SAÜ, THE Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda 401-500 Bandında

Sakarya Üniversitesi (SAÜ), yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından açıklanan 2022 THE Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda 401-500 bandında yer aldı.

SAÜ, THE Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda 401-500 Bandında

Dünyanın önde gelen saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından değerlendirilen 2022 THE Asya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı. 2022 THE Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda Sakarya Üniversitesi (SAÜ), seçkin Asya üniversitelerinin dâhil edildiği listede 829 üniversite içerisinde 401-500 bandına yerleşti. Türkiye’den 66 üniversitenin girdiği listede SAÜ, Türk üniversiteleri arasında 23’üncü oldu.

THE Asya Üniversiteleri Sıralamasıyla on yıldır dünya üniversitelerinin performanslarını çeşitli araçlarla ölçerek Asya kıtasını kapsayan toplu bir veri haritalaması oluşturma amaçlanıyor. Üniversitelerin performansları değerlendirmeye alınırken; öğretim (yüzde 25), araştırma (yüzde 30), atıf (yüzde 30), endüstriyel kazanç (yüzde 7,5) ve uluslararası görünüm (yüzde 7,5) başlıklı beş ayrı kategoride değerlendiriliyor.

Hedef Dünyada İlk 500 Üniversite Arasında Girmek
Sakarya Üniversitesinin Asya Üniversite Sıralamaları 2022 listesinde 401-500 bandında yer alması hakkında açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan “Pek çok başarılı üniversitenin yer aldığı uluslararası anlamda eğitim kalitesi, araştırma performansı, endüstriyel kazanç ve uluslararası görünüm ölçütlerinin değerlendirildiği bir listede yer almak bizim için gurur vericidir. Bu başarıyı aslında birkaç yıldan beri gösterdiğimiz bir vizyonun sonucu olarak görüyorum. SAÜ’nün Dünyanın ilk 1000 üniversitesi arasına girme yürüyüşü devam ediyor. İnanıyorum ki, oluşturduğumuz araştırma muhiti ve iklimi ile ilk 500 üniversitesi arasına girmemiz de çok uzak hedef değildir. Nitelikli akademik yayında 2021’de üçte birlik bir artışla bin 142’ya ulaştık. Çeyreklik dilimlerde Q1 artışı da göğsümüzü kabarttı. Yayınlarımızın aldığı atıf 17 binin üzerine çıktı. Akademisyenlerimizin yayınları artık dünyanın en prestijli dergilerinde yayınlanıyor. Bunun yanında Ar-Ge projeleri bakımından da iyi bir konuma geldik. Ulusal ve uluslararası proje sayısında Mart ayı itibariyle 2021’i yakaladık. Yakaladığımız bu ivmeyi artırarak devam ettireceğiz. Üniversite yönetimi olarak akademisyenlerimizin bu kapsamdaki ihtiyaç ve taleplerine çözüm bularak altyapı ve teknolojik kapasitemizi güncelleyerek desteğimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi’nin 2022 THE Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda Türkiye’den listeye giren 66 üniversite arasında yer almasının önemine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, başarıya katkı sağlayan öğretim elemanlarını ve personeli kutladı.
Sakarya Üniversitesi, geçtiğimiz yıl “World’s Universities with Real Impact (WURI)” sıralamasında Endüstriyel Etki kategorisinde 28’inci; UI GreenMetric Sıralamasında 208’inci olmuştu. Bunların yanı sıra Times Higher Education’ın derlediği ‘Etki Sıralamasında 3 alanda dünya genelinde 101-200 bandına yerleşmiş ve Türkiye’deki üniversiteler arasında da 11 alanda ilk 10’un içerisine girmeyi başarmıştı. Türkiye’den bu sıralamaya giren 20 üniversite daha bulunuyor. Öte yandan bu yıl Sakarya Üniversitesi, Quacquarelle Symonds kuruluşu tarafından yayınlanan QS Dünya Üniversite Sıralamalarında Listeye girmeyi başardı.

Sıralama Kriterleri
2022 THE Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda sıralaması oluşturulurken bir puanlama sistemi kullanıyor. Bu sisteme göre, belirlenen 5 alanda verilen puanların toplam puana etkisi farklı oranlarda hesaplanıyor. Puanlama sistemine göre, öğretim yüzde 25, araştırma oranı yüzde 30, atıf sayısı yüzde 30, endüstriyel kazanç yüzde 7.5 ve uluslararası görünüm oranı yüzde 7.5 etki oranına sahiptir.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER