MEBROBOT Yarışması'nda Finale Kaldılar

Bu yıl 14'üncüsü düzenlenen Uluslararası MEBROBOT Yarışması'nda Sakarya'dan iki okulun projeleri finale kalma başarısı gösterdi.

MEBROBOT Yarışması'nda Finale Kaldılar

Yarışmaya 'Hüdhüd Kuşu' isimli robot projesi ile katılan Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin doğal afetlerde kullanılabilecek robot tasarımı büyük beğeni gördü.

Deneme çalışmaları devam eden proje hakkında yapılan bilgilendirmede"Böyle bir projeye başlamadaki ana sebep, insanların can güvenliğidir. Doğal afetlerde olaylara müdahale süresi uzun olduğunda kazazedelerin hayatta kalma ihtimallerini azaltacaktır. Kazazedelerin hayatta kalma durumlarını artırabilmek için kazazedeye acil müdahale edilmesi gerekebilir. Ayrıca arama kurtarma ekiplerinin veya sağlık ekiplerinin ihtiyacı olan malzemeleri, ekiplerin konuşlanma alanından olay mahalline havadan malzeme taşınmasında da kullanılabilecektir. Projenin başarılı olması durumunda sel olayları, çığ düşmesi, heyelan, kaya düşmesi gibi doğal afetlerin yanı sıra kayıp olan bireylerin bulunmasında ya da kazazedeye anlık olarak ihtiyaç olabilecek malzemelerin (iaşe, ilk yardım malzemesi, teknik malzeme, powerbank, cep telefonu) olay yerine karadan ya da havadan olay yerine sevk edilebilecektir. Robotun hizmet edeceği başlıca resmî kurum, Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) dır. AFAD robotu doğal afetlerde, kayıp olaylarında ve olay mahallinin havadan görüntülenmesinde aktif şekilde kullanabilecektir." denildi.

İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, özellikle robot teknolojisinde başarılı çalışmalara imza atan tüm okullarımızın öğrencilerini, danışman öğretmenlerini, okul yöneticilerini tebrik ederken destek veren herkese teşekkür etti.

14. Uluslararası MEB Robot Yarışması'nda Hendek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin projesinin yanı sıra Özel Neva Anadolu Lisesinin 'BHR' isimli projesi de Türkiye finaline kalarak  eğitim camiamızı gururlandırdı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER