Sığınmacı Öğrenciler Türkçe Öğreniyorlar

Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi (PICTES) Projesi” kapsamında, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen Karaman Geçici Eğitim Merkezi'nde 200 sığınmacı yeni dönemde Türkçe eğitim almaya başladı.

Sığınmacı Öğrenciler Türkçe Öğreniyorlar

Karaman Geçici Eğitim Merkezi’ndeki öğrencilerin büyük çoğunluğu, Suriye’deki savaştan dolayı eğitimlerine uzun süre ara vermiş çocuklardan oluşuyor.  kocaali

HABER – Aslı ÇAM

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Adapazarı Karaman Mahallesi'nde inşa edilen Karaman Geçici Eğitim Merkezi'nde yeni dönem eğitimleri başladı. Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Büyük Şehir Belediyesi, İHH ve Kadem iş birliği ile Yeni eğitim öğretim yılını büyük bir coşkuyla karşılayan sığınmacı öğrenciler, okullarına kavuşmanın heyecanı içinde derslerini işledi.

Eğitim merkezinde sadece Suriyeli çocuklara eğitim öğretim vermekte olup Suriye Geçici Eğitim Müfredatı uygulanmaktadır. Merkezde 110 ilkokul öğrencisi, 80 ortaokul öğrencisi, 10 anasınıfı öğrencisi olmak üzere Toplam 200 öğrenci eğitim almaktadır. 
Okulda hafta boyunca 30 saat ders işlenmekte, bunun 15 saati Türkçe öğretimi 15 saati Suriye geçici eğitim müfredatına uygun olmak üzere gönüllü eğitmenlerle Arapça olarak verilmektedir. 

Öğrenciler okulda BM uluslararası göç kurumu tarafından ücretsiz olarak taşınmakta olup  SAKARYA merkez dışında Karasu, Hendek, Akyazı, Ferizli ve Arifiye ilçelerinden  de taşıma yapılmaktadır. 
Merkezde  eğitim öğretim faaliyetleri dışında çocukların ülkemize ve kültürümüze uyum sağlamaları için rehberlik ve oryantasyon çalışmaları da yapılmaktadır.
Okulda Türkçe der gören öğrenciler, Suriyeden okulları nı yarıda bırakıp buraya geldiklerini ve burada çok iyi şartlarda okuduklarını, öğretmenlerden çok iyi Türkçe dersi aldıklarını ve bizler burayı çok seviyoruz, öğretmenlerde bizleri çok seviyor. Bizlere bu imkanı veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz.

Suriye Lazkiye’den Türkiyeye gelen ve Okulda eğitim gören Suriyeli çocuğun annesi  Salwa İsmaeil, Benim bir oğlum Karaman geçici eğitim merkezinde okuyor. Biz aileler olarak bu okuldan çok memmunuz  bu okul bir özel okul gibi Türkçe ve arapca olarak ders alıyorlar. Ben okuldan uzak bir yerde yaşıyorum ve bizlere servis verildi servisle gelip gidiyoruz. Çocuklarımızın kitaplarını Türk devleti veriyor ve bizler çok memmunuz
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Karaman geçici eğitim merkezinde okuyan toplam 200 öğrencimize Türkçe’yı öğrenebilmeleri için ve Türkiye’ye uyum sağlamaları için, savaşan etkilerini üzerlerinden atabilmeleri için destek olmaya çalışıyoruz. Okulumuzda 30 saat ders görüyor öğrencilerimiz bunun 15 saati Türkçe 15 saati kendi dilleri Arapça öğreniyorlar. Burada okuyan öğrenciler ülkelerine döndüklerinde Türkiye sevdalısı bir nesil olarak yetişmeleri için gayret gösteriyoruz.

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER