmi Akman’a vekaleten Karasu Kaymakamı Murat Duru ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrü Yıldız tarafından Kaymakamlık makamında ağırlandı. Kültürel faaliyetlerin desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Duru “Bu tür faaliyetler ülkelerin tanışması, kaynaşması ve toplumların dış dünyaya açılması bakımından büyük önem arz etmektedir. Günümüzde, Avrupa Birliği çatısı altında üretilen kültürel programlara yapılan davetleri sürekli olarak takip etmeli, daha fazla proje üretmeli, diğer ülkelerin ürettikleri projelere ortak olmalı, bu kapsamda çalışma içerisinde bulunan kişi veya kişilere destek olmalı ve kültürümüzü tüm dünyaya tanıtmalıyız” dedi.

Ziyaret 5 gün sürdü
Cultural Cocktail projesinin mimarları, Belgin Kocabıyıkoğlu ve Cemile Kahvecioğlu’nun koordinatörlüğünde, Kocaali Anadolu Kalkınma Vakfı İlköğretim Okulu toplantı salonunda Türk okullarını, eğitim sistemlerini ve Türk kültürünü tanıyarak ve kendi kültürlerini tanıtarak proje çalışmalarına başlayan 14 kişilik öğretmen gurubu, Kocaali ve Sakarya’nın tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını ziyaret ettikleri yaklaşık 5 gün süren Türkiye ziyaretlerinin ardından ülkelerine döndüler.

Memnun ayrıldılar
Proje dahilinde Kocaali AKV İlköğretim Okulu öğrencilerinden ve öğretmenlerinden oluşturulacak grupların proje ortağı ülkelere 2010 – 2012 yılları arasında 6 ziyaret gerçekleştireceğini belirten proje mimarları Kocabıyıkoğlu ve Kahvecioğlu “Proje bize ait olduğu için ilk ziyaret ilçemize gerçekleşti. Yaklaşık 5 gün süren ziyaret boyunca okullarımızı, eğitim sistemimizi ve kültürümüzü layığı ile tanıtabilmek için elimizden gelen gayreti gösterdik. Kendileri de ülkemizden gayet memnun ayrıldılar. Bizlere olan destek olan herkese teşekkür ediyor, projemizin okulumuza, ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz ” dediler.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2013, 17:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER