SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Türkiye-Özbekistan Uluslararası Eğitim Forumunda

Taşkent Devlet Ulaşım Üniversitesi ile Ege Üniversitesinin ev sahipliğinde “Teknolojik Sistemler ve Mühendislik Eğitimi Endüstri 4.0: Trendler ve Beklentiler” temalı forum İzmir’de düzenlendi.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Türkiye-Özbekistan Uluslararası Eğitim Forumunda

Foruma, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Savaşan da konuşmacı olarak katıldı.
Foruma konuşmacı olarak katılan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Savaşan, “Reel ekonomide bilimsel ve teknolojik iş birliğinin geliştirilmesi için beklentiler” isimli bir sunum yaptı. Konuşmasında yükseköğretim kurumlarında sektörün sorunlarına çözüm odaklı çalışmalar da yapılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Savaşan, “Sektörün sorununu çözen projeleri daha kıymetli hâle getirmek zorundayız.” dedi.

Yüksek lisans ve lisans bitirme tezlerinin sektörün sorunlarına yönelik yaptırılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Savaşan, “Biz, firmaların somut bazı projelerini ham fikir olarak alıp ve öğrencilere bunu tez konusu olarak veriyoruz. Bir de sektörde çalışanları, lisansüstü eğitim programlarına proje bazlı olarak kabul ediyoruz. Yani firması tarafından destekleniyor, hocalarımız bu projeye onay verirse, öğrenci projesini getirerek bunu teze dönüştürüp somut ve sektörel bir çıktı elde etmeye çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin eğitim ve araştırma olmak üzere iki tane temel fonksiyonu olduğunu ifade eden Prof. Dr. Savaşan, “İstihdam öncesi son formal eğitim yeri olduğu için üniversitelerdeki eğitim aslında kişinin istihdama geçişini de ya öldürüyor ya da bunu mümkün hâle getiriyor. Bizim üzerimize düşen görevin eğitimin hedef bazlı hâle dönüştürülmesi, araştırmanın da çıktı bazlı hâle dönüştürülmesi olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Üniversitelerin kısıtlı kaynaklarını doğru kullanabilmesi için belirli konularda iyi olmayı hedeflemesi gerektiğinin altını çizen Savaşan, “Belli konularda iyi olmayı seçmeli ve kıt fonları bu alanlarda daha fazla değerlendirmeye çaba sarf etmek durumundayız. Biz de enerji depolama, siber güvenlik, elektrikli ve hibrit araç teknolojilerinde belli üstünlükleri olan üniversitelerden birisiyiz. Sosyal alanlarda da Osmanlı Araştırmaları, İslam İktisadı ve Finansı, Diaspora Araştırmaları gibi alanlarda daha fazla yol alma çabası içerisindeyiz.” şeklinde konuştu.

Bulunduğumuz yüzyılda mezunların sadece ülkelerinde istihdam edilmediğine dikkat çeken savaşan, “Öğrencilerimizi öyle bir yetiştirmeliyiz ki dışa açık olabilmeli, Dünyanın her tarafında, Türkiye’de olduğu gibi, iş bulma bir şeyler üretme imkânına sahip olmalı” ifadesini kullandı.
Öte yandan Prof. Dr. Savaşan, “Bizim artık müfredat güncellemeyle gidebileceğimiz yerin sınırlı olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerin yeni trendleri okuyabilme becerisine güvenmemiz gerekiyor. Yani biz eğitim modüllerimiz aracılığıyla öğrencilere esnek ve dinamik bir yapı sunmamız ve öğrencilerin kendi hedeflerini belirlemelerine imkân sunmamız gerektiğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Dört ana başlık altında yapılan forumda üç Türk ve üç Özbek Rektör konuşmacı olarak yer aldı. Foruma Türkiye’den Sakarya üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Savaşan, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran katıldı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER