Vali Nayir Bu Hafta Yeşiltepe Ortaokulunu Ziyaret Etti

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Çarşamba günleri gerçekleştirdiği okul ziyaretleri kapsamında bu hafta Erenler ilçesinde bulunan Yeşiltepe Ortaokulunda temaslarda bulundu.

Vali Nayir Bu Hafta Yeşiltepe Ortaokulunu Ziyaret Etti

Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ergüven Aslan, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Ayhan Ersoy’un da eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir’i karşılayarak bilgiler veren Okul Müdürü Feyzi Altun, geçen yılın Eylül ayından bu yana 24 derslikte 23 öğretmen ve 320 öğrenci ile hizmet verdikleri okulda, resim ve spor atölyeleri bulunduğunu ifade etti.
Okul içerisinde incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, 5, 7 ve 8. sınıflarda da derslere katıldı.
“Sizlerin Enerjisine İhtiyacımız Var”
Resim dersinin işlendiği Atölyede Osman Hamdi Beyin resimleri üzerine öğrencilerle bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Büyükleriniz sizlerden yalnızca iyiliği ve güzelliği yaşamanızı ve yaşatmanızı isterler. Hayat içerisinde ne yapacağınızı bilmiyorsanız bir problem var demektir, ancak ne yapacağınızı iyi bilirseniz problemin yarısını halletmiş olursunuz. Ben bu sınıftan güzel işlere imza atılacağına dair bir izlenim aldım, geriye yalnızca güzel diyebileceğimiz şeyleri uygulamak kalıyor. Kitaplarda olan güzellikler bize yetmiyor, hayatımıza uygulayacağımız güzelliklere de ihtiyacımız var, onun için çalışkan olmak, geçimli olmak, temiz olmak, cömert olmak, doğru sözlü olmak gibi aklınıza gelen yüzlerce güzel şey, büyüklerinizin sizden istediği, sizlerin de yapma gayretinde olmanız gerekenlerdir” dedi.
“Her Ders Hayat İçerisinde Mutlaka Lazım Olacaktır”
Fen Bilgisi dersinde öğrendiklerinin hayat içerisinde ne işe yarayacağına dair öğrencilere sorular yönelten Vali Nayir, “Derslerde öğrendiklerinizin çevrenizde olanı, biteni anlama açısından bir faydası mutlaka vardır. Gördüğünüz her ders, insanlar, bitkiler ve hayvanlar âlemini anlamada, yaşadığımız çevreyi, dünyayı tanımada, hayatı anlama noktasında mutlaka işinize yarayacak bilgiler içeriyordur. Yani öncelikle aldığınız derslerin, ne gibi bir faydası olacağını çözmeniz gerekiyor. Bizler de bu konunun öneminin anlatılması için öğretmenlerinize tembihte bulunuyoruz, çünkü bunu en iyi onlar öğretebilirler. Derslerin hayatınıza neler katacağını iyi bilirseniz ve günün birinde bu benim için bir fayda sağlayacak düşüncesinde olursanız, dersler daha eğlenceli geçerken sizler de bunları zevkle öğrenirsiniz. Hayatı anlamak, canlıları anlamak, onlardaki değişimleri anlamak, yaşamınız boyunca sizlere lazım olacak çok önemli unsurlardır. Derslere katılım göstermeyi yalnızca liseyi, üniversiteyi kazanmak değil, hayatı kazanmak olarak algılamalısınız. 
Verilen nasihatleri bazen emir olarak algılayabilirsiniz, ancak sizler de bir gün mutlaka bu sıralardan ayrılacaksınız ve bizim yerimize okulları, sınıfları gezeceksiniz, işte o zaman söylenenlerin sizi geleceğe hazırlamak için söylenen güzel tavsiyeler olduğunu anlayacaksınız. Anne ve babanızın tembihlerini, tavsiyelerini farklı algılıyor olabilirsiniz, ancak gün gelecek anne-baba olacaksınız ve sizler de çok seveceğiniz, koruma içgüdüsü hissedeceğiniz çocuklarınıza aynı şeyleri mutlaka söyleyeceksiniz” diye konuştu.
“Derslere İlgi Duyun”
Bir öğrencinin yapılan sınavların zorluğuna sözleri üzerine Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bu sınavlar bir yarışma ya da yeterlilik sınavı değil, yalnızca sıralamayı belirleyen sınavlardır. En zor konular hiç bilmedikleriniz ve ilgi duymadıklarınızdır, bildiğiniz konuların hiçbir zorluğu yoktur, onun için sizler öğrenmeye ne kadar ilgi duyarsanız, sınavlar da size o kadar kolay gelir. Mesela ben Fransızca dersi görmediğim için şu an bana o zor gelir, ancak Türkçeden, İngilizceden bir şey sorulduğunda anında cevap verebilirim, çünkü ilgi duydum ve öğrenme hevesim vardı. Siz de bildiğiniz konuların sayısını artırırsanız, zor dediğiniz derslerin ve soruların sayısı da azalmış olur” diye söyledi.
“Yazılım Mühendisliği Gözde Bir Meslek”
Öğrencilere geleceğe dair planlarını soran ve Yazılım Mühendisi olmak isteyen bir öğrenciye hitaben, günümüzde yazılım alanının en önemli işlerin başında geldiğini belirten Vali Nayir, “Bir sürü makineye komut vermenin yolu yazılımdan geçiyor. Biz her Cuma günleri farklı fabrikaları geziyoruz ve oralarda robotların dünyasına şahit oluyoruz. Robot bir parçayı alıp belli bir açıdan kaldırarak başka bir yere koyuyor, yazılımcılarımızın verdikleri komutları milimetrik bir şekilde zamanlı olarak uyguluyor. Ancak yine de robotların bu hareketleri yapabilmesini sağlayan ayarları yine insanlar düzenliyor.
Ne olmak istiyorsanız onu kazanabilmek için mücadele edin. Geleceğinizi planlamak için geç kalmayın, bu yaşta yavaş yavaş hayatınızı bir hedefe doğru yöneltin, sevdiğiniz meslekler, başarabileceğiniz meslekler hangileri ise lise tercihinizi de mutlaka ona göre yapın.
“Hiçbir Meslek Ulaşılmaz Değildir”
Hepinizin yüzünde geleceğimize dair bir ümit görüyorum, bir heyecan görüyorum, bir çalışma arzusu görüyorum. Ailelerinizin gururu olacak ve onların isteklerini yerine getirecek kabiliyetlerin sizlerde var olduğuna inanıyorum. İnşallah bu özelliklere sahip olduğunuz düşüncesiyle geleceği sizlere, yani emin ellere bırakmış olacağız, gözümüz arkada kalmayacak, İnşallah bizim yaptığımızdan daha da güzelini yapacaksınız. Öğretmeninizden daha başarılı, daha iyi bir öğretmen olmalısınız, bizden daha başarılı idareciler olmalısınız. Derdiniz bu olsun, bu mevkileri ulaşılmaz yerler olarak görmeyin” diye sözlerine ekledi.
“Sizlerle Geleceğe Daha da Ümitli Bakıyoruz”
Öğretmenler Odasında öğretmenlerle tanışma toplantısı da gerçekleştiren Vali Ahmet Hamdi Nayir her hafta gerçekleştirdikleri okul ziyaretlerinde hem sınıfları gezip çocukların masumiyetini ve heyecanını görmeye çalıştıklarını, öğretmenlerle de bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmayı bir görev saydıklarını ifade ederek, “Mülki İdare olarak ilgilendiğimiz çok fazla alan var ve onlar içerisinde eğitimin de öncelikli olduğunu düşünüyoruz. Okul ziyaretlerinde yapılan güzel şeyleri tespit edip bunları diğer okullarımıza da yayabilme ve varsa eksiklikler onları da tamamlama gayreti içerisindeyiz. Yoğun mesai kargaşası içerisinde çocuklarımızla, o masum evlatlarımızla bir araya gelmek bizi de dinlendiriyor, sizlerdeki heyecanı, gayreti görmek geleceğe ait ümitlerimizi de tazeliyor.
Eğitim her ülkenin, her milletin, her ilin mutlaka programında, gündeminde olması gereken, Valisinden yerel yöneticilerine, velisinden öğrencisine kadar herkesi ilgilendiren önemli bir konudur. Başarı için her şeyin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. Eğitimdeki başarı için de mutlaka öğretmenimizin, öğrencimizin idarecilerimizin desteğini almamız gerekiyor ki, üst seviyede bir başarıyı yakalamış olalım.
“Sözlerden Çok İzleri Takip Ediyorlar” 
Burada başkalarının çocukları size emanet edilirken, sizin çocuklarınız da başka öğretmenlere emanet olduğu için neler yapılması gerektiğini iyi bilen ve farklı bir düşünce yapısı içerisinde bulunan profesyonellersiniz. Sizden bekleneni, sizin beklentilerinizle kıyaslarsanız o zaman hiçbir problemimiz kalmaz. Sizlere emanet edilen çocuklarımızı, yalnızca soru çözme yeteneği ile bir yerlere vardırmanızı istemiyoruz. Öncelikle müfredatınızda bulunan değerler eğitimini baz alarak, her dersin içerisinde bu konuların da işlenebileceği bir ortam oluşturulması taraftarıyız. Çocuklar bir rol model, bir hüsn-ü misal olarak sizleri görüp özensinler, temizliğinizle, dürüstlüğünüzle, cömertliğinizle var olan bütün güzellikleri öğretmenlerinde görsünler ve sizlerin hareketlerini taklit etmeye çalışsınlar. Çocuklar sözlerimizden daha çok izlerimizi takip ederler, bizim izimizden gelmeye çalışırlar. Eğer izimiz farklı yere, sözümüz farklı yere götürüyorsa burada büyük bir sıkıntı var demektir. Aile içerisinde de durum aynıdır. Aile de çocuğuna tesirli olmak istiyorsa, dil lisanından daha çok hal lisanını kullanmalı, ona verebileceği en büyük dersi önce kendi uygulamaya çalışmalıdır. Bize hayatta başarılı olabilecek insanlar lazım, gayret edip problemleri çözebilecek, her alanda verimli ve sorumluluk sahibi olabilecek yeni ve güçlü bir nesil yetiştirmeliyiz. Gelecek nesillerin hayatın her alanında başarılı olmasını istiyorsak, yalnızca soru çözmekle başarılı olunmayacağını öğretmeliyiz. Onun kalbine insan sevgisini yerleştirememişsek, adalet, hakkaniyet duygusunu yerleştirememişsek, sorumluluk duygusunu yerleştirememişsek, tam manasıyla başarıyı yakalamamız mümkün değildir.
“Önceliğimiz İyi İnsan Yetiştirmek Olmalı”
Tarihe dönüp baktığımızda dünyamızın çok başarılı insanların, çok kötü işler yaptığına şahit olduğunu görürüz. Hitler’in kimyagerleri çok iyi yetişmiş ve bilgili kişilerdi, ancak ömürleri gaz odalarında adam öldürmekle geçti, şimdi buna iyi diyebilir miyiz? Ezberi çok kuvvetli olan, testleri çok iyi çözebilen bir hukukçuya hakkaniyet ve adalet duygusunu iyi bir şekilde veremezsek, mahkemeden çıkacak karara ne kadar güvenebileceğiz? Derslerinde başarılı ve Matematiği çok iyi çözen bir mühendise sorumluluk duygusu aşılayamazsak, depremde yıkılan binaların hesabını vermemiz de çok zor olur. İnsanda var olması gereken asıl duyguları eksik bırakıp yalnızca soru çözmesine, dersini öğrenmesine odaklanıp genel, evrensel ilkeleri, bizim milli, manevi değerlerimizi öğretemezsek, işte o zaman cahil bir nesil yetiştirmiş oluruz. Eminim ki sizlerin de hayatına tesir etmiş olan öğretmenleriniz olmuştur, hayatınıza dokunan o öğretmenler gibi sizlerin de aynı şeyi yapmanız, çocuklarımızın geleceğini büyük ölçüde etkileyecektir. Biz Milli Eğitim camiasını böyle biliyoruz ve böyle görmek istiyoruz.
“Öğretmenler Odasının Havası Başka”
Öğretmenler Odasının çok değişik bir havası ve ortamı var. Burada yüzlerce, binlerce insanın hayatına dokunan, bir ülkenin, bir şehrin kaderine etki eden değerli insanlar bir arada bulunuyor. Bu oda yalnızca ders aralarında çay içilen yerler olmamalı, farklı coğrafyalardan, farklı kültürlerden, farklı tecrübelere sahip eğitimcilerin bulunduğu bu önemli odada, yeni göreve başlayanlar ile bu kutsal mesleğe 40 yıl emek vermiş öğretmenlerin birbirini olumlu bir şekilde etkilemesi lazım. Kıdemlilerin tecrübesinden yeni gelenlerin de enerjisinden istifade edilmesi herkese fayda sağlayacaktır.
“İnsan Yetiştirme Sanatında Ustasınız”
Eğitim sistemi içerisinde mutlaka bazı sıkıntılar yaşanabiliyor, ancak sizler bir eğitimci olarak bu sıkıntıların da üstesinden gelmeyi iyi bilmelisiniz, çünkü sizler insan yetiştirme sanatında birer ustasınız. Omuzlarınıza yüklenen sorumluluğu bilerek, geleceğimizi yine sizler şekillendireceksiniz” diye söyledi.
Toplantı sonrası öğretmenlerin talep ve düşüncelerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, eğitime gönül veren herkesin daima yanlarında olacaklarını belirterek öğretmenlere görevlerinde başarılar da diledi.
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER