SAÜ Rektörü Prof. Dr. Savaşan: ‘Finans, finans için olmamalı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin (SUBÜ) ev sahipliğini yaptığı 24. Finans Sempozyumu başladı.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Savaşan: ‘Finans, finans için olmamalı

Sempozyumun açılışında konuşan SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, “Finans, finans için olmamalı; insanların refahtan daha adil bir şekilde pay alması gerekiyor” dedi.
Bu yıl Sakarya’da düzenlenen ve Finans Bilim Platformu tarafından gerçekleştirilen 24. Finans Sempozyumu başladı. Sempozyuma Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) ev sahipliği yapıyor. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen sempozyum 20-23 Ekim Tarihleri arasında düzenleniyor.

Sempozyumun açılış seremonisinde konuşan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, her alanda sadece bugünü değil gelecek nesillerin de düşünülmesi gerektiğini vurgulayarak, “Her alanda bugünü düşünene değil çevresiyle refah içerisinde uzun hayat sürmeyle ve gelecekteki dünyanın daha yaşanabilir olması bakımından her anlamda sürdürülebilirliğe vurgu yaparken finans için de aynı şeyi söylememiz gerekiyor” dedi.

“Finans, finans için olmamalı”
İnsanların refahtan adil bir şekilde yararlanamadıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Savaşan, “Finans, finans için olmamalı; elbette her sektörün kendi dinamikleri var aldıkları riskler var, riskler çerçevesinde de bir kazancı olmalı. Fakat dünyada görüyoruz ki, finansı kan dolaşımına benzetirsek, vücudun her parçası bu dolaşımdan yeterince beslenemediği de aşikârdır. Fakirden zengine bir akış olduğu da hemen hemen tüm çalışmalar da gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Adil bir finansal ve ekonomik düzen için ‘İslami Finans’a atıfta bulunan Prof. Dr. Savaşan, “Daha yaşanabilir bir dünya ve insanların refahtan daha adil bir şekilde pay alması adına da alternatifler üretiliyor. Bu alternatiflerden birisi de İslami Finans. Henüz bebeklik aşamasında; bir tarafından büyümek durumunda öbür taraftan da enstrüman çeşitliliğine kavuşmak durumunda ancak çok uzun dönemden beri tüm ülke içi ve uluslararası kurum ve kuruluşlarını oluşturmuş bir konvansiyonel finansa karşı alacağı mesafe çok fazla” diye konuştu.

Sempozyumun çeyrek asırdır devam etmesini takdir eden Savaşan, “Bu sempozyumların en önemli özelliği bir taraftan geleneği işaret etmesi diğer taraftan da sadece akademisyenleri bilimsel bilgi değişimi ile sınırlı tutmuyor aynı zamanda onları bir network hâline getiriyor. İş dünyasıyla ilgili kamu ve özel sektör birimleriyle de etkileşim sağlamalarına zemin hazırlıyor. Dolayısıyla 24 yıldır devam eden sempozyum da önemli bir geleneğe ve ciddi bir katkıya işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

“SAÜ İlk 3’te”
Sakarya Üniversitesi pek çok alanda ispatlanmış liderliğini hatırlatan Savaşan, “TÜBİTAK yetkinlik analizine göre enerji depolamada, siber güvenlikte, elektrikli ve hibrit araç teknolojilerinde Türkiye’de ilk üçte yer alan bir üniversite. Sakarya üniversitesi fen, sağlık ve mühendislik bilimlerinin birçok alanında Türkiye’nin ilk 20’sinde” dedi ve ekledi, “Ancak sosyal bilimleri de ihmal etmeyen bir üniversiteyiz. Özellikle Orta Çoğu çalışmalarında, İslam iktisadı ve finansında, diaspora araştırmalarında, Türk Dünyası araştırmalarında ve Osmanlı araştırmalarında da üniversitemiz Türkiye’de öncü rol oynuyor.”

“Öğrenci direksiyonda olmalı”
Üniversite yapan şeyin ‘öğrencilerle uyum’ olduğu görüşünü paylaşan Rektör Savaşan, “Üniversite öğrencilerle yol yürüyebiliyor mu; değişen dünyaya ayak uydurabiliyor mu; gençlerin vizyonuna kendisini paydaş yapabiliyor mu? Zira günümüzde gençler, birçoğumuzun fark ettiğinden dünyaya çok daha fazla açıklar. Dünya adeta iki parmaklarının arasında ve tüm trendleri tüm gelişmeleri bizden önce fark eder durumdalar” ifadelerini kullandı.
SAÜ’nün eğitim modelinin öğrencilere uygun esnek bir yapıda olması için çalıştıklarını söyleyen Savaşan, “Direksiyonda öğrenciler olsun istiyoruz. Kendi geleceklerini belirlemede, hedef tespitlerini kolaylaştıralım, varsa ihtiyaçları revize etmelerine mümkün kılalım eğer hedef belirlememişse belirlemede destek olalım. Bunun için esnek bir yapıya ihtiyaç var” dedi.

“SAÜ eğitim modelleri ihraç eden bir üniversite”
SAÜ’nün yenilik üreten bir üniversite olduğunu hatırlatan Rektör Savaşan, “Bir taraftan SAÜ yenilik üreten eğitim modellerine monte eden ve bunu Türk yükseköğretim alanına ihraç eden üniversitelerden birisi. Özellikle ‘+1’ uygulaması, ‘uygulamalı mühendislik deneyimi eğitimleri’, ‘iş yerim fakültemde’ modeli öğrencilerin daha okurken sektörle entegrasyonunu mümkün kılan modellerdir. ‘Sosyal transkripti’ başlattık, istiyoruz ki öğrencilerimiz sadece 4 yıl müfredatla ilgilenmesinler, adeta ikinci bir üniversite bitiriyormuş gibi performans sergilesinler” diye konuştu.

Prof. Dr. Tunahan, “Amacımız daha iyi bir dünya oluşturmak”
Açılış konuşmasında konuşan SAÜ İşletme Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Hakan Tunahan, “Akademik çalışmalarımızı yapmak için burada bulunuyoruz ama temel amacımız daha iyi bir dünya oluşturmak. Daha dünya oluşturma konusunda iş dünyasına da örnek olmaya çalışıyoruz” dedi.
Prof. Dr. Tunahan, Salgın sürecinde finansın iyi yönde kullanıldığında insanlığa çok büyük katkı sağladığına şahit olduğumuzu hatırlatarak, “Özellikle devletlerin ve şirketlerin ellerinde bulunana finansal imkânı doğru kullandıklarında insanların iyiliğine birçok katkı sağladıklarını görüyoruz. Şu anda yaşadığımız kaotik ortamda açıkça normal bir süreçte tamamlanması yıllarca sürecek olan bir aşının tarihin en hızlı aşı geliştirme ve belki de ilaç geliştirmesi süresinde devletlerin sağladığı imkânlarla tamamlamış bulunuyoruz. Normalde bu aşının birkaç yıl sürmesi gerekirdi fakat devletler ve şirketler tarihte görülmedik imkânları bu aşı geliştirmeye aktarınca bunları çok hızlı halletmiş olduk” ifadelerini kullandı.

“Bankalar iklim değişikliğine karşı rol üstleniyor”
Küresel iklim değişikliği sorununun arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Tunahan, “Artık bankalar ve finansal kurumlar, küresel iklim değişikliğini geriye döndürmede önemli rol oynamaya başladılar. Mesela küresel iklim değişikliğine sebep olan şirketlere kredi vermemeye başladılar. Ya da işletmelerin yönetim kurullarında yer alan aktivist yatırımcılar şirketleri etkilemeye başladılar ve küresel iklim değişikliğine sebep olabilecek kadroları yönetimden uzaklaştırmaya başladılar. Burada finansın gücünü açıkça görüyoruz. Finansın gücünün doğru kullanıldığında dünyayı değiştirebileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Sarıbıyık “Güçlü bir ekonomi için nitelikli insanlar lazım”
SAÜ gibi sempozyuma ev sahipliği yapan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, yaptığı açılış konuşmasında, “Eğer bir yerde bir başarı varsa arkasında fedakârca çalışan insanlar vardır. Bu sempozyumun 24’üncüsüne gelene kadar da bunun arkasında gerçekten güçlü bir desteğin, çok fedakâr insanların olduğunun bu sempozyumla birlikte tekraren görmüş olduk” dedi.

Güçlü ekonominin, güçlü insan altyapısından geçtiği değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Güçlü bir ekonomik güce sahip olmak için güçlü çalışmalara ve gücü oluşturacak nitelikli insanlara ihtiyaç var. Biz üniversite olarak bunu sağlamaklar kendimizi sorumlu hissediyoruz ve bu alana yönelik insan yetiştirmeyi ve her türlü ihtiyacı karşılamayı hedef hâline getirdik” diye konuştu.

Sempozyumu düzenleyen Finans Bilim Platformu Başkanı Prof. Dr. Metin Kamil Ercan yaptığı açılış konuşmasına katılımcılara ve paydaşlara teşekkür ederek başladı. Sempozyumun iyi sonuçlara neden olması temennisinde bulunan Prof. Dr. Ercan, “Finans Bilim Platformu, ülkemizdeki tüm finans alanındaki akademisyenleri içeren bir sivil toplum kuruluşudur. Bugüne kadar da titizlikle bu etkinliklerimizi sürdürmüş bulunuyoruz. Bu sempozyumun başarılı olmasını, iş hayatına akademik yaşama katkıda bulunmasını diliyorum” diye konuştu.

Sempozyum, 39 şehrin 51 üniversitesinden 111 akademisyenin hazırladığı 56 bildiri ve bir kolokyum içeriyor. Konu sınırlaması olmadan toplanılan bildiriler, 18 ayrı oturumda sunulacak.

Sempozyumun programı aşağıdaki gibidir;
20 Ekim Çarşamba
Otele Giriş ve Sempozyum Kayıt (14:00-18:30)
Akşam Yemeği (18:30-20:30)

21 Ekim Perşembe
Sempozyum Kayıt (09:00-09:30)
Protokol ve Açılış Konuşmaları (09:30-10:30)
Kahve Arası (10:30-11:00)
Davetli Konuşmacılar (11:00-12:30)
Öğle Yemeği (12:30-14:00)
I. Oturum (14:00-15:15)
Kahve Arası (15:15-15:30)
II. Oturum (15:30-16:45)
Kahve Arası (16:45-17:00)
III. Oturum (17:00-18:15)
Kahve Arası (18:15-18:30)
Akşam Yemeği (18:30-20:30)

22 Ekim Cuma
Sempozyum Kayıt (09:00-10:00)
IV. Oturum (10:00-11:15)
Kahve Arası (11:15-11:30)
V. Oturum (11:30-12:45)
Öğle Yemeği (12:45-14:00)
VI. Oturum (14:00-15:15)
Kahve Arası (15:15-15:30)
Panel: Reel Sektör Firmalarının Halka Arza Karşı Tutumları (15:30-16:00) 
Panel: Sermaye Piyasalarında Güncel Gelişmeler (16:00-17:00) 
Kahve Arası (17:00-17:15)
Genel Değerlendirme Toplantısı ve Kapanış (17:15-18:00)
Gala Yemeği (20:00-23:00)

23 Ekim Cumartesi
Sapanca Gölü-Taraklı Sosyal Gezisi (09:00-18:00)

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER