Sakarya Üniversitesinde Kırgızistan Rüzgârı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kırgızistan Öğrenci Topluluğu tarafından “Kırgızistan Kültür ve Tanıtım Günü” etkinliği düzenlendi.

Sakarya Üniversitesinde Kırgızistan Rüzgârı

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen etkinliğe Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ Türk Dünyası Araştırma Merkezi (TÜRKMER) Müdürü Prof. Dr. Köksal Şahin, Sakarya İl Göç İdaresi Müdürü Hülya Korkut, Doç. Dr. Cıldız İsmailova, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Fatih Savaşan, birlik ve beraberliği destekleyen sözleriyle günün anlam ve önemini vurguladı. Kırgız Türklerinin kültürünün tanıtıldığı etkinlikte, çeşitli halk oyunları oynandı, yemek kültürü ve müzikleri tanıtıldı.

Kırgızistan’ı tanıtan video gösteriminin ardından sergilenen tiyatro gösterisinde, Kırgız halkının geçmişte yaşadığı zulmü ve kültürel asimilasyona uğratılmaya çalışılması sahnelendi. Ana karakterin kim olduğunu unutması üzerine kurulan oyunda, anne yani ana vatan figürünün bireye kim olduğunu hatırlatmak adına birden fazla kez ismini sorması, seyircileri derinden etkiledi.

Tiyatronun ardından geleneksel Kırgız çalgısı olan ‘komuz’ ile verilen mini konserde seyirciler bayrak açarak hep bir ağızdan şarkıya eşlik etti. Kırgızistan’ın resmî bayrağının renklerinin bulunduğu balonların salona salınmasıyla birlikte hem eğlenceli hem de duygu dolu anlar yaşandı.
Gecenin sonunda katılımcı konuşmacılara katkılarından dolayı plaket verildi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER