Sakarya Üniversitesi’nden ‘Kentsel Dönüşüm’ Tezsiz Yüksek Lisans Fırsatı

Sakarya Üniversitesi’nde emlak ve inşaat sektörüne akademik destek sağlayacak “Kentsel Dönüşüm” Tezsiz Yüksek Lisans başvuruları başladı.

Sakarya Üniversitesi’nden ‘Kentsel Dönüşüm’ Tezsiz Yüksek Lisans Fırsatı

4 yıllık lisans mezunu olmanın yeterli sayıldığı başvurular 10 Eylül Cuma Günü saat 23.30’a kadar (//ebasvuru.sabis.sakarya.edu.tr/EnstituOnKayitFormu/Login/Index) adresine internet üzerinden yapılabilecek.  

Sakarya Üniversitesi, Kentleşme ve Çevre Sorunları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferruh Tuzcuoğlu konuyla ilgili verdiği bilgilerde; “Kentsel dönüşümün önümüzdeki 20 yıl içinde inşaat sektörünün lokomotifi konumunda olacağı gerçeği ile karşı karşıyayız. Ülkemiz ve bölgemiz hele de şehrimiz önemli fay hatları üzerinde bulunuyor. Özellikle mevcut yapıları depreme dayanıklı ve daha modern hale çevirmek için kaçınılmaz bir tercih olan kentsel dönüşüm, devlet tarafından da resmi politika olarak kabul edildiği için yeni fırsatlar yaratmaktadır. Bu nedenle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile hayata geçirilen ‘Kentsel Dönüşüm Tezsiz Yüksek Lisans’ programı bu yıldan itibaren tekrardan öğrenci alımına başlıyor. Bu alanda güncel mevzuatı ve hukuki süreçleri öğrenmek, teknik bilgilere en anlaşılır bir şekilde hâkim olmak, örnek kentsel dönüşüm projelerini incelemek suretiyle “Kentsel Dönüşüm” alanında uzman olmak isteyen herkese açık olan programa kayıt için yabancı dil ve ALES şartı bulunmuyor. Herhangi bir 4 yıllık lisans mezunu olmak yeterli kabul ediliyor. Özellikle müteahhitler, mimarlar, inşaat mühendisleri, mimarlık ve mühendislik öğrencileri, emlakçılar, apartman ve site yöneticileri, muhtarlar, belediye çalışanları (ilgili bürolar ruhsat, yapı denetim vb.), inşaat firmaları muhasebecileri için ısrarla önerilen bu program, pandemi döneminde önemli bir kariyer geliştirme fırsatı olarak karşımıza çıkıyor.” dedi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER