Sağlık kampüsünün temelleri atıldı

Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açıldı

Sağlık kampüsünün temelleri atıldı

SUBÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu düzenlenen törenle açıldı. Törende konuşan Sakarya Valisi Kaldırım, okullarda yeni nesil alanları kavramış, erdemli ve dünya çapında insanlar yetişeceğine inandığını belirtirken; Rektör Sarıbıyık sağlık turizmi açısından bir cazibe merkezi oluşturma hayalleri olduğunu söyledi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu düzenlenen törenle açıldı. Programa Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen, Karapürçek Belediye Başkanı Orhan Yıldırım, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy, AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, akademisyenler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Programında sonunda emeği geçenlere günün anısına hediye takdim edilirken protokol üyeleri son olarak fakülte ve meslek yüksekokulunu gezdi.

Heyecanı ve mutluluğu görüyorum
Programın açılış konuşmasını yapan Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Aydın Şenol, “Kontenjanlarımızın tamamı yüzde 100 oranında dolu. Aranızda bulunan Akyazılıların yüzlerine baktığımda heyecanı ve mutluluğu görüyorum. Bir Akyazılı olarak aynı heyecanı ve mutluluğu ben de yaşıyorum. Akyazı’nın sağlıkla ilgili potansiyeline her zaman inandım. Gelecekte adımızdan söz ettireceğimiz bir yola çıkıyoruz. Somut olarak adımlarını attığımız bu yolda bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyor, fakülte ve meslek yüksekokulumuzun hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Yenilikçi bir müfredat hazırladık
Herkesin bir arada bulunmasının tek amacının insan, insanın mutluluğu ve insana yapılan yararlı hizmet olduğunu vurgulayan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yurdanur Dikmen, “Pandemi süreci sağlık hizmetlerinin ne denli önemli bir değer olduğunu ve sağlıkta kalite kavramını ön plana çıkardı. Sağlıkta kalitenin en önemli bileşeni nitelikli sağlık insan gücü yetiştirmek. Geleceğin sağlık profesyonelleri bilginin yanı sıra beceriyle de donanmış olmalı. Üniversitemizde alanında gerekli tüm teknik birikimleri edinmiş ve pratikte de birikimlerini pekiştirmiş öğrenciler yetiştirmek hedefiyle yola çıkıyoruz. Sağlık hizmetleri bir takım çalışmasıdır. Çağın gereksinimlerini dikkate alarak yenilikçi bir müfredat hazırladık. Donanımlı laboratuvarlarımız ve çalışma alanlarımız ile mezunlarımıza vizyon kazandıracağız. Bizlere güvenerek her zaman destek olan başta sayın rektörümüze, sayın belediye başkanımıza ve bizlere maddi-manevi desteklerini sunan herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Ülkemize şifa dağıtacak öğrenciler yetişecek
Akyazı’nın tarihi günlerinden birisini yaşadığını belirten Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, “2002 yılında bu bina yapılmıştı. Fakültenin bu hale gelmesine vesile olan bütün kaymakam, belediye başkanı ve siyasilerimize emekleri için teşekkür ediyorum. İnşallah buradan yetişen talebeler ülkemizde belki de dünyada şifa dağıtarak gurur kaynağımız olacaklar. Hem ilçemize, hem Sakarya’mıza hem de sağlık camiamıza hayırlı uğurlu olsun.”

Fikir Sofrası’nı önemsiyoruz
Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nu açarken elektrikli aracın 3.lük müjdesini paylaştıklarını hatırlatan Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Bugün de TEKNOFEST kapsamında insansız hava aracımızın mansiyon ödülü alarak Sakarya’nın ve üniversitemizin adını duyurduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sağlık alanı pandemi sürecinde olmazsa olmazlar arasında yer aldığını gösterdi. Bu süreçte hem sağlık meslek yüksekokulumuzu hem de fakültemizi hizmete açmak için yoğun bir şekilde çalıştık. Sağlık kurumlarındaki birçok temsilcimizin katıldığı Fikir Sofrası’nda bu konuyu masaya yatırdık. Hangi bölümleri açmamız gerektiğini enine boyuna tartışarak onları açtık. Fikir Sofrası’nı önemsiyoruz. Neye ihtiyacımız var? Öğrenciler hangi bölümleri tercih eder? ve Mezun olduğunda nasıl iş bulur? Sorularının cevabı bizim için çok önemli.”

Hayallerimiz var
Sektörle iyi bir iş birliğine sahip olduklarını ve sektörün desteğiyle çok daha iyi noktalara gelineceğini söyleyen Sarıbıyık, “Akyazı termal ve doğanın olduğu bir yer. Burada sağlık turizmi için bir temel var. Alanı da dikkate alarak nitelikli insanlar yetiştirmeyi hedefliyoruz ki bunu +1 uygulamalı eğitim modelimizle çok iyi yapıyoruz. Sağlık turizmi denince akla dil eksiği geliyor. Bunu kapatmak için de yabancı dile ağırlık vereceğiz. Fikir Sofrası’ndan aldığımız destekle yüzde 100 doluluğa geldik. Akyazı Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun adının değişmesinde bizlere fikir veren YÖK Başkanımız Yekta Saraç’a da teşekkür ediyorum. Bizim hayallerimiz var. Bunların ilki fakültemiz ve meslek yüksekokulumuz için yeni binanın yapılması. Fizik tedavi merkezimizle topluma katkı sağlayacağımız bir merkez oluşturmak da istiyoruz. Hem tedavi olunacak hem de ormanın içindeki bungalov evlerde tatil yapılacak bir tesis hayalimiz var. Türkiye’de pandemi sorumlusu yetiştirilen eğitimi ilk veren kurum biziz. Sağlık turizmi sorumlusu ve okul sağlığı hemşireliği ile ilgili eğitimlerimize de başladık. Daha kurulma aşamasında bu eğitimleri veriyoruz.”

Akyazı isabetli bir tercih
Topyekün kalkınmanın temelinin nitelikli ve bilgili insan olduğunun altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, “Bu güçlü bir toplum demek. Güçlü toplum ise güçlü devlet demektir. Bunların temellerinden birisi olan fakülte ve meslek yüksekokulumuzu bugün açıyoruz. Devletimize ve milletimize hayırlı olsun. Sağlıkla ilgili çok deyim var. Devlet bir tarafa sıhhat bir tarafa anlamına gelen bir deyimimiz oldukça meşhur. Pandemi ile sağlığın ve sağlık çalışanlarının ne kadar kıymetli olduğunu yaşayarak anlamış olduk. Ülkemizin sağlık alanında gerçekleştirdiği atılımların önemini de görüyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kurduğumuz güçlü sağlık altyapısı ile tüm dünyada salgınla mücadelede örnek bir duruş sergiledik. Salgını henüz atlatmış değiliz. En önemli koruyucu tedbir insanın kendisinin hekimi olması. Akyazı’nın jeotermal enerji ve bitki çeşitliliğinin fazla olması nedeniyle tercihi oldukça isabetli. Seçim için ilgililere teşekkür ediyorum. Öğrencilerin uygulamalı olarak hastalarla bir arada olması oldukça önemli. 5 Ekim’de başlayacak eğitimlerde öğrencilerimize ve hocalarımıza başarılar diliyorum. Fakültemiz ve meslek yüksekokulumuzun Akyazı’mıza, Sakarya’mıza, ülkemize ve bütün dünya insanlığına hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

KYK yurdu tam kapasiteyle hizmet verecek
Öğle saatlerinde Akyazı’da yaklaşık 25-30 Ahi büyüğüyle bir araya geldikleri bilgisini veren AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, “Akyazı’da 50 yılını aşmış birçok ahimiz var. Köklü bir ilçemiz. Onların selamını sizlere iletiyorum. Kendileri fakülte ve meslek yüksekokulunun açılışından büyük memnuniyet duyduklarını söylediler. Sayın rektörümüze ve belediye başkanımıza emekleri için çok teşekkür ediyorum. İstişarede bereket var. Fikir Sofrası’nda tartıştık. Neden bir Bolu örneği Sakarya’da olmasın dedik. Rektör hocamızın bahsettiği hayalleri ve hedefleri oluşturduk ve bunları teker teker hayata geçireceğimize inanıyorum. Yakında bir KYK yurdu da açıldı. Çok muhteşem ve etkileyici olmuş. Bu yurdu gezince biz biraz erken öğrenci olmuşuz, şimdi öğrenci olmak vardı dedim. Adeta bir otel konseptinde. Bu yurdumuz fakültemize ve meslek yüksekokulumuza tam kapasiteyle hizmet verebilecek. Akyazı için hayallerimiz ve hedeflerimiz çok daha fazla. El ele ve gönül gönüle vererek bunları teker teker hayata geçireceğiz.”

Sağlığa önem veren bir inancın çocuklarıyız
Pandemi sürecinin bütün dünyayı etkileyen zorlu bir süreç olduğunu belirten Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Ülkemiz burada mücadelesini başarıyla sürdürüyor. Sağlık herkes için önemli. Bu alanda yapılan her yatırım kıymetlidir. Bunun önemini toplum olarak çok daha iyi biliyoruz. İnsanı eşrefi mahlûkat olarak bilen bir inancın çocuklarıyız. Osmanlı en zorlu döneminde bile salgın dönemlerinde dünyanın dört bir yanına yardım göndermiştir. Benim master çalışmamı yaptığım Portsmouth da bu şehirlerden birisi. Bu nedenle futbol takımlarının amblemi ay yıldız. Özellikle Cumhurbaşkanlığımız önderliğinde bütün insanlığa insani yardımlar dışında sağlık yardımı da gönderiyoruz. İnsanı değerleriyle ve ahlakla mücehhez kılmak, değerlerimizle yetiştirmek oldukça kıymetli. Eminim ki burada yeni nesil alanları kavramış, erdemli ve dünya çapında insanlar yetişecektir” ifadelerini kullandı.

Öğrenci dostu bir şehiriz
Kaldırım, “Akyazı güzel ve potansiyeli olan bir yer. Birçok yaylasını gezdik. Hayranlık duyduk. Artık insanlar turizmle sağlık ve eğlenceyi birleştiriyor. Bizler de bunları bir araya getirebilmeliyiz. Rektörümüz iddialı ve kısa zamanda çok başarılı işlere imza atmışlar. Sağlığa yapılacak yatırımın önemini kavramışlar. Doğru alanlarda yatırım yapıyorlar. Türkiye’yi aşan kültürleri bağrında taşıyan Sakarya’mız öğrencilerimizi de çok güzel bir şekilde harmoniye katmış, öğrenci dostu bir şehir haline gelmiş. İnşallah uluslararası ölçekte de daha çok öğrenci çeken bir şehir haline gelecektir. Pandemi süreci bize hassas sektörlerde millileşme ve yerlileşmenin önemini gösterdi. Gelişmiş ülkeler bile birbirinden cihaz çaldılar. Paranız olsa da ürün alamadığınız bir dönemi gördük. Ülkemiz bu alanda yaptığı yatırımlarla sağlıkta hiçbir sorun yaşamadı. Biz yeni nesil alanlarda ve hassas sektörlerde ön olmalıyız. İlimizin de bu alanlarda rekabet eden bir şehir haline gelmesi lazım. Katkı veren ve hizmet getiren herkesin başımızın üstünde yeri var.”
 

SUBÜ Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER