SUBÜ Konuşmaları’nda 2. sezon başlıyor

Öğrencilerin entelektüel donanımlarını arttırmak amacıyla herkese açık olarak gerçekleştirilen SUBÜ Konuşmaları’nda 2. sezon 20 Ekim Çarşamba günü başlayacak.

SUBÜ Konuşmaları’nda 2. sezon başlıyor

Kayıt olan öğrencilere  sosyal seçimlik ders seçeneği sağlayacak programın yeni sezondaki ilk konuşmacısı ODTÜ Öğretim Üyesi ve TÜBA Asosiye Üyesi Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz olacak.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin (SUBÜ) herkese açık olarak düzenlediği SUBÜ Konuşmaları’nda 2. sezon başlıyor. Öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak, bilgi ve becerilerinin yanı sıra entelektüel donanımlarını da arttırmak gibi amaçları  bulunan etkinliğe Güz Yarıyılı boyunca her hafta belirlenen bir konuda alanında etkin bir isim konuşmacı olarak katılacak. Etkinlikler her Çarşamba saat 14.00’te üniversitenin YouTube kanalı SUBÜ Haber’den canlı olarak yayınlanacak. 20 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilecek SUBÜ Konuşmaları 2. sezonun ilk programının konuşmacısı Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asosiye Üyesi Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz olacak. ‘Astropolika ve Türkiye’ başlığıyla gerçekleştirilecek programın moderatörlüğünü SUBÜ Biyomedikal Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Zahid Yıldız üstlenecek.

Not ortalamasına katkı sağlayacak
SUBÜ Konuşmaları, üniversitenin öğrencilerine ders olarak da katkı sağlayacak. Öğrenciler etkinliğe özel olarak oluşturulan ‘Akademik Çalışmalar I ve II’ derslerini alabilecek. Dersi bir dönem almaları durumunda transkriptlerine 2+0 AKTS, iki dönem almaları durumunda ise 5+0 AKTS işlenecek. Ayrıca bu dersler ön lisans ve lisans öğrencilerinin mezuniyetleri için zorunlu olan üniversite ortak seçmeli dersi ve meslek yüksekokulu seçmeli dersinden birisini karşılayacak. Öğrencilerin https://forms.gle/bqxaAeMnrGbtFw6T7 linkinde yer alan formu doldurmalarının ardından ‘ogrencino@subu.edu.tr’ şeklinde tanımlanan mail adreslerine gönderilen bilgilendirme üzerine ‘Google Classroom’ kayıtları gerçekleştirilecek. Öğrencilerin etkinliğe katılımı ve ilgileri her program sonunda gerçekleştirilecek test şeklindeki kısa sınav ile ölçülecek.

Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz kimdir?
Robert Koleji’nin ardından Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) matematik ve müzikten yandal yaparak lisans eğitimini fizikte tamamlayan Prof. Dr. Melahat Bilge Demirköz, yüksek lisansını da MIT’de yaptıktan sonra doktorasını Oxford Üniversitesi Fizik Bölümü’nde tamamladı. Doktora sonrası çalışmalarını Barcelona Yüksek Enerji Fiziği Ensitüsü (IFAE) ve Cambridge Üniversitesi’nde sürdürdü. 2011’de Türkiye’ye dönüşünün ardından ilk olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’nun üzerindeki Alfa Manyetik Spektrometresi deneyine katılarak, uzay radyasyonu üzerinde çalışmaları ODTÜ’de başlattı. Türkiye’nin uyduları için uzay radyasyonu hesaplamaları üzerinde çalıştı. Ulusal ve uluslararası birçok ödülü bulunan Demirköz, 2017 yılında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Üstün Başarı Kurumsal Ödülü ve yine aynı yıl UNESCO-L’Oreal Yükselen Yetenek Ödülü’ne layık görüldü. ODTÜ Fizik Bölümü’nde öğretim üyeliği görevini sürdüren Demirköz, bu görevinin yanı sıra ODTÜ Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) Kullanıcıları Danışma Kurulu Türkiye Temsilciliği görevine devam etmektedir.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER