Rektör Savaşan, Üniversitenin 50. Yılı Dolayısıyla Sakarya Basını ile Buluştu

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya’da akademinin 50’nci yılı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Rektör Savaşan, Üniversitenin 50. Yılı Dolayısıyla Sakarya Basını ile Buluştu

Ramada Otel’de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına Rektör Savaşan’ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Temel Gürdal, Prof. Dr. Hatem Akbulut, Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Yaşar Kahraman, Teknokent Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, SAÜSEM Müdürü Prof. Dr. SAÜSEM ile Genel Sekreter Yardımcısı ve İletişim Koordinatörü Ali Çiydem katıldı. 
Toplantıda konuşan Rektör Savaşan, Sakarya Üniversitesinin köklerini oluşturan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulunun 1970 yılında kurulduğunu ve 50 yılı doldurduğunu belirterek, kuruluştan bu yanan emeği geçen herkese teşekkür etti.
“SAÜ ruhu olan bir kurum”
Sakarya Üniversitesi adının alınması üzerinden 28 yılı geride kaldığını ifade eden Savaşan, “Üniversite oluşumuzdan beri 5 farklı rektör yönetimde yer aldı. Çok sayıda idareci bu kurumun büyümesinde, büyüyüp serpilmesinde, önemli bir yer edinmesinde büyük katkılar sundu. Bunda katkısı olan tüm yöneticilere, tüm öğretim elamanlarına ve idari personele teşekkür ediyorum. Rahmeti rahmana kavuşanları da hayırla yâd ederken, hayatta olanlara uzun ve hayırlı ömürler diliyorum” dedi. SAÜ’nün kalite, uzaktan eğitim, akreditasyon, üniversite-sanayi işbirliği gibi alanlarda son derece sağlam bir altyapıya sahi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Savaşan, “Kalite anlamında en fazla adı duyulan üniversite SAÜ olmuştur. SAÜ ruhu olan bir kurumdur. Üniversitemizin ilk kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Evren’e de burada teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.
“Uzaktan eğitimde öncüyüz”
Görev süresi boyunca yapılan ve planlanan projeler hakkında bilgiler veren Savaşan, SAÜ’de 2001 yılından itibaren süren altyapı geliştirmelerinin sonuçlarını koronavirüs pandemisi sürecinde örgün eğitimin tamamlayıcısı olarak gördüklerini söyledi. Pandemi sürecinde 5 bine yakın derste ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarda uzaktan eğitime geçtiklerini ve bu alanda Türkiye’de öncü olduklarını belirten Savaşan, derslerin canlı ve etkileşimli bir şekilde yapılmasıyla bu farkı daha fazla hissetmiş olduklarını ifade etti.

SAÜ’nün teknik alanlarda çok ciddi laboratuvar altyapısına sahip olduğunu, Ar-Ge olarak teknik alanlar yanında sosyal bilimler alanında da Ortadoğu Araştırmaları, Osmanlı Çalışmaları, İslam Ekonomisi ve Finansı, Diaspora Çalışmaları gibi alanlarda Türkiye’de öncü olduğunu dile getiren Savaşan, üniversite olarak mevcut potansiyeli en iyi bir şekilde kullanmak için çaba gösterdiklerini aktardı. 
“Türkiye’nin kalkınma önceliklerine önem veriyoruz”
SAÜ olarak göreve geldikleri süreç boyunca belli alanlarda ciddi yükselişe geçtiklerini belirten Savaşan, akreditasyon alanında Sakarya Üniversitesinin Türkiye’de lider konumda olduğunu, araştırma geliştirme ve eğitim alanında SAÜ’yü üst lige çıkarabilecek Türkiye’nin kalkınma önceliklerine destek vermek için çalıştıklarını anlattı. Savaşan, “Siber güvenlik alanında Ulusal Test Yatağının kurulması, enerji alanında 2030’ların pil teknolojisi olacağını bildiğimiz lidyum sülfür pil geliştirmesi gibi konularda ilerleme kat ettik. 
SAÜ’yü dereceyle kazanan öğrencilere müjde
Enerji depolama, siber güvenlik, üstün ve dayanıklı malzeme geliştirmede önemli kapasitemiz var. Medikal anlamda kendimizi sürekli geliştiriyoruz. Ar-Ge’de patentlerin önemli olduğunu biliyoruz. Teknoloji transfer ofislerine önem veriyoruz. Eğitim ile ilgili sosyal transkriptten öğrenci Ar-Ge uyumuna varıncaya kadar çok sayıda yeni model geliştirdik. Sakarya Üniversitesini dereceyle kazanan öğrencileri projesi olan hocalarımızla eşleştirip, öğrencilerimizi dört yıl boyunca daha fazla laboratuvarla ve araştırma süreçleriyle daha çok içli dışlı olmalarını sağlayacağız. 
“Yüz yüze ve uzaktan eğitimi birlikte kullanacağız”
Pandemi sürecini yakından takip ettiklerini ve 21 Eylül itibarıyla yüz yüze eğitim yapmak üzere bütün planlamaları yaptıklarını kaydeden Savaşan, “Bu rutin bir şekilde yürüyor ancak hem diğer ülkelerdeki hem de bizim ülkemizdeki gelişmeleri görmemiz lazım. O yüzden en azından Ağustos ortasına kadar kararı olgunlaştırmak için beklememiz gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu. Türkiye'de tamamen uzaktan eğitime geçilip geçilmeyeceğiyle ilgili kararın Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından verilebileceğini ifade eden Savaşan, “Diyelim ki 21 Eylül'de açılsak, yüz yüze eğitim yapıyoruz desek bile bu bildiğimiz yüz yüze eğitim olmayacak. Çünkü biz hazırlıklarımızı yapsak bile öğrencilerin kaygı düzeyleri farklı.

Bazı aileler belki öğrencisine, 'Gitme oğlum, kızım, uzat ne olacak?' filan diyecek. Dolayısıyla öyle bir planlama yapmamız lazım ki yüz yüze olacak olsa bile öğrenciler bir defa eski düzende sınıfa gelmemeliler. Bunun için hibrit bir model gerekiyor. Uzaktan eğitimle birlikte yüz yüze eğitim, belki farklı sınıfları farklı haftalarda çağırma veya aynı sınıfın farklı öğrenci grubunu farklı zamanlara yayma gibi. Bütün bunlar aslında uzaktan eğitim altyapısının olmasıyla alakalı. Biz şu anda yaz okulunu tamamen uzaktan yapıyoruz” diye konuştu.
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rektör Savaşan, gazetecilerin 24 Temmuz Basın Bayramı'nı kutladı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER