1 Ocak'tan itibaren e-Fatura zorunlu oluyor

E-Devlet uygulamaları çerçevesinde, şirketlerin dahil olduğu e-Dönüşüm programının kapsamı 1 Ocak itibarıyla genişliyor.

1 Ocak'tan itibaren e-Fatura zorunlu oluyor

Hali hazırda sürece dahil olmuş mükelleflere 1 Ocak 2020 tarihinden sonra ekleneceklerle birlikte e-Dönüşüm sürecindeki mükellef sayısı da artacak. 

ESBİ Bilişim ve Telekomünikasyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Levent Kırık, e-Dönüşüm süreci içindeki yeni uygulamalar hakkında bilgiler verdi. 

İlimizde 30 yıllık bir tecrübeye sahip ESBİ Bilgisayarın yöneticisi Kırık, deneyimli uzman kadrolarıyla birlikte 1 Ocak 2020 tarihinde yürürlüğe girecek yeni dönemle ilgili olarak bu sürece dahil olacak tüm şirketlere danışmanlık yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Yeni yılla birlikte birçok şirketin e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, e-Defter uygulamalarına geçeceğini hatırlatan ESBİ Genel Müdürü Levent Kırık; “1 Ocak tarihi itibarıyla 5 bin lira üzerindeki faturalarda uygulama kapsamına girecek. Esnaf ve tüccarlarımız yeni uygulamaların nasıl olacağı konusunda ESBİ Bilgisayarın bu konuda yetişmiş uzman personelinden destek alabilirler. Biz her zaman Sakarya’daki tüm işletmelerimize katkı vermeye hazırız. Yeni uygulamalar şirketlerimizi yük ve maliyet getiren uygulamalardan kurtaracağı gibi elektronik ortamda gerçekleştirilecek işlemler şirketlerimize birçok avantaj sağlayacak. Yeni dönem ile sahada işlem yapan ve basılı evrak ihtiyacı bulunan şirketler için geliştirilen donanım çözümleri de büyük kolaylık getirecek.” dedi.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğ ile 1 Ocak 2020 itibariyle e-Arşiv Fatura uygulamasına geçme zorunluluğunda yaklaşık 100 bin işletmenin e-Arşiv uygulamasına geçeceğinin tahmin edildiğini belirten ESBİ Bilişim ve Telekomünikasyon Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Levent Kırık, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından e-Dönüşüm alanında yapılan kapsamlı düzenlemede yazılım ve donanım çözümlerinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

ESBİ Genel Müdürü Kırık; “Yeni sürece dahil olan şirket çalışanları geçiş ve alışma dönemlerinde zorluk yaşayabilirler. ESBİ Bilgisayar olarak bu geçiş dönemi ve sonrasında şirketlerin ve çalışanların işlerini kolaylaştırmak için bizler tüm hazırlıklarımızı buna göre yaptık. Sakarya’da sektörün ilklerinden olan ve 30 yıla yaklaşan iş tecrübemiz, deneyimli uzman kadromuz, hızlı servis ve profesyonel eğitim desteğimizle şirketlerimize çözüm ortağı olmaya hazırız.” dedi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER