Prof. Dr. Kevser Baş ve Prof. Dr. Turan Karataş Sakarya Üniversitesine Konuk Oldu

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Alegori ve Şiir Topluluğu tarafından düzenlenen Yeni Türk Edebiyatı Söyleşisine, Prof. Dr. Münire Kevser Baş ve Prof. Dr. Turan Karataş konuk oldu.

Prof. Dr. Kevser Baş ve Prof. Dr. Turan Karataş Sakarya Üniversitesine Konuk Oldu

Moderatörlüğü SAÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Daşcıoğlu’nun üstlendiği söyleşide Prof. Dr. Karataş, kitap okumanın yetiştirici rolünden bahsederek, “Okumadan yazılmaz. Yazarlık yolunda gidilecekse iyi bir okur olmak zorundasınız ve iyi kitaplar okumalısınız” dedi.

Okunan her kitabın insana yeni dünyalara kapı açtığını söyleyen Prof. Dr. Karataş, “Ben okudukça doğduğum ve büyüdüğüm köyümden farklı yerlerin olduğunu gördüm” diyerek kitapların yanı sıra dergi takibi yapılması gerektiğine vurgun yaptı.

Yazmaya giden yolun dergileri tanımak ve okumaktan geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Karataş, Yeni neslin şiir okuduğunu fakat şiir ezberlemediğini ve şiirin edebi türlerin en zoru olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

İlk okuduğu mesneviyi anlamadığını, çağrışım yapamadığını ve dilini çözemediğini ifade eden Prof. Dr. Kevser Baş, Sezai Karakoç’un “Mesneviyi orijinal dilinden okumalısınız.” sözünü hatırlatarak, aynı tavsiyede bulundu.

Kendisini modern romana daha yakın hissettiğini söyleyen Prof. Dr. Baş, kitap okurken anlayarak okunması gerektiğinin altını çizdi.

Söyleşi, soru cevap bölümüyle devam etti.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER