Fındıkta Devrim Yaşanıyor

Son birkaç yıllık dönemde fındık sezonunda ilçeye gelen mevsimlik tarım işçisi sayısındaki düşüş fındık üreticisini hasat dönemi için düşündürürken, fındıkçının imdadına toplama makineleri yetişti.

Fındıkta Devrim Yaşanıyor
Kocaali’deki makine sayısı 100’e ulaştı. Özellikle bu yıl revaçta olan süpürme ve üfleme yöntemi ise toplama maliyetini büyük oranda azalttı.

Satışlar rekor kırdı
Son birkaç yıllık dönemde fındık fiyatlarındaki belirsizlik ve ilçeye gelen mevsimlik fındık işçisi sayısındaki düşüş, Kocaalili fındık üreticisini toplama maliyetini düşürme konusunda harekete geçirdi. Bazı üreticiler fındık toplama makinesi ile hasat yaparken çok sayıda üretici ise süpürme ve üfleme yöntemi ile hasat yapmaya başladı. Kocaali’de gelberi ve tırmık gibi aletlerin satışları rekor seviyeye ulaştı. Konu ile ilgili görüştüğümüz Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Mithat Sarı, ilçeye gelen mevsimlik işçi sayısının giderek azaldığını ifade etti. Başkan Sarı ayrıca, üfleme ve süpürme yöntemi ile yapılan hasat işleminin fındık fiyatına etkiyebileceğini ifade etti.

Makineleşme fiyata yansıyacak
İlçeye gelen mevsimlik tarım işçisi sayısının giderek azaldığına dikkat çeken Kocaali Muhtarlar Derneği Başkanı Mithat Sarı, ilçedeki işçi sayısının şu an itibari ile 1000 olduğunu vurguladı. Başkan Sarı “İlçemize gelen mevsimlik işçi sayısında önemli ölçüde düşüş var. Bundan birkaç yıl önce 4000 civarında işçi geliyorken bu yıl itibari ile ilçemizdeki mevsimlik işçi sayısı 1000 kişiye kadar düştü. Bu durum üreticimize kısa süreli de olsa olumsuz yansıdı. Ancak toplama dönemindeki işçi ve maliyet sıkıntısı makineler sayesinde aşılmaya başlandı. Kocaali’de şu an itibari ile yaklaşık yüz adet fındık toplama makinesi bulunuyor. Ayrıca, özellikle bu yıl tercih edilen olan süpürme ve üfleme yöntemi ise patoz süresini belirli oranda uzatsa da toplama maliyetini büyük ölçüde düşürüyor. Hasat dönemini daha ucuza mal eden fındık üreticisi piyasaya daha az ürün indiriyor. Fındık hasadında makineleşme ve ucuz maliyetle toplama yöntemleri yaygınlaştıkça, piyasaya erken inen fındık miktarında düşüş yaşanacak ve bu durum fındık fiyatına olumlu yansıyacak” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2013, 15:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 3 yıl Önce

Bu ürünün sahibi ile nasıl görüşebilirim

SIRADAKİ HABER