Öğrenciler Ebru Sanatı ile Tanıştı 

Sakarya Üniversitesi Sakarya Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı’nın 58. Kütüphane Haftasında tertiplediği “Ebru Sanatı Atölyesi” etkinliği kapsamında öğrenciler ebru sanatını deneme imkânı elde etti.

Öğrenciler Ebru Sanatı ile Tanıştı 

Unutulmaya yüz tutmuş sanat faaliyetlerini tanıtarak bir farkındalık yaratmayı amaçladıklarını vurgulayan Kütüphaneci Sümeyye Yaman , “Öğrencilerimize hem sanat faaliyetlerini tanıtmak hem de onları bu faaliyetlere dâhil etmek, aynı zamanda kütüphanemizde gerçekleştirilen diğer etkinliklerin de fark edilmesini amaçlıyoruz. Çarşamba günü de “Özgün Baskı Çalıştayı (Cam Baskı) etkinliği düzenlenecek. Merak eden ve denemek isteyen tüm öğrencilerimizi bu etkinliğimize de bekliyoruz.” dedi.

Her Şeyin Başında “Sabır” Geliyor
Ebru sanatının sanıldığı gibi kolay olmadığını ifade eden İlahiyat Fakültesi Arş. Gör. Sümeyye Yaman, “Ebru sanatı dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi gözüküyor, kolay sanılabiliyor. Birçok kişi hemen bu sanata dâhil olmak istiyor. Fakat bilinmeli ki,  Ebru sabır ile yoğrulan bir sanattır. Bazen teknenin hazırlanışı, malzemelerin kıvamını alması için sabahlara kadar uğraşırsınız. En önemlisi de bir hoca gerekli. Bu sanata gönül vermek isteyen kişi ehil bir hoca bulmalıdır. Ebru sanatında meşk ile ilerlenir” ifadelerini kullandı.
Öğrencilerimiz, Arş. Gör.Sümeyye Yaman ’ın yönlendirmeleri ve sohbetler eşliğinde lale, sümbül, papatya gibi çeşitli denemeler gerçekleştirdi. Etkinlik sonunda Kütüphaneci Şeyma Akın, Arş. Gör. Sümeyye Yaman’a teşekkür belgesi takdim etti.

Haber – Fotoğraf: Furkan Şahin, Furkan Uslu

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2022, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER