Genç Girişimci Kadın Köyde Kurdukları Fabrikadan Dünya'ya Pancar Pekmezi İhraç Ediyorlar

Sakarya’da unutulmaya yüz tutmuş pancar pekmezi üretim fabrikasını kuran girişimci kadın tamamen doğal olarak ürettikleri pancar pekmezini Avrupa’ya  ihraç etmeyi başladı..

Genç Girişimci Kadın Köyde Kurdukları Fabrikadan Dünya'ya Pancar Pekmezi İhraç Ediyorlar

Sakarya’da unutulmaya yüz tutmuş pancar pekmezi üretim fabrikasını kuran girişimci kadın tamamen doğal olarak ürettikleri pancar pekmezini Avrupa’ya  ihraç etmeyi başladı.. kocaali
HABER-ASLI ÇAM
Avrupa ve Türkiye'nin birçok noktasında ihracat yapıyor. Önce kendi işini kurdu sonra mal üretimine başladı ve daha sonra Dünyanın birçok yerine ürünlerini satıyor.
Sakarya Söğütlü İlçesinde yaklaşık 10 yıldır geleneksel yöntemlerle üretilen ve unutulmaya yüz tutmuş pancar pekmezini daha modern, temiz ve hijyenik bir ortamda üretme fikrinden yola çıkan girişimci kadın Zeynep Çodar, 3 yıl evvel üretim tesisi kurdular.  Girişimci kadın yaptıkları yatırımla oğullarının isimlerini verdikleri ‘Enes Pancar Pekmezi’ markası adı altında pancar pekmezi üretim fabrikası kurdu.

Çodar çifti, daha öncesinde kışa hazırlık için tavalarda ürettikleri pancar pekmezini, kurdukları fabrikadan Dünya’ya ihraç etmeye başladıklarını söylediler. Pancar pekmezinin, gribal enfeksiyonlara, öksürüğe, kansızlığa ve sağlık yönünden çoğu şeye faydalı olduğunu belirten Zeynep Çodar, ürünü tamamen doğal ve hijyenik bir ortamda üreterek insanların güvenle yiyebilecekleri bir mamul oluşturdukları söyledi.

Girişimci kadın Zeynep Çodar, Daha önce eski düzende yani tavalarda yapıyorduk. Geçen sene burayı kurmak için niyet ettik bir takım aksilikler oldu ve bu sene işİ rayına oturtturduk. Kendi imkânlarımızla fabrikayı kurduk, tabi bilmediğimiz için makinelerde çok sıkıntı çektik ama şimdi Allah’a şükürler olsun ki bu hallere geldik. Günde 1 ton pekmez üretiyoruz. İnşallah ileriki günlerde işimizi dahada büyüteceğiz. Kadınların yapamayacağı bir şey yoktur evde oturmasınlar. Benim gibi çalışıp ekonomiye katkı sağlayabilirler.
Genç girişimci kadının eşi Mehmet Çodar, bu üretim tesisinin kurulmasında eşimin yüzde yetmiş gayretleriyle bu işi bu hale getirebildik. İşimizi kurarken tabiki bir çok zorluklardan geçtik. Pançar pekmezi kalitesi ve doğal bir üründür. İçinde hiçbir katkı maddesi olmayan pekmez insanlara bir şifa ve ilaç niyetine insanlar bu pekmezi alıp kullanıyorlar.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER